Aanleg rondweg Scharendijke een jaar vertraagd SCHOUWEN-DUIVELAND 7 EVENEMENT TIENDE EDITIE BLUE PETER HARDZEILDAGEN A Ze zijn van alle leeftijden en bevaren uiteenlopende maten platbodems. Maar de gaffel raakt hen allen. Dat is wat de achttien bemanningen aan de Blue Peter Hardzeildagen bindt. M Lemsteraak Martina Maria is met z'n tweeëneenhalf jaar een jonkie, de Nettie is de honderd jaar al een tijdje voorbij. En zalmschouw De Zee is met z'n zes meter maar een proppie, terwijl de schokker Blau we Ruis bijna vijftien meter telt. Al die verschillen vallen weg tij dens de Blue Peter Hardzeildagen. „De mensen hier hebben één Dat eerste biertje kun je net zo goed overboord gooien. Dat valt nooit goed ding gemeen en dat zijn die gaf fels. Dat is wat hen verbindt." Zegt Hans van der Veer, zelf geen zeiler. Maar sinds een jaartje of negen jaarlijks van de partij op één van de twee supportschepen tijdens het driedaagse zeilevene- ment voor gaffelgetuigde platbo dems op de Grevelingen. „Dat be gon met een stelletje oude kerels, maar van lieverlee zijn er jongere mensen bijgekomen. Dit gaat om een heel andere manier van boot beleven. Mensen worden daar door naar hoogten getrokken die ze anders nooit meemaken." Want bij de Blue Peter Hardzeil dagen draait alles om het zeilen zelf. De motor aan? Als het even kan niet. Er wordt gewerkt met de zeilen en met de wind. „Rekenen, het beheersen van de techniek, het inschatten van het weer. Daar ligt de uitdaging en dat spreekt de jongere generatie aan", ervaart or ganisator Jeroen van der Veer van zeeschouw Griet. Waardoor ook de zeilers van de Blue Peter Hard zeildagen een allegaartje vormen. De oudste deelnemer is 78, de jongste opvarende vijf. „Als je met dit erfgoed wilt blijven varen dan moet de gemiddelde leeftijd om- laag. Met dit evenement kunnen we jeugd enthousiasmeren." Han van Doorn van de zee- schouw Leviathan heeft 'een stel van die jonge honden' aan boord. Zijn zoon met vrouw en wat vrienden, die volop van het echte werk genieten. Dus storten ze zich bloedfanatiek op het op zeil aanlanden, de missie van de op dag één gehouden Poortenrace. „We hebben belachelijk veel aanlandingen gedaan. Teveel zelfs omdat we de regels niet goed had den begrepen. Maar dat vinden die gasten prachtig. De wereld van de platbodems vergrijst. Maar zo is het voor jongere mensen ook leuk om mee te doen." Tien jaar geleden zag het zeileve- nement op het Grevelingenmeer min of meer spontaan het licht toen de regels van de Bietentocht veranderden waardoor niet alle schepen meer konden meedoen. De families Rijpma en Van der Veer riepen de Blue Peter Hard zeildagen in het leven. Drie dagen lang wordt gestreden om de titel 'beste, snelste en slimste schip per', daardoor maakt iedereen kans om te winnen -ongeacht de maten van je schip. Met na afloop samen eten, veel gezelligheid en een borrel. „Hoe wel je dat eerste biertje net zo goed gelijk overboord kunt gooien", lacht organisator Boudy van der Veer van de Griet: „Want dat valt namelijk altijd verkeerd. Maar daarna komt het altijd weer goed." „We wachten er al zo lang op. Dan kan dat jaartje extra er ook nog wel bij. Het is niet anders." Voorzitter Rob Venrooij van de dorpsraad Scharendijke haalt z'n schouders een beetje op om de verwachte vertraging van de rond weg. De aanleg van de derde en laatste schakel in de Recreatiever- deelweg tussen de Oosterschelde- kering en de Brouwersdam begint op z'n vroegst eind volgend jaar, laat de provincie Zeeland weten. In 2018 kan de weg dan in gebruik worden genomen en wordt het dorp verlost van de gebruikelijke vakantiedrukte dwars door het hart. Een jaar later dan gedeputeer de Harry van der Maas en burge meester Gerard Rabelink eind 2015 bij de ondertekening van de overeenkomst aankondigden. De vertraging schuilt volgens de provincie grotendeels in de wette lijk verplichte onderzoeken naar de geluidsbelasting en aanwezig heid van mogelijke archeologische bodemschatten. Ook is het traject uitgebreid getoetst aan de natuur bescherming. Momenteel worden de conclusies van het onderzoek verwerkt in het ontwerp. Daarbij draait het vooral om een adequate geluidswering. De rondweg wordt aangesloten bij de huidige t-splitsing bij cam ping Duin en Strand. Dat kruis punt wordt een rotonde. De weg volgt dan (op nadrukkelijk ver zoek van de inwoners van Scharen dijke) de waterloop zuidelijk door de polder naar de Weelweg. De rij baan komt parallel aan de Weel- weg te liggen en sluit aan op de bestaande rotonde met de Elker- zeese- en Kloosterweg. Het traject moet de verkeersdruk op de smal le Elkerzeeseweg en de Grevelin- genlaan wegnemen. „Dat is echt hartstikke nodig", benadrukt Ven rooij nog maar eens. „Afgelopen zomer was het daar ook weer ver rekte druk. Met een rondweg wordt die route autoluw en bij uit stek geschikt voor fietsers en wan delaars. Dat het nu nog een jaartje langer duurt, is jammer. Aan de andere kant mag je als inwoner ook weer niet klagen dat ze het zorgvuldig aanpakken." In 2003 werd het eerste deel van de Recreatieverdeelweg (N652) bij Burgh-Haamstede in gebruik ge nomen. Tien jaar later volgde de aansluiting bij Renesse. woensdag 19 oktober 2016 Zeilpret voor jonge honden Esme Soesman Bommenede Boudy van der Veer John Bruggeman van UK102 sleepte de titel beste schipper in de wacht. Marcel Modde Scharendijke Rob Venrooij haalt zijn schou ders op over de vertraging. Organisatoren Jeroen (helemaal links) en Boudy van der Veer op hun Griet foto's dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58