Snel internet tot in de uithoeken PvdA roert zich over sluipverkeer Zeeuwse vrouwen minder lang ziek 2 ZEELAND Zaden Een bijdrage in de aansluitkosten moet bewoners in het buitengebied overhalen om draadloos internet af te nemen. INTERNET 9000 HUISHOUDENS Om de kosten in de hand te houden, is bundeling van zo veel mogelijk afnemers van belang Commentaar Zeeland is een mooie provincie. Rust en ruimte zijn hier nog vanzelfsprekend. Zelfs de steden zijn bedaard. Het strand en andere natuurgebieden zijn nooit ver weg. In het buitenge bied hebben veel mensen een fantastische plek om te wonen. Al dat moois heeft een stevige prijs. Scholen en andere voorzieningen liggen al snel op een flinke afstand. Ook voor hun werk moeten veel Zeeuwen behoorlijk wat kilometers maken. We zijn er hier aan gewend. De opkomst van internet leek dat isolement voor eens en altijd te doorbreken. Maar het pakte niet helemaal goed uit. Nog steeds kampen duizenden bewoners van het buitengebied met een gebrekkige internetverbinding. Leren, werken, spelletjes, alle din gen die door de meeste Nederlanders flitsend via internet kunnen worden gedaan, gaan in de uithoeken van Zeeland tergend traag of werken helemaal niet. De oplossing is draadloos snel internet. Daarvoor moeten de huis houdens in het buitengebied investeren. De provincie helpt mee. Gedeputeerde Staten hebben 340.000 euro beschikbaar gesteld. Als de Zeeuwse gemeenten aanhaken - die kunnen moeilijk anders - ligt er straks tweehonderd euro subsidie te wachten voor 3400 nieuwe aansluitingen. Ruwweg de helft van de mensen die nu pro blemen hebben kan daarmee worden geholpen. Dat is een goed be gin. Maar als de vraag groter blijkt, is er snel meer geld nodig. Dat Zeeland geen ideale infrastructuur heeft, valt de provincie en de gemeenten niet te verwijten. Want het is onbetaalbaar overal bussen, treinen en snelwegen te hebben. Maar voor het ontbreken van snel internet is geen excuus. Juist omdat het vervoer in Zee land niet optimaal is, moet internet hier van topkwaliteit zijn. Tot achterin de verste polder. Subsidie van provincie en gemeenten is een goed begin Meerdere avonden praten met be woners en kort geleden nog maar weer eens een brief van de dorps raad. Het heeft nog niet geleid tot een oplossing voor het vele ver keer over de Nassauweg in 's-Hee- renhoek. De PvdA in Borsele heeft er nu vragen over gesteld aan het college van B en W. „Want er komt maar geen oplossing", zegt Arno Witkam, fractievoorzitter. De overlast op deze waterschaps- weg is ontstaan na de aanleg van de Sloeweg (waardoor het verkeer anders moet rijden) en het vrijwel gelijktijdig invoeren van een 30-ki- lometerzone op de Molendijk. „Heeft het college de gevolgen van het invoeren van een 30km zo ne op de Molendijk verkeerd inge schat?" vraagt Witkam zich af. Want uit onderzoek blijkt dat ruim 40 procent van de bestuur ders op de Nassauweg mensen zijn die geen zin hebben om met een sukkelgangetje over de Molen dijk te rijden en daarom kiezen voor Nassauweg waar 60 gereden mag worden. Tijdens een bijeenkomst van PvdA Borsele stelt vragen over Nassauweg 's-Heerenhoek Waterschap Scheldestromen en de gemeente Borsele in april van dit jaar, klaagden bewoners al dat het een zootje is op de weg. De smalle route wordt veel gebruikt door wandelaars en schoolkinde ren en in combinatie met veel au toverkeer is dat gevaarlijk. Almanak Tot afgrijzen van collega's gooi de de jonge hond van de afde ling een boterham in de afval bak. Het plakje cervelaat at ze wel op. De verwijtende blikken eisten een verklaring. „Ja, sorry hoor. Ik eet wel gezond volko ren brood, maar pitjes en ande- re harde stukjes moet ik niet." „Brood met pitten en zaden is juist het lekkerst. Daar zit veel meer smaak aan", zei haar buurvrouw. De pittenhaatster had haar antwoord klaar: „Ja, jij zit bij een koor. Je moet natuur lijk wel genoeg zangzaad eten." Sluis niet veilig voor vracht Inschrijven Mallardmars Een ontbijt voor alle vrijwilligers Kavel De Schelpjes in de etalage Met een nieuwe subsidieregeling wil de provincie ervoor zorgen dat minstens 3400 huishoudens in het Zeeuwse buitengebied draadloos snel internet krijgen. Het gaat om een bijdrage in de aansluitkosten van tweehonderd euro per adres. Gedeputeerde Staten trokken er gisteren 340.000 euro voor uit. In Zeeland zijn zo'n negendui zend huishoudens die het nog moeten stellen zonder of met zeer traag internet. Niet iedereen vindt dat een probleem. Twee derde wordt echter dagelijks gedupeerd. Het trage internet via vaak een te lefoonverbinding hindert onderne mers in hun bedrijfsvoering, maakt het mensen bijna onmoge lijk thuis te flexwerken en frus treert gezinnen met kinderen die internet nodig hebben voor huis werk, bankzaken, mantelzorg en vrijwilligerswerk. De huishoudens met traag of geen internet zijn in alle hoeken van de provincie te vinden. Sluis, waar net een proef met draadloos internet is afgerond, Schou- wen-Duiveland en Borsele span nen de kroon. Daar hebben 3100 huishoudens geen of een waardelo ze aansluiting. Voor internetprovi- vWVV Zeeuwse vrouwen zijn minder lang ziek dan Zeeuwse mannen. Ze verzuimen gemiddeld 8,9 da gen per jaar, terwijl mannen 10,8 dagen thuisblijven. Dat is bijzonder, zo blijkt uit een analyse van Acture, de groot ste private uitvoerder van de Ziek tewet. Want landelijk gezien blij ven vrouwen juist langer thuis dan mannen (10,3 tegen 9,7 da gen). Daarmee steekt Zeeland po sitief af tegenover alle andere pro vincies. Dat betekent niet dat Zee land de gezondste provincie van het land is. Want wanneer Acture per provincie het aantal ziektewe tuitkeringen afzet tegen de be roepsbevolking, zijn Noord-Hol land en Utrecht koploper. Werkne mers in Noord-Holland zijn bij ziekte gemiddeld drie dagen kor ter afwezig in vergelijking met hekkensluiters Drenthe en Lim burg (8,9 versus 12 en 12,2 dagen). Zeeuwen melden zich gemiddeld 10,2 dagen per jaar ziek, waarmee Zeeland op de achtste plek 'bun gelt'. Maudie Derks, algemeen di recteur van Acture, denkt dat men sen in de randstad sneller aan de slag gaan, omdat er bij uitval ge noeg vervangers zijn. woensdag 19 oktober 2016 li Melita Lanting 's-Heerenhoek Tip? redactie@pzc.nl BRUINISSE Binnenvaartschepen mo gen geen gebruik meer ma ken van de jachtensluis in de Krammer. De draagcon- stuctie van de remmings- werken en de steigers schiet tekort voor de vracht vaart. Daardoor kan de vei ligheid niet worden gegaran deerd, aldus minister Mela- nie Schultz van Haegen (VVD, Infrastructuur). De jachtensluis is gebouwd en bedoeld voor de recrea tievaart. NIEUWDORP Voor de zevende keer wordt op 29 oktober de Mal lardmars gehouden. De deelnemers lopen een af stand naar keuze vanaf het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp naar de Sloe- dam, waar om 10.30 uur een herdenking is bij het monument. Kinderen onder de 12 jaar worden naar de dam gebracht, zij lopen de zes kilometer naar Nieuw dorp wel terug. Aanmelden: wandeltocht@bmzeeland.nl GEERSDIJK Met een ontbijt wil de ge meente Noord-Beveland al le vrijwilligers en mantelzor- gers in de gemeente bedan ken voor hun inzet. Het ont bijt vindt plaats op zaterdag 19 november in restaurant De Korenbeurs op land goed Rijckholt in Geersdijk. Mensen die zich hebben aangemeld, kunnen tussen 9.00 en 11.00 uur aanschui ven. Aanmelden kan tot 12 november via 0113-377377 of info@noord-beveland.nl. YERSEKE De oude locatie van kleuter school De Schelpjes in Yer- seke wordt in de etalage ge zet. Het bedrijf met het bes te plan, mag de grond ko pen. Dat heeft het college van B en W van Reimers- waal besloten, nadat een bouwbedrijf naar de moge lijkheden informeerde om daar zes huizen te bouwen. Internet in Frank Balkenende Middelburg Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67