20 LUISTERT RADIO Zanger Boris Titulaer beleeft morgen met de single 'Best of me' een nieuw begin na zijn faillissement. De Idolswinnaar spreekt over wat hij de donkerste tijd uit zijn leven noemt. „Ik ben alles kwijtgeraakt." Vincent Alle radiozenders gebruiken processing. Processing is het platslaan van geluid, waardoor alles even hard klinkt. Of je nou fluistert of schreeuwt, het maakt niet uit. Met processing maak je van een scheet een don derslag. Het maakt dat muziek die je kent van je eigen cd's op de radio heel anders klinkt. Op geblazen, alsof het in een zwembad is opgeno men. Je kan er niet heel lang intensief naar luis teren zonder moe te worden. Afgelopen weekend deed Jeroen Kijk in de Vegte tijdens zijn Radio 2-programma Bureau Kijk in de Vegte een zeer interessant experi ment. Hij liet een technicus de processing uit schakelen. Een luisteraar had zich afgevraagd wat ik mij al jaren afvraag, waarom klinkt alles toch zo beroerd op de radio? De technicus legde uit dat processing het luistercomfort verhoogt. Je hoeft niet steeds aan de volumeknop van je radio te draaien om alles te kunnen horen en verstaan. Dat kan in derdaad soms handig zijn, in de auto bijvoor beeld, of als je in een lawaaierige omgeving naar de radio luistert. Kijk in de Vegte las een tekstje voor onder een achtergrondmuziekje terwijl de technicus de processing uitschakelde. Pats, daar was de diepte in het geluid. Opeens had Kijk in de Veg te een echte stem. Processing slaat het geluid namelijk niet alleen plat, het versterkt ook be paalde frequentiegebieden in het geluidsspec trum. „Ooo nee", riep de deejay toen hij zijn echte stem hoorde, „zet maar weer snel aan." Woem, daar was de eenheidssound weer terug. Als je radiomaker bent, is processing ontzet tend lekker. Het geeft een waanzinnige sound in je koptelefoon. Je kunt, als je lekker dicht op de microfoon zit, je stem veel dikker maken dan hij eigenlijk is en je hoeft totaal geen reke ning te houden met het volume van de mu ziek, je kunt alles zo de zender op pleuren. Maar voor ons, luisteraars die niet in de auto zitten of in een omgeving met veel lawaai, maakt processing de radio tot een brij, een hoofdpijnverwekkende bak herrie waarin elke nuance verloren gaat. Ik ben niet voor een processingverbod, maar mag het alsjeblieft wat minder strak? Luister eens hoe de BBC klinkt op de FM, of de VRT, of de WDR, breng de diepte terug in de radio. Quote van de dag Ik heb me maanden op die ene dag gericht en nu heb ik niks om naar uit te kijken Scheele viert de sint Miley Cyrus weg bij The Voice W ÉS è^l§p|É motioneel inge stort was hij, zo meldde Boris Ti tulaer (36) zelf begin april in een kort bericht. Na het zien van een uitzending van societyru- briek RTL Boulevard waarin zijn voormalige zakenpartners karak termoord op hem pleegden, vloei den er thuis in Haarlem tranen op de bank. Enkele dagen eerder was zijn muziekbedrijf failliet verklaard. Op televisie gaven zijn voormali ge compagnons hun versie van het waarom: Boris zou geld, be doeld om zijn bandleden mee te betalen, hebben weggesluisd naar zijn eigen rekening. Inves teerder Wim Noorman wilde zijn geleende geld terug van de soulzanger. Tot nu toe reageerde Boris niet. Maar nu er met hulp van de cura tor een schikking tussen hem en Noorman is getroffen, wil hij pra ten. Want dat akkoord - Titulaer betaalt Noorman over een perio de van vijfjaar in totaal 165.000 euro terug - biedt hem de ruimte zich weer muzikaal te roeren. Morgen verschijnt zijn nieuwe single Best of Me. Met zijn eigen voornaam, net als in zijn Idols- tijd in 2004, weer als artiesten naam. De naam Bo Saris, die hij gebruikte om zijn laatste album Gold uit te brengen, herinnert te veel aan wat hij de donkerste tijd uit zijn leven noemt. „Ik ben alles kwijtgeraakt. Ik had de bodem niet harder kun nen raken dan dit. Maar aan één ding houd ik me vast: de creativi teit is niet weg." „Vreselijk was het om dat te moe ten horen. Er is gewoon niets van waar. Het beste bewijs is dat ik met al die muzikanten nog steeds samenspeel. Zouden ze mij zo steunen als ik hen besto len had? En die mensen (Boris noemt hen het gehele interview niet bij naam, red.) hebben ook nooit enig bewijs getoond dat het wel zo was. Ze hebben die on zin alleen geroepen om mij te be schadigen. Mijn geweten is hele maal schoon. Mij treft absoluut geen blaam in dit zakelijke con flict." „Daarom hoop ik dat mijn ver haal ook een waarschuwing is voor collega's. In onze business geldt dus toch: als het te mooi klinkt om waar te zijn, is het uit eindelijk meestal ook te mooi om waar te zijn. Dus pas op." „Ik heb me voorgenomen niet met modder te gooien, niet pre cies te vertellen hoe en wat. Want ik besef dus wel hoe je daarmee iemands omgeving kunt raken. Dat door die tv-uit- zending mijn kinderen ook bij dat vuile spel betrokken zijn ge raakt, is bij de beesten af. Dat die twee van school terugkwamen met vragen over het geld van pa pa, omdat vriendjes erover waren begonnen, heeft me ongelooflijk hard geraakt. Die mensen wisten donders goed dat zoiets ging ge beuren. Toch zijn ze naar de pers gestapt. Dat zal ik nooit begrij pen." „Dat ik veel te goedgelovig ben geweest. Hoe? Door aan te ne men dat beloftes van mensen ook echt werkelijkheid zouden worden. We hadden in het be drijf afgesproken dat ik het crea tieve deel voor mijn rekening zou nemen. Dat heb ik gedaan. Maar schijnbaar heb ik niet goed begrepen dat je als muzikant ook ondernemer moet zijn." „Het was geen liefdadigheid, woensdag 19 oktober 2016 Diente Reageren: vincent@persgroep.nl Ex-K3'er Karen Damen had last van 'post wedding blues' na haar bruiloft. THEATER Dirk Scheele reist van 19 no vember tot en met 4 december door het land met sinterklaas voorstelling Pepernotenpret. Scheele zingt nieuwe en oude sinterklaaslied jes. De première is in Paradiso in Amsterdam. COACH-AF Miley Cyrus last een pauze in als coach bij de Amerikaanse ver sie van The Voi ce. Komend voor jaar nemen Gwen Stefani, Blake Shelton, Adam Levine en Alicia Keys plaats in de draaiende stoe len voor het twaalfde sei zoen. 0 1 ■■■■Pas ISPt^ %-3£S2Sag Stsjj ZS&SgskS§i Stefan Raatgever Het waren grote beschuldigin gen. Je zou je bandleden heb ben bestolen. 165.000 euro is wel veel geld om terug te betalen voor ie mand die geen blaam treft. Wat ging er precies mis in het bedrijf Bo-Rush Productions, waarvan Noorman en jij beiden eigenaar waren? Valt er jou dan niets te verwij ten? Je dacht dat deze meneer zijn geld uit filantropie inbracht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77