I 17 De hartverscheurende afscheidsbrief van een moeder in deze krant, foto's van opgebaarde dierbaren op Facebook. Rouwtherapeute Daan Westerink (48) ziet dat we minder verkrampt met de dood omgaan. INTERVIEW ROUWTHERAPEUTE DAAN WESTERINK leder heeft zijn persoonlijke voorkeuren en moet rouwen op zijn manier e afscheidsbrief van de moeder van de verongeluk te Mees van de Ridder staat deze maand in de top 5 van best gelezen op AD.nl. Afgelopen week: een kijk- hit voor de Amerikaan die een film pje van zijn om zijn moeder rouwen de zoon op Facebook plaatste. We delen - online - steeds intie mere details van ons verdriet en de belangstelling voor deze wanhoops kreten groeit. Rouwtherapeute Daan Westerink spreekt van een positieve ontwikke ling: we gaan minder verkrampt met de dood om. Tegelijkertijd ziet de Utrechtse - schrijfster van het boek Noem mijn naam, leven met de dood van een kind - ook valkuilen in dat publieke rouwbeklag. „Erg belang rijk: overleg altijd met je naasten wat je wel en niet naar buiten brengt over een overleden vriend of familie lid. Veel ruzies draaien tegenwoordig om het monopoliseren van verdriet. Of dat de ene zus zich stoort dat de andere de laatste beelden van het ziekbed van moeder post. Zo van: mama had dat nooit gewild, zij had niet eens Facebook of Twitter." „Ik heb daar geen waardeoordeel over. Ieder heeft zijn persoonlijke voorkeuren en moet rouwen op zijn manier. Put je steun uit het delen van persoonlijke details? Doe dat vooral. Maar besef wel dat ze digitaal altijd voorhanden blijven. Een ken nis had de zelfdoding van haar vader beschreven. Ze ging solliciteren en bij het gesprek kwam dat direct ter sprake, omdat de commissie haar ge- googeld had. Ze kapte het gesprek meteen af; zo wilde ze niet binnenko men in een bedrijf. Bij het delen van privégegevens moet je je ook realise ren dat je het risico loopt enorm ne gatieve reacties te oogsten." „Vorige week plaatste een moeder een foto van haar met zijn scooter verongelukte zoon online. Hij lag op gebaard in de huiskamer. Uit dat beeld sprak complete radeloosheid: kijk mij nou, wat moet ik in gods naam? Er was medeleven, maar ze kreeg ook een lawine aan afschuwe lijke dingen te horen. In de trant van: hij zou zich omdraaien in zijn graf als hij wist dat iedereen hem kon zien. In de anonimiteit kennen velen geen grenzen. In de discussie rond de zelfgekozen dood zag ik al weer de naam Josef Mengele voorbij komen. Je zult maar net afscheid heb ben genomen van je vader die al twintig jaar klaar was met het leven. Dan voelt zo'n commentaar als een stomp in je maag." 0 „In eerste instantie het gevoel dat je niet alleen bent. Zeker als het om lot genoten gaat. Maar uiteindelijk draait het toch om offline omgaan met het gemis van die ander. Rouw is verlies integreren in je leven. Want jij blijft die vader of moeder van dat dode kind; daar valt geen the rapie tegenaan te gooien. Maar zien dat je net als anderen een apart her denkingshoekje met een foto kunt in richten kan helpen. Net als de weten schap dat je na vijfjaar nog steeds tij dens zijn of haar geboortedag mag stilstaan bij het verlies. De meeste mensen lopen na het overlijden van een dierbare niet vast, omdat hun omgeving hen afwijst. Ze zijn eerder te streng voor zichzelf." „Totaal niet. De dood is weliswaar meer terug in ons leven dan pakweg twintig jaar geleden. Maar over be paalde zaken wordt nog altijd niet ge sproken. Zoals het regelen van de uit vaart. Ouders willen er hun kind niet mee belasten en andersom wil len jongeren niet het gevoel krijgen dat ze pa of ma de dood inpraten. On zin. Ga ervoor zitten. Niet op een trieste donkere winterdag, maar het liefst op een zomeravond met een glas wijn. Het hoort bij het bestaan en je wordt waarschijnlijk beloond met de mooiste verhalen. Bespreek meteen wat je gaat doen met alle pro fielen op sociale media, wissel inlog codes uit. Anders blijven ze zweven. Ik krijg nog steeds Linkedin-verzoe- ken van een allang geleden overle den vriendin. Pijnlijk." „Ik maak me wel eens zorgen omdat de balans zoek is. Op sociale media, maar ook in tv-programma's als Bak kie troost en in tijdschriften cultive ren we ellende en leed. We zijn slachtoffergericht en de nadruk ligt op het voelen van verdriet. Daarmee zeggen we: knap dat jij nog zin hebt om na de dood van je geliefde uit eten te gaan, ik zou er een eind aan maken. Bij rouwen draait het ook om weer overeind komen en mooie herinneringen. Dat is de kracht van de film Tonio over de overleden zoon van A.F.Th. van der Heijden. Een por tret van onvoorstelbaar verdriet en te gelijkertijd een postume ode." donderdag 20 oktober 2016 'We moeten oppassen dat we niet doorslaan in leed' Annemart van Rhee Utrecht Denk je wel eens bij een openbare foto, video of ode: dit gaat veel te ver? Zelfs als je zo kwetsbaar bent? Wat brengt troost van onbekenden je? Rouwdeskundige Daan Westerink (47) verloor op 14-jarige leeftijd haar moeder en bleef haar hele leven gefascineerd door rouwverwerking, foto shody careman Daan Westerink Zijn we door online rouwen alle ta boes voorbij? Worden we uiteindelijk sterkere mensen door die deelcultuur?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17