3 Mirage Rainfall Luxury AGU Bike boots reflection short 3Greenlands regen en overschoenen muts over mijn hoofd getrokken. Nu spuit onderzoekster Nienke Tjalma door 32 gaatjes in de muts een koude dot elektrodengel („voor een beter geleiding met de hoofdhuid"), om er vervolgens een sensor op te plakken. De sensoren zijn via een kluwen stroomdraadjes aan een EEG-ma- chine verbonden en meten straks mijn hersenactiviteit. Om ook even tuele spieraanspanningen in het ge laat te kunnen registreren worden op mijn oorlellen, voorhoofd, slapen en wangen nog eens acht extra sensoren aangebracht. Het resultaat houdt het midden tussen een Wit-Russische waterpo- loër en het proefkonijn van een sinis tere horrorprofessor. „Oh, dit is niet goed", klinkt Tjalma. „Ik registreer weinig hersenactiviteit." Betrapt, denk ik. „Jij bent het probleem niet, hoor", klinkt de geruststellende boodschap. „Het apparaat geeft nog wat ruis. Ik moet even wat meer gel in de gaatjes doen." Ik krijg verschillende versies voor geschoteld van een reclamespotje voor een bekend telecombedrijf. Na een grondige analyse deelt Dietvorst een paar weken later de conclusies van het proefpanel waartoe ook ik behoorde. „Muziek wordt in reclames vaak gebruikt om de aandacht vast te houden en de juiste sfeer te creëren. Maar in dit onderzoek zagen we juist dat de aandacht voor de boodschap veel lagerwas bij het spotje mét mu ziek. Een waardevol inzicht voor de reclamemakers dus." Geheime hendel Toch is de opkomst van de neuro- marketing niet zonder controverse. De vooraanstaande Britse neuropsy- choloog Vaughan Bell waarschuwde vorig jaar al: „De heilige graal van neuromarketing is te kunnen voor spellen welke advertenties tot de hoogste verkoopcijfers leiden, nog voordat ze zijn uitgebracht. Maar de realiteit is een mengeling van slechte wetenschap, bullshit en hoop." Volgens Ale Smidts, directeur van het Erasmus Center for Neuroecono- mics en hoogleraar aan de Rotterdam School of Management, is de dubi euze reputatie te danken aan een flink aantal 'cowboys' dat gouden bergen belooft op de neuromarke- tingmarkt. „De hersenen zijn altijd actief, dus je meet altijd wel wat. Maar het is vreselijk complex om te meten wat er precies in die ander halve kilo brein omgaat. Zonder de juiste apparatuur en een dokterstitel in de neurowetenschappen zijn de metingen veel te onbetrouwbaar om er valide conclusies aan te verbin den." Ook bij de consument laat het woord 'neuromarketing' gemakkelijk een vies smaakje na. Niet in de laatste plaats door populair-wetenschappe- lijke boeken en artikelen, waarin wordt gerept over het bestaan van een zogenaamde koopknop onder je hersenpan. „We zijn het laatste de cennium ontzettend veel te weten gekomen over welke netwerken in Mensen zijn geen willoos slachtoffer van hun brein het brein voorspellend zijn voor koopgedrag", legt Smidts uit. „Maar de koopknop is een fout metafoor, omdat het dan heel mechanisch lijkt. Alsof er in je hoofd een geheime hen del verborgen zit, waarmee marke teers je als een zombie naar de win kel kunnen sturen. Onzin. Mensen zijn geen willoos slachtoffer van hun brein." Sociale druk Volgens Smidts draait de keuze om een zak boterbabbelaars of een fles allesreiniger wel of niet te kopen dan ook altijd om een balans tussen be wuste en onbewuste processen. „Waarom koopt iemand liever een BMW dan een Volkswagen? Gaat het om de prijs? De milieuvriendelijk heid? Omdat de koper dan succesvol ler lijkt dan zijn buurman? Dat laat ste, de gevoeligheid voor status en so ciale druk, is bijvoorbeeld neurowe- tenschappelijk nog verschrikkelijk moeilijk in kaart te brengen." En toch hebben professionele neu- romarketeers volgens Smidts en Dietvorst wel degelijk veel te bieden. Het is het verschil tussen schieten met een kanon vol hagel of een scherpschutter. Dietvorst: „Door te achterhalen welke fragmenten in een reclame wel of niet werken, kan neu romarketing er voor zorgen dat - pak hem beet - niet vijf van de honderd kijkers overwegen om een product te kopen, maar tien. Dat lijkt misschien een marginaal verschil, maar op grote schaal levert het veel winst op." Op eenzelfde manier wordt de techniek volgens Dietvorst ook inge zet om campagnes tegen roken of voor energiezuinigere woningen doeltreffender te maken. En hebben we er als kijker verder nog wat aan? „Nou, hopelijk krijg je dankzij neuro marketing in de toekomst minder vaak een reclameblok vol slechte spotjes voor je neus." derbewust beweegt, is lang niet altijd hetzelfde. De reclame met Frans Bauer voor de Nederlandse Energie Maatschappij won een paar jaar gele den bijvoorbeeld de Loden Loekie voor meest irritante reclame met een BN'er. Maar ook al meenden mensen dat ze de reclame bloedirritant von den, we zagen in de hersenen alle ge bieden aanslaan die worden geassoci eerd met genot, waarde en relevantie, kortom: reclamesucces." Proefkonijn Dagelijks leggen ze bij Alpha.One aan het Rotterdamse Hofplein proef personen, veelal afkomstig uit consu mentenpanels, aan de hersenscanner. Vandaag is het mijn beurt als verslag gever. Zojuist is er een stoffen bad- woensdag 19 oktober 2016 GO chine werden twee fietsende proefperso nen blootgesteld aan een zware bui. De re sultaten stemden de ANWB zeer tevreden. Zes van de acht over schoenen hielden de 'gewone' schoenen kurkdroog. Het ver schil zit 'm vooral in de pasvorm en het gebruiksgemak. Win naar Mirage scoort daarop het beste. Bart Rost Lichte, compacte en waterdichte overschoen die snel is aan te trekken. Vanaf €12,95 Goedkoopste uit de test. Slechte pasvorm. Vanaf €15,95 Vanaf €27,95 Scoort ietsje slechter op de stevigheid van het materiaal. Ale Smidts Verslaggever Mat- thijs Meeuwsen on dergaat zelf ook test. FOTO JACQUELINE DE HAAS Materiaal is stevig en de constructie is goed. Aantrekken van de schoenen kost iets meer tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46