Van violist tot vervalser 'Schuldsanering is een lesje in nederigheid' 7 WAARVAN AKTE Oi) 2010 2011 11.385 14.727 2012 2013 13.764 12.360 2014 2015 12.263 11.703 De notaris Ik staar op een grauwe, regenachtige don derdagochtend wat naar buiten als de tele foon me uit mijn dagdromen haalt. Een mijnheer wil iets weten over de brief die zijn schoonzoon hem heeft laten zien. Mijn naam en handtekening staan eronder, dus misschien kan ik hem opheldering verschaffen. De namen van de betrokkenen en de zaak zeggen me niets, maar misschien komt dat omdat ik zoveel aan mijn hoofd heb. Wat staat er in die brief, vraag ik? Volgens de man beves tig ik dat zijn schoonzoon onlangs 150.000 euro heeft geërfd, maar vanwege de af wikkeling van de er fenis nog niet bij het geld kan. Klopt dat, wil hij weten. Er gaat bij mij geen lichtje branden. Nog steeds heb ik geen flauw benul waar de man het over heeft. Hij vertelt dat hij zijn schoonzoon an derhalve ton heeft geleend. De schoonzoon is een redelijk bekend violist, die zich inzet voor maatschappelijke doelen. Hij had het geld no dig voor een project waarbij hij in een mara thonsessie geld bijeen zou spelen voor wees kinderen in Bolivia. Het project is succesvol verlopen en trok veel media-aandacht. Rond deze tijd zou de schoonzoon volgens afspraak de lening aflossen. Geen probleem, heeft de schoonzoon zijn schoonvader bezwo ren, want hij heeft die erfenis gekregen. Alleen kan hij dus nog even niet bij het geld. Kijk maar, de notaris bevestigt het in deze brief. Ik vraag de man mij te brief te mailen. Als ik de mail open zie ik meteen dat het een verval sing is. Mijn naam is verkeerd gespeld en mijn handtekening lijkt nergens op. Nep, een ver valsing. En als ik niet oppas, mijn goede naam te grabbel gegooid. Ik licht de politie in en adviseer de man het zelfde te doen. Onze aangiftes brengen een kettingreactie teweeg. Opeens melden zich van alle kanten partijen die nog geld te goed hebben van de schoonzoon. Voorschotten die hij nooit heeft terugbetaald, facturen van leve ranciers die hij nooit heeft voldaan. En ook de weeskinderen in Bolivia hebben geen cent ge zien. Het gaat om tonnen. De plaatselijke pers raakt er niet over uitgeschreven. De schoonzoon heeft lont geroken, hij is spoorloos. Gevlucht voor het onvermijdelijke. Tot een oplettende campinghouder in Lim burg hem signaleert in een van de huisjes en de politie belt. Het spel van de violist is uit. Het geld ver dwenen (gokschulden, blijkt later), zijn naam besmeurd en zijn vrouw - geschokt omdat hij haar vader heeft belazerd - kwijt. Dat hij in de rechtszaal berouw toont en getuigt van zijn goede bedoelingen, helpt hem niet. De violist speelt zijn slotakkoord in de cel. Ik zie meteen dat de brief met mijn naam eronder een vervalsing is DE CIJFERS HULP woensdag 19 oktober 2016 GO Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk —Johan Nebbeling Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Door strengere eisen van de gemeentes is het aantal per sonen in de wettelijke schuld sanering sinds 2012 gedaald: Jaar: Jaar: Personen met Personen met bedrijf: 2.258 bedrijf: 2.668 Personen Personen zonder bedrijf: zonder bedrijf: 9.127 12.059 Totaal Totaal Jaar: Jaar: Personen met Personen met bedrijf: 2.612 bedrijf: 2.601 Personen Personen zonder bedrijf: zonder bedrijf: 11.152 9.759 Totaal Totaal Jaar: Jaar: Personen met Personen met bedrijf: 2.471 bedrijf: 2.247 Personen Personen zonder bedrijf: zonder bedrijf: 9.792 9.456 Totaal Totaal Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl Finan cieel journalist Irene van den Berg be antwoordt iedere week een aantal le zersvragen in de krant. in een vicieuze cirkel te recht. Het duurde drie jaar voordat ik tot de schuldsa nering werd toegelaten. En toen was er rust. Geen dreigbrieven meer van deurwaarders, geen angst meer voor de deurbel. Mak kelijk was het niet. Ik had een weekbudget van 50 euro voor boodschappen, kleding, alles. Ik raakte in een isolement omdat ik nooit iets met vrienden bui ten de deur kon doen. Je wordt in de schuldsanering als een klein kind behan deld. Als ik een keer met de trein wilde, moest ik mijn bewindvoerder geld vragen voor een treinkaartje. Toch ben ik dankbaar voor de hulp. Ik was hier nooit in mijn eentje uitgekomen. De schuldsanering is een lesje nederigheid. Ik sta nu an ders in het leven. Ik ben minder streberig en status- gevoelig. Vroeger was ik in ternationaal salesmanager. Nu begeleid ik mensen met een burn-out. Ik heb voor het eerst het gevoel dat ik iets wezenlijks bijdraag." Mare Harens (42): „Ik werkte hard en feestte graag. Maar nadat mijn vader overleed, ging het mis. Ik vluchtte nog verder in wer ken en uitgaan en mijn schuld liep op tot 75.000 euro. Toen ik hui lend op mijn werk zat, wist ik dat het goed mis zat. Ik kreeg een burn out en raakte in een de pressie en ging het verder bergafwaarts. Ik deed mijn post niet meer open, terwijl ik een grote studieschuld had. Ik wilde eigenlijk dood en vluchtte in alcohol en drugs. Ik ben uit mijn huis gezet omdat ik de huur niet meer betaalde. Pas toen ik dakloos was, stapte ik naar de schuldhulpverlening. Te laat, voor schuldsane ring heb je een huis nodig. En met grote schulden is het heel lastig een huis te krijgen. Daardoor kwam ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49