Hoop voor moeder Insiya KINDEREN ETEN GRATIS 13 „Dat kun je dus ook al niet meer kijken met je kind", concludeert een van de kijkers. En er zijn meer die vol afschuw toezien hoe het drama zich voltrekt, zich zorgen maken over het voorbeeld voor jonge kijkers. Maar de Landelijke Stichting Zelfbeschadiging juicht de nieuwe verhaallijn van GTST desondanks toe. De stichting sig naleert hoe het daardoor gemakke lijker wordt om over verborgen problemen te praten. „Dit is een manier om het ge sprek te openen", zegt Dwayne Meijnckens van de stichting, die vindt dat de weergave in de serie realistisch is. „De oplopende span ning bij Rover wordt goed in beeld gebracht, net als de meerde- CIJFERS re methodes die er zijn en de reac tie van zijn moeder, die aangeeft hoe moeilijk zij het vindt." Onthullend dus, terwijl auto mutilatie bij uitstek een probleem is dat wordt verborgen, letterlijk, onder de kleding die de meest vre selijke wonden bedekt. Onderzoe ker Nienke Kool, die promoveerde op het onderwerp zelfbeschadig- end gedrag en werkzaam is als on derzoeker bij ggz-instelling Palier: „Op sociale media zie je weinig over mensen die zich rot voelen, maar zulke gevoelens zoeken toch een uitweg. Zelfbeschadiging helpt sommigen te blijven staan, maar wie zich beschadigt, doet dat in eenzaamheid. Door zo'n on derwerp op tv aan te snijden, zorg je voor herkenbaarheid." Zij zegt dat ouders niet per defi nitie bang hoeven te zijn dat de af leveringen waarin Rover zichzelf snijdt ervoor zorgen dat veel kin deren dat na gaan doen. „Het hoeft niet te betekenen dat kijkers die dit nog nooit gedaan hebben daardoor getriggerd worden. Uit eindelijk ben je door zelfbeschadi ging voor het leven getekend, ter wijl zelfbehoud en overleven ook voor jongeren zulke belangrijke waarden zijn." Toch is bekend dat psychisch kwetsbare kijkers een voorbeeld zouden kunnen nemen aan de voorvallen in GTST. Ervaringsdes kundige Marcia Kroes maakte mee hoe een tv-optreden van haarzelf een ander aanzette tot snijden. „Ik voelde me heel schuldig toen ik in contact kwam met een meisje dat op tv had gezien hoe ik vertelde dat het snijden oplucht. Zij dacht: dat wil ik ook. Natuurlijk moet het al in je zitten, maar ik vind het heel moeilijk om de afweging te maken of je dit onderwerp moet weergeven. Je wil het onder de aandacht brengen bij een gro ter publiek, zeker als je bedenkt hoe goed wij erin zijn onze won den verborgen te houden. Tegelij kertijd wil je niet dat een ander het door jouw optreden ook gaat doen." Het is een duivels dilem ma: wel of niet laten zien? Dat vindt ook Meijnckens, die de afwe ging moeilijk te maken vindt. Toch is het volgens hem belang rijk dat het stigma op zelfbeschadi ging verdwijnt.„Uiteindelijk is zelfbeschadiging, hoe verborgen het ook wordt gehouden, een schreeuw om hulp, een manier om te communiceren." Eén verdachte is dinsdagmorgen in Nederland aangehouden, de andere in Duitsland. Ze hebben de Nederlandse nationaliteit. „Beiden zitten in volledige beper kingen, wat inhoudt dat ze al leen maar met hun advocaat con tact mogen hebben", aldus de po litie, die in het belang van het on- Ze is pas blij als haar dochter terug is derzoek niet in details wil tre den. Moeder Nadia Rashid is blij met het goede nieuws. „Het is het meest vervelendst als er niets gebeurd. Maar ze is pas echt blij als ze haar dochter weer terug heeft", zegt advocaat Peter Plasman. „Het zou kunnen dat deze mannen informatie hebben over de verblijfplaats van het meisje of haar vader." De politie gaat ervan uit dat de vader van de peuter achter haar ontvoering zit. Het meisje werd op 29 september door drie man nen met geweld ontvoerd bij de woning van haar oma en is ver moedelijk in Duitsland onder ge bracht. Bij een huiszoeking in Duitsland is het kind echter niet gevonden. De recherche vreest dat ze op korte termijn ver plaatst wordt. Het is onbekend of ze met haar vader reist of met een andere persoon. Het is volgens de raadsman een kwestie van tijd voor ze ge vonden wordt. „Er is geen reden om dat niet te denken. Het is loodzwaar voor Nadia, maar de laatste ontwikkelingen geven hoop. Mogelijk weten die man nen wat, maar ze kunnen zich ook beroepen op hun zwijg recht." Volgens Rashid is de ac tie van haar man op haar gericht en niet op haar dochter. Haar ex-man Shehzad Hemani, een succesvolle zakenman uit India, zou het niet kunnen accepteren dat ze bij hem weg wil. Kom nu naar IKEA want in onze winkels vind je veel nieuwe producten. Maak je dagje uit compleet en kom met het hele gezin, want kinderen van IKEA FAMILY leden krijgen een kindermenu gratis. De actie loopt tot en met zondag 30 oktober. donderdag 20 oktober 2016 Gaan kijkers zich nu ook snijden? In het begin brandt Rover zich met een kaars. Maar al gauw gaat het in het fictieve Meerdijk, toneel van Goede Tijden, Slech te Tijden, van kwaad tot erger: hij begint zichzelf te snijden. Carla van der Wal Utrecht Het aantal mensen dat aan zelfbeschadiging doet, is al ja ren ongeveer gelijk. De laatste cijfers dateren uit 2014. In dat jaar vonden 7.830 ziekenhuis opnamen en 14.000 spoed eisende hulpbehandelingen plaats in verband met zelf toe gebracht letstel. Dit is nog maar het topje van de ijsberg: lang niet iedereen komt bij een arts terecht. Zelfbeschadiging komt bij een op de vier Neder landse en Vlaamse jongeren in meer of mindere mate voor. Vooral vrouwen doen aan zelf beschadiging. Goede Tijden, Slechte Tij den-personage Rover Dekker heeft in zijn armen gesneden, zijn tv-moeder ontdekt dit. FOTO'S RTL Twee personen zijn aangehou den, omdat ze worden ver dacht van betrokkenheid bij de ontvoering van de 2-jarige In siya Hemani uit de woning van haar oma in Watergraafsmeer, Amsterdam. Daarmee groeit de hoop voor haar moeder Na- dia Rashid dat ze haar dochter weer terug zal zien. Simone van Zwienen Amsterdam Peter Plasman, advocaat AANDACHT MAAKT ALLES MOOIER Kijk voor de actievoorwaarden op IKEA.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13