EUWS 9 Berekenende, geheimzinnige en arrogante beroepspolitica kandidaat na evenementen niet gewoon kan vertrekken zonder vragen van de pers te beant woorden. Wat ook opvalt, is hoe lang nagedacht wordt over elke zin die Clinton uitspreekt. Moet ze de woorden 'everyday Ameri cans', alledaagse Amerikanen, ge bruiken in een meubelzaak in New Hampshire? Podesta discus sieert er met vier mensen over. In de inbox zitten bovendien passages uit speeches die Clin ton als ex-minister tegen riante betaling gaf bij banken als Gold man Sachs. Zelfheeft ze gewei gerd ze naar buiten te brengen. We lezen hoe ze bankiers prijst en droomt over een wereld met 'open handel en open grenzen'. De campagne draait juist om af keer van de macht van het be drijfsleven en handelsverdragen die Amerikanen hun baan heb ben gekost. Clinton zegt nu te gen een internationaal handels verdrag als TPP te zijn, en voor strengere regels op Wall Street. Ze erkent in zo'n gehackte toe spraak zelf dat ze tegen de bui tenwereld soms iets anders zegt dan achter de schermen. „Je hebt een publieke mening en een privé-mening nodig. Als ie dereen toekijkt en de discussies en de deals kan zien in achterka mertjes, dan worden mensen een beetje zenuwachtig, op zijn minst." Clinton is een beroeps politica, een kei in wheelen en dealen. Dat is nu precies waar kiezers genoeg van hebben. bruik ging? Was dat echt een praatje over de kleinkinderen? Rond de Clinton Foundation hangt ook al een zweem van be langenverstrengeling: de rijken die geld op de rekening van de stichting stortten, profiteerden wel erg vaak van hun banden met de Clintons. Veel Democraten betwijfelen of Bernie Sanders wel een eerlij ke kans heeft gehad tegen de Clinton-machine. De e-mails van Podesta bevestigen het ver moeden dat de partijtop op voor hand Clinton boven Sanders ver koos. „Zo gauw de nominatie binnen is, ben ik je beste woord voerder", belooft Donna Brazile als de voorverkiezingen nog moeten beginnen. Zij was vice- voorzitter van het partijbestuur, dat onafhankelijk hoort te zijn. En dan is er nog Clintons iet wat arrogante houding, ver mengd met een vleugje minach ting voor gewone Amerikanen en hun frustraties. De helft van de Trump-aanhangers zette ze in een speech voor rijke dona teurs weg als 'treurige figuren'. En weer e-mails. Hilla ry Clinton werd al achtervolgd door het schandaal over de server in haar kelder waarmee ze onbeveiligd en on zichtbaar vertrouwelijke infor matie verstuurde. Nu is ze in ver legenheid gebracht door tiendui zenden berichten van het door Russische hackers opengebro ken mailaccount van haar cam pagnevoorzitter John Podesta. Wikileaks publiceert er dage lijks duizenden. Ze bevestigen het beeld dat al aan Clinton kleeft: ze opereert geheimzinnig en uitermate berekenend. Clinton World houdt de gele deren hermetisch gesloten. Rechterhand Huma Abedin vraagt Podesta in mei 2015 of de Bovendien gaat ze ver, moge lijk te ver. Probeerde een Clin- tongetrouwe medewerker van het ministerie van Buitenlandse Zaken de FBI er bijvoorbeeld toe te bewegen het stempel 'ge heim' voor de gevoelige e-mails op haar privéserver te laten val len? Deze week bleek dat een FBI'er zegt benaderd te zijn door een hoge ambtenaar die een dealt je wilde sluiten - wat beide instanties overigens ont kennen. En wat deed echtgenoot Bill in het vliegtuig van minister van Justitie Loretta Lynch, in de periode dat zij over het onder zoek naar Hillary's e-mailge- woensdag 19 oktober 2016 Hillary. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9