mi 15 Proberen af te vallen met hippe diëten heeft geen zin, stelt Jelmer de Boer. Verstandig eten sorteert meer effect. Alsof je met een sekte te maken hebt waar niet van de regels mag worden afgeweken Dieetmaffia, detox- klinieken en tarwe- grastrutjes. Food- watcher Jelmer de Boer (30) is helemaal klaar met afvalgoeroes en andere ontslakkers die het schuldgevoel van argeloze eters proberen aan te wakkeren. Door het demoniseren van 'normale' tafelgewoonten raken steeds meer mensen het spoor bijster in dieetland, stelt hij. Het gevolg: rages rond calorie arme sapjes en vreugdeloze ve zels. En een groeiend aantal geval len van orthorexia, personen die lijden onder de gevolgen van ob sessief bezig zijn met gezonde voe ding. Als remedie tegen deze dieetcul- tuur schreef De Boer zijn relative rende Eet taart, krijg een sixpack: de eerste lifestyle-gids zonder re cepten en zonder instructies voor work-outs. Want na het testen van een res pectabel aantal afvalmethodes - van glutenvrij tot suikervrij en pa- leoschema's - kwam De Boer tot een simpele, maar o zo harde con clusie: wil je kilo's kwijt, dan moet je minder eten. „Er is niks ingewikkelds aan en het klinkt saai, maar het is de realiteit. Schrap calorieën, verklein je por ties. Punt. Dan kun je alle moeilij ke verhalen over superfoods, ci troenwater in combinatie met spijsvertering en de heilzame wer king van himalaya-zout verge ten", stelt hij. Want dat, zegt De Boer, zijn alle maal mediagenieke kreten be dacht door marketeers die willen verdienen. „Ik ben ervaringsdes kundige, ik was op mijn 18de on zeker, wilde er goed uitzien en daarom van alles proberen en ook heel veel laten. Het kan nooit goed zijn dat je zo focust op wat je allemaal niet mag." Mannelijke fitgirl In zijn boek ontkracht De Boer gehypte producten en hippe voed- selclaims als die van The Green Happiness en De Energieke Vrouwen Academie. Tegelijkertijd zet hij daar goed onderbouwd de pluspunten tegenover van onder meer de oer-Hollandse boterham met pindakaas - voor gezond heidsfreaks een regelrechte gru- wel - door het belang van vetten en vitaminen te benadrukken. En we hebben, mits in matige por ties, ook suiker nodig om bepaal de prestaties te leveren zonder on ze looks te verliezen, zegt hij. Zelf is hij daar het levende be wijs van. De Boer, door zijn 42.000 volgers op Facebook en 18.000 op Instagram de 'mannelij ke fitgirl van Nederland' ge noemd, gaat regelmatig door het leven met een sixpack. En dat on danks een sterk wisselend eetpa troon. Natuurlijk, hij sport drie tot vier keer per week. Maar: „Onlangs had ik een reisdag waarbij ik veel tijd doorbracht op vliegvelden. Ik heb toen een muffin, twee brood jes hamburger en wat friet gege ten. Te veel calorieën en niet be paald voedzaam. Maar geenszins het einde van de wereld wanneer je de dag erna rustig aan doet. Toen nam ik een soepje, wat sala de en fruit." Lege pagina's Het draait om die balans in com binatie met twee, drie keer per week bewegen, weet hij. „En ook voor dat actieve gedeelte beschrijf ik geen specifieke oefeningen of trainingen, omdat die voor ieder een anders zijn. Ik geloof niet in Fajah Lourens' methode in Killerbody waarin zij gedetail leerde boodschappenlijstjes en work-outs adviseert. Dan zou ie ders lichaam precies hetzelfde rea geren en er na twaalf weken afge traind uitzien." Dat bestaat niet, zegt food watcher Jelmer de Boer, en het is volgens hem evenmin vol te hou den. „Ik begrijp die onvoorwaarde lijke toewijding aan bepaalde dië ten of voorschriften ook niet. Het is alsof je met een sekte te maken hebt of een orthodoxe religie waar geen millimeter van de regeltjes mag worden afgeweken. Je moet een beetje flexibel zijn. En ieder een is toch anders? De een wil hardlopen, de ander zweert bij de sportschool, de derde wil wande len. Kies wat bij je past. En con centreer je daarop. Dan word je veel gelukkiger." Zelf is hij enorm kritisch op alle schrijvers van hippe leefbijbels. En nu heeft hij er zelf ook één. „Tsja, ik ben ook een beetje bang dat mijn mening misschien over een paar jaar ook achterhaald is. Daarom bevat het boek enkele le ge pagina's die lezers zelf kunnen vullen." donderdag 20 oktober 2016 Weg met die dieetbijbels, leve het broodje pindakaas Annemart van Rhee Amsterdam Auteur en foodwatcher Jelmer de Boer te midden van zijn kar tonnen alter ego's met sixpack. FOTO SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15