€75 DEALS 12 NI Satelliet zit in juiste baan om de planeet Er is nog geen contact met de lander Schiaparelli. Maar de nieuwe missie van Europa en Rusland naar Mars is al deels gelukt: de kunstmaan draait zijn rondjes. Luchtsteun tijdens Grand Prix voor Max Verstappen (.088-0331543 hoteldeal.nl De euforie over de prestaties van de Marssonde Trace Gas Orbiter maakte gisteravond plaats voor grote zorgen over het lot van de lander Schiaparelli. Gedurende de landingsprocedure ging het contact verloren. Wetenschap pers van de Europese Ruimte vaartorganisatie ESA in het Duit se Darmstadt hoopten voor van ochtend meer duidelijkheid te krijgen over wat er is gebeurd. „Het is en blijft een testvlucht", aldus David Parker van ESA. Als vast kan worden gesteld waar door het mogelijk fout is gegaan, is er ook winst geboekt, zo was in Darmstadt te horen. ESA heeft drie tot negen dagen de tijd om het contact met de lander te her stellen. Tot die tijd heeft zij vol doende energie. Trace Gas Orbiter en lander Schiaparelli werden zondag, na een reis van bijna 500 miljoen ki lometer (de lancering door Rus land was zeven maanden gele den), al van elkaar gescheiden. Gistermiddag werd de satelliet in een baan om Mars gebracht en be gon de lander aan de afdaling die zes minuten moest duren. Schiaparelli drong met een snel heid van 23.000 kilometer per uur de atmosfeer van Mars bin nen. Op elf kilometer boven het oppervlak moesten de parachutes uitklappen om de snelheid terug te brengen tot 250 kilometer per uur. De lander zou met behulp van stuwraketten een zachte lan ding maken. Het terrein daarvoor was zorgvuldig uitgekozen: Meri- diani Planum, een vlak gebied na- Pas in 2020 willen we wetenschappelijk onderzoek bedrijven bij de evenaar. Het Amerikaanse Marswagentje Opportunity is er al actief. Tot nu toe was Mars de 'speeltuin' van de Amerikanen. Alleen NASA slaagde erin om missies op het oppervlak uit te voeren. De Europese Mars Ex press bracht in 2004 de Beagle-2 naar Mars maar die landing mis lukte. Eenzelfde lot trof drie Rus sische missies. Alleen Mars 3 zond in 1971 signalen naar de aar de maar dat duurde 14,5 secon den. De sonde TGO blijft nog jaren operationeel want de mooiste dag van ESA op Mars moet nog komen. Met deze ExoMars-mis- sie doen Europa en Rusland voor al technische ervaring op voor een nog groter avontuur: de lan ding van een 'rover', een robotwa gentje dat het oppervlak van de planeet moet onderzoeken. „We beproeven nu alle techniek. Pas in 2020 willen we echt weten schappelijk onderzoek bedrij ven", aldus Parker. AUSTIN Autocoureur Max Verstappen krijgt bij de Grand Prix van de Verenigde Staten zondag steun uit onverwachte hoek: uit de lucht. Een formatie van vijf Ne derlandse helikopters voert vóór de Formule t-race een fly- by uit ter nagedachtenis aan ge sneuvelde militairen. De Ko ninklijke Luchtmacht hoopt dat de 'luchtsteun' Verstappen aan een overwinning helpt. Het is voor het eerst dat niet ge vechtsvliegtuigen, maar helikop ters het eerbetoon uitvoeren, stelt een woordvoerder van de HANNOVER Gewurgde vrouw na 24 jaar gevonden luchtmacht. Het gaat om drie Apaches en twee Chinooks die zondag boven het Circuit of the Americas in de stad Austin vlie gen. De namen van de twee Ne derlandse Apachevliegers die in maart 2015 omkwamen in Mali, kapitein René Zeetsen en eerste luitenant Enst Mollinger, zullen bij de herdenkingsvlucht wor den genoemd. De toestellen staan op de Texaanse legerbasis Fort Hood, waar het Nederland se helikoptertrainingscentrum is gevestigd. Er zijn 30 militai ren gelegerd. HILVERSUM Zwangeren doen massaal NIPT-test 3 dagen in een tophotel incl. 3-gangendiner! www.hoteldeal.nl/75euro 3 dagen bij de Friese meren in Sneek 3 dagen Gulpen in Zuid-Limburg 3 dagen 4*-hotel nabij Den Haag ExoMars 2016 TRACE GAS ORBITER A"-, SCHIAPARELLI-LANDER V - donderdag 20 oktober 2016 Bijna bij Mars, nog niet geland Hans van Zon Darmstadt David Parker, ESA De politie van Hannover heeft een al 24 jaar vermiste vrouw dood aangetroffen in een dichtge last metalen vat. Ze bleek ge wurgd. Haar man bekende de da der te zijn. Toen de 26-jarige vrouw in 1992 verdween, vertelde haar man dat ze met onbekende bestemming naar het buitenland was vertrokken. Met haar familie had ze ook daarvoor al jarenlang geen contact. Een familielid van de vrouw kreeg in 2013 argwaan. Zwangere vrouwen die een ver hoogd risico lopen om een kind met het syndroom van Down of twee andere afwijkingen te krij gen, kiezen massaal voor de NIPT-test. Daarbij wordt DNA van het ongeboren kind uit het bloed van zwangeren onderzocht. Van de onderzochte vrouwen kozen er 1053 voor de NIPT-test en 37 voor een (veel risicovollere) vruchtwaterpunctie. Eén vrouw wilde geen enkele test. prijzen p.p. o.b.v. 2 personen in een kamer, excl. reserveringskosten Amicitia Hotel Sneek 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x4-gangen familiebuffet v Hotel op loopafstand centrum Aankomst t/m eind maart 2017 Gasterij de Poort Gulpen 2 overnachtingen incl ontbijt v 1 x 3-gangendiner t.w.v. 24,95 Tip: bezoek gezellig Maastricht Aankomst t/m eind maart 2017 Golden Tulip Zoetermeer - Den Haag 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x 3-gangendiner t.w.v. 29,50 Op 12 treinminuten van Den Haag Aankomst t/m maart 2017 De TGO bevindt zich nu in een baan om Mars. Bij elke passage remt hij af in de atmosfeer van Mars. In 2017 zal hij Mars tot op 400 km naderen. Dan beginnen gasmetingen in de atmosfeer, die op leven kunnen duiden. Mars Zondag scheidde de Schiaparelli-lander zich af, om gisteren te landen op de Marsbodem. Afgeremd in atmosfeer 19000 km/u Mens op schaal Trace Gas Orbiter (TGO) Parachute uit 1700 km/u Hitteschild afgeworpen 320 km/u Stuw raketten 240 km/u Voornaamste functie: het testen van de zachte-landingsprocedure voor een ExoMars Rover, die rond 2020 gelanceerd wordt. Daarnaast geeft de batterij tijd voor p- 4 dagen bodemonderzoek. -itf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12