'Ik ging denken: hoor ik hier wel thuis, kan ik dit wel?' 3 fel 27 GA NAAR AUTOWEEK.NL/STAPIN OF BEL: 088-5500150 ^T0U8UUR)N gebied van sport- en bewegings wetenschappen. Uiterst interes sant voor de man die alles in zijn werk wetenschappelijk benadert en altijd op zoek is naar nieuwe in formatie. Maar Orie heeft een nadeel: hij is actief in het schaatsen, een sport die wereldwijd nauwelijks wetenschappelijk wordt onder zocht. Dus daar stond hij, tussen de grote posters met publicaties van onderzoeken. „Het eerste wat je dan doet is foto's maken van on derzoeken die belangrijk zijn voor fietsers. En die doorsturen, zodat zij er misschien wat aan kunnen hebben." Sinds de halve samensmelting van de schaats- en wielerploeg tot een groep met gedeelde sponsor, zit Orie in een speciale appgroep. Daarin onder meer Merijn Zee man en Mathieu Heijboer, ploeg leiders bij de wielertak. Ziet ie mand interessante onderzoeken? Dan is een bericht snel gestuurd. „Ik denk dat ik op dat congres wel vijftien van die posters heb door getikt." Commercieel praatje De belofte tijdens de persbijeen komst in 2014 over het onderlinge delen van informatie was geen commercieel praatje, zegt Orie. „Het gebeurt echt. Natuurlijk zijn er verschillen tussen schaatsers en wielrenners, maar er is ook een overlap. Dus is het nuttig om gere geld informatie uit te wisselen." In de afgelopen zes maanden kwamen de trainers minstens vier keer bij elkaar voor praatsessies. „Dat duurde misschien wel langer dan 3,5 uur per keer", zegt Orie. „Soms overweeg je iets te gaan on- derzoeken en blijkt dat zij het al hebben gedaan. Handig, dan heb je direct een nieuw perspectief. Het behoedt voor fouten en gaat sneller." Kramer haakte in januari van dit jaar in Spanje aan bij een trai ningskamp van de fietsers, omdat hij even van het ijs wilde. Orie: „Misschien kunnen die wielren ners straks wel bij ons aansluiten tijdens een trainingskamp in Col- lalbo, Italië. Zij zijn dan in voorbe reiding op hun seizoen en wij rij den nog vrij lange duurritten in die periode. Ik zie het wel zitten." Kennisdeling Sowieso is Orie voorstander van kennisdeling, ook al maakt hij de concurrentie wijzer. Tijdens de persbijeenkomst van de schaats ploeg in Veghel vertelde hij dat over een maand een onderzoek wordt gepubliceerd dat hij samen met Nico Hofman deed, bewe gingswetenschapper en fysiothera peut bij de schaatsploeg. Ze tonen aan dat zogenaamde Wingatetes- ten (sprinttesten op de fiets) een goede voorspeller zijn voor presta ties op de 1500 meter. Orie: „Ik kan besluiten dit niet te delen, maar het houdt mij ook scherp. Ik weet dat ik met wat nieuws moet komen." Jac Orie, coach van de schaatsfor- matie waar onder anderen Sven Kramer toebehoort, pakt zijn smartphone uit zijn broekzak en zegt: „Ik heb zelfs foto's als be wijs." In het scherm verschijnt een metersgrote poster met daar op Engelse woorden en tabellen. Orie wijst: „Daar, cycling." In juni liep Orie in Boston voor een bezoek aan het ACSM, het grootste congres ter wereld op het Natuurlijk zijn er verschillen tussen beide sporten, maar er is ook een overlap Bertens (24) beleeft een ongelofe lijk seizoen. Gisteren speelde ze haar 105de partij van het jaar. Na de US Open, waar ze in de eerste ronde verloor van de Kroatische Ana Konjuh, was de pijp even he lemaal leeg. „Na twee trappen lo pen voelde ik al verzuring. Ik was over het randje gegaan." Na een rustperiode keerde Ber tens vorige week in het Oosten rijkse Linz terug op de WTA Tour. Ze verloor in de eerste ron de van Sorana Cirstea en ging 'mentaal door de ondergrens'. Maar ze won vervolgens met haar Zweedse partner Johanna Larsson wél het dubbeltoernooi. „Dat gaf vertrouwen en nieuwe energie." In Luxemburg leek Bertens gis teren soms weer even op de vrouw die afgelopen lente een Nederlandse tennishype veroor- Vandaag heb ik niets voorbesproken met Raemon Sluiter en nu pak ik die winst wel zaakte. Met een halvefinaleplaats op Roland Garros, winst in Neu renberg en een finaleplaats in Gstaad klom ze naar plek 21 van de wereldranglijst. Aan die nieuwe status moest Bertens wennen. „Ik wilde te graag laten zien dat het geen een malige flow van een paar weken was. Mensen kijken anders naar je. Ik ging na weer een verliespar- tij denken: hoor ik hier wel thuis? Kan ik dit wel? Dan sloeg ik drie winners en één fout, en bleef die fout hangen. Terwijl nie mand zonder fouten tennist. Ik ben te streng voor mezelf. Het moet rustiger worden in mijn hoofd. Vandaag heb ik met Rae (coach Raemon Sluiter, red.) hele maal niks voorbesproken. Hij zei: 'Ga gewoon lekker tennissen'. En nu pak ik die winst wel." woensdag 19 oktober 2016 Meer gemeen dan alleen die sponsor Sven Kramer (links) en oud-schaatser Hein Vergeer bij de teampresentatie van de schaatsploeg Team LottoNL-Jumbo. fotoanp Met bombarie werd in 2014 Team LottoNL-Jumbo gepresen teerd: een wieier- en een schaatsploeg met gedeelde sponsor en daardoor de unieke kans tot onderlinge informa tie-uitwisseling. Maar hoeveel is uiteindelijk van die belofte te rechtgekomen? Lisette van der Geest Veghel —Jac Orie Tennisster Kiki Bertens won gis teren op het WTA-toernooi in Luxemburg voor het eerst sinds 16 juli een enkelpartij. De Duitse Annika Beek werd met 6-4 6-4 verslagen. Rik Spekenbrink Luxemburg Kiki Bertens STAP NU IN!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26