Puur sap? Nee, concentraat! ifllll O O Niet sexy, wel droge voeten 2 ROLAND DUONG mm Neuromarketing Om (tv-)reclames doeltreffender te maken, roepen marketeers steeds vaker de hulp in van hersenwetenschappers. Op zoek naar de koopknop in het brein. Column Honderd procent puur sap. Dat staat sinds jaar en dag op de pakken Appel sientje. Het ziet er smakelijk en betrouw baar uit. Toen ik me verdiepte in de kleine letter tjes op de verpakking, kwam de grote schok. Ap pelsientje bestaat uit concentraat aangelengd met water. Dat mag je toch niet 'puur sap' noemen? Het is eerder een soort ranja waar het water al in de fa briek erbij is gedaan. Als jongeling was dit een on aangename kennismaking met de hypocriete grote-mensen-wereld. Ik kan me de verontwaardi ging nog herinneren. Jokken mocht toch niet? Tientallen jaren later ben ik niet milder gewor den. Sap verkregen uit concentraat is namaaksap. Hier het predikaat 'puur' op plakken is wat mij be treft bedrog. Dit goed proberen te praten met zin nen als: 'Ja, maar het heeft dezelfde samenstelling als vers geperst sap', is recht lullen wat krom is. Wat helaas in te veel gevallen de essentie van mar keting blijkt te zijn. De wet beschermt ons niet in dit geval. Puur is een vogelvrij begrip wat te pas en te onpas op een product gestempeld mag worden. Dus als je iets ziet waar 'puur' op staat: meteen achterdochtig worden. Het is een claim die bijna nooit waargemaakt kan worden. Vruchtendrank en vruchtensap zijn wel beschermde begrippen. Vruchtensap mag alleen bestaan uit het sap van de vrucht, ook al is het concentraat aangelengd met water. Vruchtendrank moet minimaal 25 procent fruitconcentraat bevatten, daar mag je wel een berg extra suiker aan toevoegen. Dus Fanta orange mag niet worden verkocht als vruchtendrank. Nou, daar heeft de consument wat aan! Deze vreemde wetgevingspraktijk wordt een stuk begrijpelijker als je weet dat de sapfabri kanten zijn verenigd met frisdankboeren als Coca- Cola in één lobbyclub: de FSW, de vereniging Fris dranken, Sappen, Waters. Een club die erop uit is de wereld zoveel mogelijk drankjes te aan te sme ren. Zij weten de poli tiek zo te bespelen dat er regeltjes komen die ook profijtelijk zijn voor de fabrikant. Dus niet te streng en ruimte latend voor bedrieglijke recla mepraatjes. De FSW brengt bijvoorbeeld de boodschap de wereld in dat een glas vruchtensap net zo gezond is als het eten van fruit. Terwijl al jaren duidelijk is dat het regelmatig drinken van vruchtensap het risico op diabetes kan vergroten. Het eten van de vrucht verkleint juist het risico! Er is nog heel wat zendingswerk te verrichten in onze voedingsmiddelenindustrie. Het scrupuleuze uit wonen van het begrip 'puur' is hier ook een treurig bewijs van. Puur is een vogelvrij begrip en staat te pas en te onpas op een product Een ander geval is CoolBest, dat in het koelvak van de supermarkt staat. Zoals vruchtensap dat vers is geperst, omdat dat niet houdbaar is buiten de koelkast. Omdat CoolBest ook in de koeling staat, krijgt het een aura van vers. Terwijl het ge woon concentraat is, zoals Appelsientje. Het kan net zo goed buiten de koeling worden verkocht. Vruchtensap is gewoon business waarbij met slinkse trucs zo veel mogelijk munt uit de consu ment geperst moet worden. PRIJSPEIL Slfilir c TEST 1,2,3 r eem de tv-re- clame van een willekeurig soep- merk in gedach ten. Een gezinne tje zit gezellig rond de eettafel. Ramen beslagen. Houtkachel aan. En dan een close-up van een kom dam pende tomatensoep met een toefje room. Al trek? Wacht maar. Als we in hetzelfde shot nu eens een lepel in de kom leggen, stijgt de kans aan zienlijk dat je een pak soep wilt ko pen, omdat je brein onbewust de voorstelling maakt hoe het zou zijn om met die lepel een hap te nemen. Als niet veel later de slogan in beeld komt, heb je daar niet eens meer aan dacht voor. Hoewel dat weer wordt veroorzaakt doordat je op precies datzelfde moment wordt afgeleid door het lachende gezicht van de moeder van het leuke soepgezinne tje. Psychologie van de koude grond? Nee, de bovenstaande conclusies werden getrokken op basis van neu romarketing. Schotel proefpersonen tv-spotjes voor en onderzoek mid dels een EEG- of fMRI-scanner (zie kader) tegelijkertijd hoe onder hun hersenpan op de beelden wordt ge reageerd. En voila: na een deskundige analyse liggen er ineens handvatten op tafel om reclames doeltreffender te maken. Onder meer McDonald's, Ford, Unilever, Heineken, Coca-Cola, Ziggo en Philips maakten al gebruik van de techniek. En in hun kielzog kloppen steeds meer merken en WAT IS HET? Neuromarketing voor dummies marketeers aan bij bedrijfjes gespeci aliseerd in het breinonderzoek. Bloedirritant „De laatste anderhalfjaar is neuro marketing goed los aan het komen", zegt Dr. Roeland Dietvorst, weten schappelijk leider van Alpha.One, een Rotterdamse dienstverlener in neuromarketing. „Kijk, een reclame is per definitie weinig rationeel. De Calvé-reclame met een jonge Pieter van den Hoogeband is bijvoorbeeld de meest succesvolle die we ooit heb- Door spotjes uit te pluizen valt beter het succes te voorspellen ben gemeten; en dat terwijl het spotje inhoudelijk helemaal niets zegt over die pindakaas. Het succes van een reclame ligt dus vaak in heel ongrijpbare en onbewuste zaken zo als beleving. Een spotje van dertig se conden zit vol met momenten waarop je als maker de plank raak of juist helemaal mis kan slaan. Door fragment voor fragment uit te plui zen hoe in het brein wordt gerea geerd, valt het succes van een spotje dus beter te voorspellen." Voorheen konden marketeers kij kers enkel vragen naar hun mening over een reclame. Dietvorst: „Maar wat iemand zegt en wat iemand on- woensdag 19 oktober 2016 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Regenachtige herfstdag saai? Welnee, geef er zelf kleur aan. Trenchcoat Happyrainy.com €149,95 Regenkleding-ex- pert.nl €149,50 Loveforrain.nl €149,95 Senz stormparaplu Senz.com €54,95 Bol.com €49,90 Parapluweb- shop.nl €49,99 Bergstein regenlaarzen (kinderen) Nelson.nl €27,99 Sissy-boy.com/nl €24,99 Kleertjes.com €29,99 ■u Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van overschoenen voor op de fiets. Niets zo vervelend als soppende schoenen na een natte rit op de fiets. Ook je goede leren schoenen of je nieuwe sneakers kun je volledig verruïneren als je ermee door een stortbui fietst. En als je een regen broek draagt, is het pro bleem alleen maar gro ter omdat de stof van de broek het water rechtstreeks naar je schoenen leidt. Overschoenen zijn de oplossing voor dit pro bleem. Natuurlijk zijn ze niet sexy, maar oerlelijk. Maar daar gaat het bij deze test van acht over schoenen niet om. Wer ken de schoenen tegen de regen? Daar wilde de ANWB achter komen. De pasvorm en het ge bruiksgemak werden vergeleken: hoe snel zijn de overschoenen aan te trekken als het ineens gaat regenen? De regenproef was de belangrijkste test. Met een regen- en windma- Speuren in het brein Matthijs Meeuwsen Neuromarketeers maken voorname lijk gebruik van twee scans: EEG en fMRI. Bij EEG- scans wordt via plaksensoren op het hoofd de hoe veelheid hersenac- tiviteit gemeten aan de buitenkant van de hersen schors. De tech niek is vooral ge schikt om te toet sen hoeveel aan dacht een reclame boodschap sor teert. Bij een fMRI- scan gaat de proefpersoon in een hersenscanner waarin reclames via een spiegel worden afge speeld. De tech niek brengt in kaart welke netwerken een reclame dieper in de hersenen ac tiveert. —Roeland Dietvorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45