Algerije en Marokko ruziën over couscous m| of bel ons 088 - 70 70 600 fctiD 14 NI Grand Voyage van Europa naar Dubai Rondreis Koningssteden Marokko Algerije wil bij Unesco het beken de gerecht als hun erfgoed laten re gistreren. „Algerijns?" Rachida Faress kijkt vragend op als ze dit hoort. „Couscous is Marokkaans", zegt de Marokkaanse stellig als ze in haar keuken de couscous voor bereidt. Deze woorden vallen in het verkeerde keelgat bij de Alge rijnen, die enorm trots zijn op hun eetcultuur. Maar liefst 25.000 Algerijnen hebben zich verenigd in een Facebookgroep waarin Alge rijnse recepten worden gedeeld en kooktips worden uitgewisseld. „Het is duidelijk, couscous is 100 procent Algerijns", aldus Pa mela, een van de beheerders van de groep. „Het is niet Algerijns of Marokkaans, het is afkomstig van de Berbers en die wonen in beide landen dus het is van ons beide", reageert Rania. „Maar de Berbers komen van oorsprong uit Alge rije", houdt Pamela vol. Het is maar goed dat de grens tussen bei de landen potdicht zit, anders wa ren beide dames elkaar nog in de haren gevlogen. „Die twee landen hebben al jaren een politieke riva liteit onder elkaar en vanwege een ware wapenwedloop is het de laat ste tijd weer hommeles tussen die twee. Nu vechten ze het blijkbaar uit op cultureel vlak, het verbaast me eigenlijk niets", vertelt Niek Pas, Algerijedeskundige en verbon den aan de Universiteit van Am sterdam. „Je kunt het bijna verge lijken met een ruzie tussen Vlaan deren en Nederland over de her komst van het Sinterklaasfeest of de pannenkoek." Of het nu gaat om pannenkoe ken of couscous, er is maar één vraag belangrijk: wie maakte het als eerst? Mustapha Qaderi, ver bonden als historicus aan de uni versiteit Mohammed V in Rabat, vond het eerste recept van de cous cous. „De instructies om couscous te koken zijn als eerst opgeschre ven door de Moren, die later de Amazigh (Berbers) werden ge noemd. Dus het gerecht is van hen. Amazigh houden zo van cous cous, dat er zelfs een gezegde over bestaat: je kunt een Amazigh her kennen aan zijn kale hoofd, neus en couscous", lacht hij. Hoewel ze nu verspreid zijn over heel Noord-Afrika en West-Europa, zijn zij de oorspron kelijke bewoners van Algerije, Li bië, Marokko, Mauritanië en Tune sië. De meesten wonen nu nog in Marokko en Algerije. Dat laatste land probeert haar buren niet al leen uit haar tent te lokken met couscous, maar ook door Unesco te vragen raï te erkennen als Alge rijns volkslied. Waarschijnlijk zag ze haar kans schoon nadat Marok ko vorig jaar de kans kreeg de mu ziekstroming te verdedigen, maar niet op kwam dagen. „Ik heb geen idee waarom niet", zegt Ahmed Aydoun, bekend mu sicoloog in Rabat. „De moderne raïmuziek - denk aan het populai re lied Aïcha van Cheb Khaled - is inderdaad ontwikkeld in Alge rije. Daar hebben arties ten moderne ritmes aan de oude ritmes van de traditionele raïmuziek toegevoegd en zijn daarmee naar Europa gegaan. In bijvoorbeeld Frankrijk en Nederland werd de raï onder Cheb Khaled enorm po pulair. Maar de traditionele raïmuziek, waarin de persoonlijke mening over het nieuws van de dag werd bezongen, is ontstaan op de grens tussen Marokko en Al gerije." In de Marokkaanse stad Oujda en de Algerijnse stad Oran, om precies te zijn. Hier komen de meest bekende artiesten vandaan. Beide steden organiseren jaarlijks ook een raï-festival. „Al ging die in Algerije vorig jaar niet door vanwege gebrek aan geld. Misschien stapt het land nu naar Unesco omdat het bang is dat Marokko anders voorop gaat lo pen", oppert Pas. Qaderi ziet de lo gica er niet van in. „Het is beide een gedeelde cul tuur. De landen moeten gewoon een gezamenlijk voorstel indienen bij Unesco." Het is niet Algerijns of Marokkaans, het is afkomstig van de Berbers. Die wonen in beide landen Absurde prijs Incl. vliegreis, 3* hotels met ontbijt, lokale NL-spreken de reisleiding Excursiepakket €99 p.p. incl. entreegel den, 5x lunch en 7x diner Inclusief vliegreis, 1 of 2 nachten nabij Venetie en 19-daagse cruise met volpension nov. v.a. 289 jan. v.a. 299 mrt. v.a. 405 dec. v.a. 289 febr. v.a. 379 WT| PI I li li I (ma-t/m vr- 09.00-21.00 uur za./zo. 10.00-18.00 uur) \^elzen fnl donderdag 20 oktober 2016 De spanning tussen de buurlan den Algerije en Marokko is al ja ren om te snijden. Inmiddels lo pen de gemoederen ook hoog op over het gerecht couscous en de muziekstroming raï. Willemijn de Koning Rabat Raina, Marokkaanse Couscous is onderwerp van onenigheid tus sen Algerije en Marokko. Venetië itakolon feraklion Suezkanaal (doortocht) Dubai Voor u uitgestippeld Vertrek binnenhut premium 27 november 20 dagen v.a. 1099 zie stipreizen.nl/crcxlb of stipreizen.nl/crcx2b 26 november 21 dagen v.a. 1149 Rabat Casablanca, Volubilis Fèz Mekne: Beni Melal Marrakech Reis tegen absolute bodemprijzen mee naar het land van duizend-en-één-nacht U start in het sprookjesachtige Marrakech met het befaamde Djemaa El Fna Plein. In het schitterende Fèz ziet u o.a. 'Fès El Bali' en ook Meknes en Rabat staan op het programma. Daarnaast bezoeken we ook Casablanca en de oude Romeinse nederzetting Volubilis. Profiteer nu van deze aanbieding en beleef een betoverende vakantie door dit fascinerende land vol contrasten en verrassingen! Extra ingekocht! Vertrek eind november per 4-sterren Costa neoRivièra voor een Grand Voyage cruise van Italië naar Dubai! U bezoekt o.a. Corfu, Israël, Jordanië, Oman, Abu Dhabi en Dubai. Inclusief 1 of 2 extra hotelnachten nabij Venetië in een uitstekend 4-sterren hotel dus volop tijd om ook deze prachtige bestemming te ontdekken! Aan boord van het charmante cruiseschip ontbreekt het u aan niets: restaurants, bars, zwembad, theatershows, casino en een wellnessgedeelte. Gaat u mee? Salalah 0 0 0 0 0 Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut/kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen J 0 voorbehouden. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14