3 Ict'er gesandwicht tussen vrachtwagens, maar heeft slechts schrammetje Kort geding in Arnhem om elkaar te mogen zien Hebben twee getrouwde tbs'ers van de longstayafdeling het recht om bij elkaar te zijn? „Ze zien het als een laatste kans op geluk." Er is voor hen geen perspectief. Hun relatie is alles wat ze hebben Het was zo romantisch als een hu welijk in een tbs-kliniek kan zijn. Een bescheiden ceremonie in se lect gezelschap, maar tóch feeste lijk. John en Marcel beloven elkaar eeuwige trouw op 7 december 2015. Nog dezelfde dag volgt het af scheid. Sindsdien hebben ze el kaar niet meer gezien. „Mijn cliënt John verblijft op de longstayafdeling in Vught, zijn echtgenoot op de longstay in het dorpje Zeeland", vertelt advocaat Jos Willemsen. Beide locaties vallen onder de Pompestichting, die ook een regu liere tbs-kliniek in Nijmegen heeft. Binnen de Pompe is veel te doen over de vraag of deze twee tbs-patiënten het recht hebben om elkaar te zien, zegt de advo caat. „Zelf beschouwen beide part ners het als hun laatste kans op le vensgeluk. Ze weten dat ze waar schijnlijk nooit meer buiten ko men. Ze worden niet behandeld, althans niet met het oog op terug keer in de samenleving. Er is voor hen geen perspectief. Hun relatie is alles wat ze hebben. Maar kun je een relatie in stand houden als je geen omgang mag hebben?" John en Marcel (nu 47 en 45 jaar) leerden elkaar in 2006 in Zee land kennen. Van 2011 tot 2013 ver bleven ze samen in Vught. De Pompestichting heeft toestem ming gegeven voor hun huwelijk, vorig jaar, nadat was vastgesteld dat beide partners wilsbekwaam zijn. Willemsen: „Dat huwelijk was geen bevlieging, maar een diep gekoesterde wens die na ja ren in vervulling is gegaan." Het probleem: de echtelieden zijn uit elkaar geplaatst, maar ver lof- om elkaar te kunnen bezoe ken - is nauwelijks mogelijk voor tbs'ers op de longstay. „Boven dien", zegt Willemsen, „gaat de Pompe zelf geen vervoer regelen. Dat vindt men te duur." Even leek de oplossing nabij. De longstayafdeling in Vught gaat gro tendeels sluiten. Acht van de zes tien bewoners op Johns afdeling verhuizen binnenkort naar Zee land, waar Marcel verblijft. Maar John, zo heeft de Pompestichting besloten, verhuist naar de tbs-kli niek in Nijmegen. Daar wordt een nieuwe, kleine longstayafdeling geopend. „Het is duidelijk dat dit echtpaar herenigd moet worden", zegt de advocaat, die niks kwijt wil over de delicten die zijn cliënt (sinds 1992 in de tbs en sinds 2004 op de longstay) heeft gepleegd. „Deze twee mensen met hun niet alle daagse levens in een niet alledaag se setting willen - zo goed en zo kwaad als dat kan - een privéle- ven opbouwen in de kliniek. Tijd doorbrengen met elkaar. De nor male dingen doen die bij een rela tie horen." Willemsen kiest een bijzondere weg. Een kort geding. Om te eisen dat John alsnog naar Zeeland mag, zo dicht mogelijk bij zijn echtge noot. „Wij eisen niet dat ze op de zelfde afdeling komen. Maar wél op dezelfde locatie, in Zeeland. Zo dat een bezoekregeling veel een voudiger wordt." De raadsman doet een beroep op artikel 8 van het Europees Ver drag voor de Rechten van de Mens. Daarin is het onwrikbare recht op family life vastgelegd. For meel: 'Een ieder heeft het recht op respect voor zijn privéleven, zijn familie- en gezinsleven'. „Dat recht geldt óók voor gedeti neerden. Daar is volop jurispru dentie over. Iedereen heeft recht op kwaliteit van leven. Daar zou het juist in de longstay over moe ten gaan." De Pompestichting onthoudt zich van commentaar en laat we ten het kort geding, morgenmid dag voor de rechtbank in Arnhem, af te wachten. woensdag 19 oktober 2016 I00NSTRA GOUDA Een godswonder, zo omschrijft Willem (30) uit Utrecht het feit dat hij gister op de A12 een zwaar ongeluk overleefde. Tijdens de ochtendspits werd zijn Renault Kadjar gesandwicht tussen twee vrachtwa gens. De leasewagen werd platgedrukt, maar de iet-manager kwam er vanaf met een stijve nek en een schaafwondje op zijn been. „Ik moet een engeltje op mijn schouder hebben gehad." Bij de A12 ter hoogte van Gouda moest hij invoegen richting A20. Zijn auto schoof door nog onbekende oorzaak onder de achter kant van een vrachtwagen vóór hem. Op datzelfde mo ment botste er een truck tegen zijn achterkant. „Mijn wagen werd als een harmonica in elkaar gevouwen." Veel weet hij er niet meer van. „Ik kwam weer bij tus sen airbags en glassplinters", vertelt hij. Zijn been zat klem. In afwachting van hulpdiensten belde hij zijn vriendin, ,,'lk heb een ernstig ongeluk gehad', zei ik. 'Maak je geen zorgen, ik mankeer niks'." Eenmaal be vrijd werd Willem voor controle naar het ziekenhuis ge bracht. „Ik weet dat ik dood had kunnen zijn. Maar ik heb de boel overleefd. Willem is er nog." foto as media Tralies dwarsbomen de liefde tussen tbs'ers Marcel en John Harm Graat Nijmegen/Vught —Jos Willemsen, advocaat John

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4