'Bankzaken doe ik maar bij de schoonfamilie' Jongeren centraal in herdenkingsweek 3 ZONDER OF MET TRAGE VERBINDING A Het uitzicht over de Schouw- se landerijen is magnifiek, maar wonen in de leegte tussen Kerkwerve en Moriaans- hoofd kent ook zijn pijnlijke beper kingen. De familie Timmers aan de Tellersweg moet het bijvoorbeeld zonder internetverbinding stellen. „We zitten met smart te wachten op draadloos internet. We zijn al drie jaar in de slag met KPN. Er was ooit een internetverbinding via de telefoon, weliswaar traag internet, maar die was geblokkeerd toen we drie jaar geleden hierheen verhuis den. KPN begint er gewoon niet meer aan. Dat stoort me. Technisch kan het wel, maar je krijgt het ge woonweg niet", mort Hellen Tim mers. Slot van het liedje is dat het vier kinderen tellende gezin Timmers zo goed als verstoken is van inter net. „We hebben wel geïnvesteerd in een 4G-telefoon, maar je loopt te gen datalimieten aan. Je zit zo aan tien gigabyte. De telefoon gebrui ken we ook wel eens om via hot spots op de laptop te kunnen inter netten, maar dat is omslachtig en ook gebonden aan datalimieten. Kortom, we voelen ons op dit ge bied erg beperkt." 'Beperkt' is nog mild uitgedrukt. Bankzaken en an dere digitale dienstverlening doet Hellen op de computer van schoon familie. „Dat betekent dat je er tel kens de deur voor uit moet. Boven dien belast je je familie er steeds mee." Flexwerken is evenmin mogelijk. „Ik zit nu al een tijdje gedeeltelijk ziek thuis. Zonder internet kan ik ook niks voor mijn werkgever doen, terwijl je er wel tijd voor hebt." Ook drie van de vier kinde ren hebben internet nodig om huis werk te maken of online een type- les te volgen. „Voor de ontwikke ling van je kinderen heb je gewoon internet nodig." Het gezin Timmers heeft zich ook meteen ingeschreven voor draadloos internet. Agrarisch Schouwen-Duiveland en Onderne merskring Schouwen-Duiveland maken zich al een tijd hard voor snel internet op het platteland. Ze proberen potentiële afnemers te bundelen. Dat zijn er nu zo'n 150. Er lopen gesprekken met provider Greenet. De familie Timmers kan niet wachten op de straalverbin ding. „Liever vandaag dan morgen." ders is het te duur om daar overal (glasvezel)kabel naar toe te leggen. Een investering van duizenden eu ro's per adres kan nooit worden te rugverdiend. Een oplossing is draadloos inter net waarbij een signaal van een na bijgelegen kabel- of glasvezelaan sluiting via een radiosignaal door de lucht wordt verspreid. Op Noord-Beveland heeft de Thoolse provider Skylinq al draadloos inter net 'uitgerold'. Op Tholen lopen gesprekken over vraagbundeling en Skylinq praat ook met initiatief nemers op Schouwen en in Borse- le. Verder trekken de providers Greenet en Delta nu de provincie in. Om de kosten te beteugelen, is bundeling van zo veel mogelijk af nemers van belang. De provincie wil de vraag van bewoners in het buitengebied aan jagen door per aansluiting hon derd euro subsidie te verstrekken. De betrokken gemeente legt dan ook honderd euro bij, zodat er per aansluiting maximaal tweehon derd euro subsidie beschikbaar is. Een aansluiting op draadloos inter net kost enkele honderden euro's. Overigens moeten de dertien ge meenten nog beslissen of ze aan de regeling meedoen. De subsidie regeling loopt tot eind volgend jaar. De in Yerseke opgegroeide schrijf ster Marlies Allewijn gaat op tour nee langs Zeeuwse scholen om met leerlingen over de oorlog in Zeeland te praten. Zelf wist ze aan vankelijk maar weinig over wat zich hier heeft afgespeeld. „Hoe kan dat?", vroeg ze zich af, nadat ze een artikel had gelezen over het bombardement op Westkapel- le in 1944. Had ze niet op zitten letten tijdens de geschiedenisles sen? De Slag om de Schelde was cru ciaal voor de bevrijding van Ne derland, maar lange tijd is dat on derbelicht gebleven. Pas de laatste jaren komt er meer belangstelling voor die gebeurtenis. Niet zo gek dus dat Allewijn van niks wist. Ze is zich in de geschiedenis gaan ver diepen en schreef de roman Ze was 16, die gaat over het voor haar onbekende oorlogsverleden. Met de scholentour biedt ze jongeren wat ze zelf in de klas miste: een aansprekend verhaal over de Zeeuwse oorlogsgeschiedenis. Behalve gastlessen op mbo Scal- da, Ostrea en praktijkschool De Wissel in Goes, CSW Bestevaêr in Vlissingen en het Odyzee College in Kloetinge, geeft Allewijn zater dag 29 oktober ook een lezing in de Sint Gertrudiskerk in Bergen op Zoom (20.00 uur). Daar spreekt ook generaal Mart de Kruif. Titel van de lezing is Vrij heid is een werkwoord. Eerder op de dag vinden op de Sloedam en Uncle Beach in Vlis singen herdenkingen plaats. Ook wordt de traditionele Mallard- mars gelopen, een door het Bevrij dingsmuseum Zeeland georgani seerde wandeltocht langs herden kingsplaatsen. In de Gertrudiskerk treden 's avonds ook de beste Zeeuwse singer/songwriters op die vrijdag 28 oktober in het Spiegeltheater in Middelburg (aanvang 20.00 uur) worden uitverkozen. Jongeren gaan daar aan de slag met het the ma vrijheid. Via middelbare scho len is hun gevraagd een gedicht te schrijven. Die worden daar voorge dragen. Ook wordt een speciaal voor de gelegenheid geschreven theaterstuk opgevoerd. De winnaar van de gedichten wedstrijd op vrijdag mag op zon dag naar de Gertrudiskerk. Daar wordt een oecumenische dienst gehouden (9.30 uur), met aanslui tend een herdenking op de Cana dese begraafplaats in Bergen op Zoom. Bij de herdenking wordt het winnende gedicht voorgedra gen. De provincie betaalt de her denking die in totaal 20.000 euro kost. woensdag 19 oktober 2016 de polder krijgt impuls De familie Timmers, woonachtig tussen Kerkwerve en Moriaanshoofd, wacht met smart op draadloos internet. Op de foto vlnr: Hellen (30), Dirk (35) en de kinderen Ruben (1), Dirk (13), op de voorgrond Joost (6) en Jakob (9). foto dirk -jan gjeltema Jongeren spelen een belangrijke rol bij de herdenking van de Slag om de Schelde. Onder de titel Canadays worden van 27 okto ber tot en met 4 november activi teiten georganiseerd in Zeeland en West-Brabant. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Schrijfster Marlies Allewijn trekt langs Zeeuwse scholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30