Windhoos onthoofdt Twiskemolen in Landsmeer 5 Defensie huurt yogaleraar in voor betere balans in leven van militairen Militairen gaan aan de yoga. Mogelijk kan het traumatische ervaringen helpen verwerken. Ét Opdrukken en kilome ters marcheren met zware bepakking kunnen ze als de bes ten. Maar krijg die spierbundels uit het leger maar eens in acrobatische poses als de 'zonnegroet' of de 'vliegende kraanvogel'. En wat te denken van de 'maansikkel'? Het zal voor sommige militai ren een hele stap zijn om zich op te geven voor zoveel zweverig heid, beseffen ze bij defensie. Toch mag de Amsterdamse yogale raar Johan Noorloos vanaf eind no vember een poging wagen. Hij heeft er het volste vertrouwen in dat het hem gaat lukken. De be langstelling is in elk geval nu al bo ven verwachting. „Dit jaar zijn er vijftig plekken voor militairen en die waren razendsnel gevuld. Dus volgend jaar kunnen we hopelijk helemaal los", zegt Noorloos. De Amsterdammer is de eerste yogaleraar die de Nederlandse krijgsmacht heeft aangesteld. Hij gaat vooral sportinstructeurs oplei den die de yoga gaan gebruiken in hun sportlessen. Defensie wil met het initiatief kijken of militairen er iets aan hebben. „Het leger brengt militairen in stressvolle situaties. Met yoga kun nen ze de balans in hun leven te rugbrengen. We willen kijken of ze dan beter kunnen omgaan met die situaties", zegt woordvoerder Jeroen de Vries van de Land macht. Dat niet iedereem binnen de krijgsmacht meteen staat te jui chen om een lesje te volgen, blijkt wel uit de reactie van een adju dant van het korps mariniers, de elite-eenheid bij de marine. „Nu de geitenwollensokken nog", twit- tert hij op persoonlijke titel als het nieuws bekend wordt. Maar voorzitter Jean Debie van vakbond VBM is er blij mee. „Waarom zou je die technieken niet leren als je daarmee kunt ont spannen en stress reduceert? Dat lijkt mij alleen maar prima." Nederland is niet het eerste land waar yoga wordt omarmd door de krijgsmacht. In het Ameri kaanse en de Engelse leger ge beurt dat al veel langer. Daar zeg gen commandanten dat hun on dergeschikten er baat bij hebben. Ze worden er leniger van, wat verwondingen helpt voorko men en de meditatie maakte ze geestelijk ster ker. Toch is het opvallend dat yoga oprukt in legers. Een van de grondbeginselen van de leer is er juist op gericht om geweldloos door het leven te gaan. Terwijl militairen wor den getraind om mensen te kun nen doden. Toch is de yogaleer te vereni gen met defensie, vindt yogaleraar Noor loos. Want Neder landse militai ren maken welis waar mensen dood, maar doen dat alleen als anderen beschermd moeten worden. „Het is nu eenmaal de wereld waarin wij leven. Maar ik kan mensen die zijn opgevoed met oorlogvoeren nu wel leren hoe de vrede te bewa ren." Volgens woordvoerder De Vries is het niet zo dat militairen nu massaal op de binnenplaatsen van kazernes yoga-oefeningen gaan doen. De lessen voor militairen zijn op vrijwillige basis. „Wij den ken dat het goede oefeningen zijn waar ze echt iets aan hebben." Yogadocent Noorloos denkt ook zeker veel voor het leger te kun nen betekenen. „Veel mannen denken plat gezegd vooral aan car rière maken, voetbal en seks. Het mooie van yoga is dat ze dat ook gewoon kunnen blijven doen als ze dat willen. Yoga geeft hun al- Het zijn hele stevige work-outs. Daar word je sterker van. Maar vooral leniger leen meer kwaliteit van leven en maakt hen bewuster." Noorloos is juist niet van de 'zweverige' aanpak. Ook militai ren die zich al suf trainen om fit te blijven hebben baat bij de les sen die hij geeft, is zijn overtui- van mensen uit het bedrijfsleven die nu al bij mij komen, dat ze juist productiever worden. Ze worden mentaal sterker. Leren zich beter te verbinden met zich zelf en met de mensen om zich heen." ging. „Mijn oefeningen zijn hele stevige work-outs. Daar worden militairen absoluut sterker van. Maar vooral ook lenig." En belangrijk is het volgens Noorloos ook dat yoga je leert fo cussen en concentreren. „Ik hoor Molenaar Marcel Koop had rond een uur of twee de wieken van zijn molen stilgezet. Volgens de weerberichten zou er een flinke bui overtrekken. „Meestal piept en kraakt hij dan behoorlijk, maar vanmiddag klapten opeens mijn oren dicht en was er een enorme herrie. Toen ik naar buiten keek zag ik dat het wiekenkruis gebro ken op de grond liggen." De windhoos heeft de nok - een constructie van maar liefst 23.000 kilo - er in een paar secon den afgerukt. „Achteraf gezien heb ik op de veiligste plek gezeten, namelijk in de molen. Buiten zijn tot honder den meters balken van 1.500 kilo rondgeslingerd. Gelukkig is er nie mand geraakt, zelfs de geiten op het land niet." Koop - die al dertig jaar mole naar is, waarvan vijfjaar in Lands meer - is de schrik nog amper te boven. Hij heeft in allerijl een mo lenmaker gebeld, die met dekzei len de kap heeft afgedicht. Zo kun nen Koop en zijn vrouw er voorlo pig blijven wonen. Erger vindt hij de enorme scha de. „Er zijn onderdelen bij van honderden jaren oud. Die zijn voor eeuwig vernietigd", verzucht hij. „Oh, oh, oh, dit is een monu mentale ramp. Dit wens je geen enkele molenaar toe." Koop verwacht dat restauratie van de molen uit 1572 maanden gaat duren. De Twiskemolen fungeerde tot gisteren nog als poldermolen en zorgt voor het wegmalen van het overtollige water. In de omgeving van Zaandam, Winkel en Nieuwe Niedorp wer den gistermiddag door de wervel wind ook daken, kassen en auto's vernield. woensdag 19 oktober 2016 Raymond Boere Amsterdam —Johan Noorloos ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Een windhoos heeft gistermid dag de Twiskemolen in het Noord-Hollandse Landsmeer ont hoofd. De molenaar, die op dat moment in de woonkamer zat, hoorde hoe de kap en het wie- kenkruis boven zijn hoofd wer den opgetild en in het weiland werden gesmeten. „Oh, oh, oh, dit is een monumentale ramp." Hanneke van Houwelingen Landsmeer Balken van 1.500 kilo werden rondgeslingerd door de windhoos, gisteren in recreatiegebied Het Twiske. foto olim bajmat/novum regio foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6