6 Schulden Wie in de schuldsanering komt, is binnen driejaar schuldenvrij. Dat klinkt aantrekkelijk, maar wettelijke schuldsanering is een zware beproeving. Je durft je post niet meer te openen, je huisbaas dreigt met uitzetting en het lijkt eeuwen geleden dat je saldo positief was. Er is nog één uitweg: de wettelijke schuldsanering. Na drie jaar op een houtje bijten ben je dan van de rode cijfers af. Maar het is geen gemakkelijke weg: allereerst word je niet zomaar toegelaten tot de schuld sanering. En kom je er in, dan ben je de controle over je financiën kwijt. De wettelijke schuldsanering is een laatste redmiddel. Je kunt een ver zoek bij de rechter indienen om toe gelaten te worden. Dat doe je met de schuldhulpverlener van je gemeente. Zijn je schulden ontstaan door fraude, een misdrijf of onverant woord koopgedrag, dan kom je er niet in. Sinds 2012 is het lastiger om toegelaten te worden. Je moet eerst een traject bij de gemeente doorio- pen om te kijken of je een regeling met je schuldeisers kunt treffen. Dit wordt minnelijke schuldsanering ge noemd. Pas als dit niet lukt, kom je in aanmerking voor de schuldsanering. Bij wettelijke schuldsanering hebben de eisers geen invloed meer op het bedrag dat zij krijgen. Soms is dat bar weinig. Niet vreemd dat je eerst zelf moet proberen er met je eisers uit te komen. Deze strengere aanpak blijkt soms een obstakel voor mensen met grote schulden. De Nationale om budsman ontvangt geregeld klachten van burgers die (nog) niet in aanmer king komen voor schuldsanering. Zij weten niet hoe het verder moet. „De overheid gaat te veel uit van zelfred zaamheid. Dit blijkt een illusie. On voldoende redzaamheid is juist vaak een van de redenen waarom zij in grote financiële problemen terecht komen", stelt Nationale ombudsman Reinier van Zutphen. Is de rechter akkoord, dan benoemt hij een bewindvoerder. Die heeft contact met de schuldeisers en lost de schulden af. Ook berekent hij het bedrag waarvan je moet rondkomen. Dat is net zo hoog als de bijstand. Werk je minder dan 18 uur per week dan is dat 95 procent van de bij standsnorm. De rest van je inkom sten moet je gebruiken om schulden af te lossen. De bewindvoerder ziet erop toe dat je van dit vrij te laten be drag je vaste lasten betaalt en geld apart zet voor tegenslagen. Van wat overblijft mag je geen spullen kopen die niet voorzien in je dagelijkse le vensbehoeften. De strengere aanpak blijkt soms een obstakel voor mensen met grote schulden Zo'n driekwart is na drie jaar schul denvrij. Een klein deel stopt tussen tijds omdat ze een akkoord met de schuldeisers kunnen sluiten. In bijna 20 procent van de gevallen is de schuldsanering mislukt of wordt het beëindigd omdat de schuldenaar ineens veel geld tot zijn beschikking heeft bijvoorbeeld door een erfenis. Na het afronden van de schuldsane ring mag je tien jaar geen beroep meer doen op de schuldsanering. In hoger beroep gaan. Dat moet bin nen acht dagen. Ben je niet bij de zit ting aanwezig geweest, dan heb je veertien dagen om in verzet te gaan. Word je dan nog niet toegelaten, dan blijven je schulden gewoon bestaan. Je kunt jezelf persoonlijk failliet laten verklaren. Dit kan ook gebeuren op verzoek van een van je schuldeisers. Bij een persoonlijke faillissement worden je financiën overgenomen door een curator en die kijkt of hij de schulden kan betalen uit je bezittin gen. Als dat niet het geval is, kan het faillissement weer worden opgehe ven en kunnen de schuldeisers weer achter je aan komen. Een belangrijk verschil tussen de schuldsanering en het faillissement is het eindresultaat: in de schuldsanering kun je afsluiten met een schone lei, terwijl de schul den na afloop van het faillissement blijven bestaan. VRAGEN REACTIES T-biljet Studiefinanciering Onderhandelen woensdag 19 oktober 2016 Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Laatste strohalm Hoe kom ik aanmerking voor wet telijke schuldsanering? Waarom zo streng? Wat als je wel wordt toegelaten? 44 Dat klinkt pittig. Hoeveel mensen in de schuldsanering brengen het er goed vanaf? Wat kun je doen als je niet in aan merking komt voor schuldsane ring? Irene van den Berg schreef vorige week over bijbaantjes. Hierbij een selectie uit de vra gen en opmerkingen van lezers. Pierre Boijmans vraagt zich af of het T-biljet nog bestaat. Nee, het T-biljet bestaat niet meer. Het T-biljet had nog een functie toen iedereen op papier aangifte deed. De T in T-biljet staat voor teruggaaf. Een T-biljet was een gewoon aan giftebiljet waarop niet alle vragen van het uitgebreide P-biljet ston den. Wanneer je nu een belasting formulier downloadt, wordt dit aan de hand van een paar vragen au tomatisch een op maat gesneden aangifteformulier. Je hoeft dus niet op zoek naar een speciaal T-biljet. Maar uiteraard kun je door het in vullen van het aangifteprogramma wel nog steeds belasting terug vragen. Dit kan nog vijf jaar. Tot en met 31 december 2016 kun je belasting terugvragen voor het belastingjaar 2011 en later. Niet al leen jongeren met een bijbaan komen in aanmerking voor belas- tingteruggave. Het is slim om te onderzoeken of je een bedrag van de fiscus krijgt als je bijvoorbeeld kinderen of meer dan één baan hebt of maar een gedeelte van het jaar werkt. Je moet dan wel minimaal 15 euro van de fiscus terugkrijgen om in aanmerking te komen voor belas- tingteruggave. Een aantal studenten vraagt zich af of je mag bijverdienen als je studiefinanciering hebt. Dat hangt af van een aantal facto ren. Ga je naar het mbo, dan zit er een grens aan het bedrag dat je mag bijverdienen. Die grens ligt in 2016 op 13.989,13 euro. Let op: onder de bijverdiensten vallen niet alleen je bijbaantje maar ook sommige uitkeringen. Toeslagen van de Belastingdienst vallen er weer niet onder. Studeer je aan een hbo of een universiteit, dan geldt de bijverdiengrens van 13.989 euro alleen als je onder het oude stelstel valt. Onder het nieuwe stelsel mag je onbeperkt bijverdienen. Verdien je meer dan de bijverdien grens en wil je voorkomen dat je veel moet terugbetalen, dan moet je je studiefinanciering en je ov- kaart voor de rest van het kalen derjaar stopzetten. Dat doe je door in te loggen op 'Mijn DUO'. Daar kun je ook direct aangeven of je volgend jaar op nieuw studiefinanciering wilt ont vangen. Sommige jongeren vragen zich af of ze genoegen moeten nemen met het minimuminko men, of dat ze ook kunnen on derhandelen over hun salaris. Een leuk bijbaantje is één ding, maar het is natuurlijk fijn dat het een beetje aardig verdient. Uit en quêtes blijkt dat jongeren het vaak lastig vinden om te onder handelen over het salaris van hun bijbaan. Zonde, want wie niet waagt, die niet wint. Bovendien is onderhandelen over het salaris van je bijbaantje een mooie leer school voor als je straks echt aan het werk gaat. Je komt niet zomaar in aanmerking voor schuld sanering, maar daarna heb je wel een schone lei. ILLUSTRATIE VIJSELAAR EN SIXMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48