Nu ook klein krediet bij BKR E 17 HEERLIJKE HERFSTDEALS (.088-0331543 hoteldeal.nl Ontwikkeling aantal melkgeiten en -bedrijven 2005 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Meer geiten, minder kippen Afgelopen week plofte bij ING-klanten met een roodstandli miet op de betaalrekening een brief op de mat. Vanaf december wordt hun mogelijkheid om rood te staan geregistreerd bij het BKR. Die geldt dan officieel als een kre diet. Dat is ook zo als de klant nooit rood staat. De mogelijkheid om rood te kunnen staan wordt als een krediet aangemerkt. „Het gaat dan wel om een positieve registra tie", zegt een woordvoerder van ING. Dat betekent dat er geen be talingsachterstand is en dat de klant, de kredietnemer, altijd net jes aan zijn betalingsverplichtin gen voldoet. Volgens ING is het niet raar dat de limiet wordt aan gemeld als krediet. „Bij een credit card kun je ook een bepaald be drag per maand spenderen zonder dat je het geld op je rekening hoeft te hebben. Dat staat ook al gemeld bij het BKR, of je daar ge bruik van maakt of niet." Bij ABN AMRO en Rabobank gaan de brieven, of e-mails, bin nenkort de deur uit. Het BKR laat weten dat het om een Europese richtlijn gaat. „Nu worden alleen kredieten vanaf 500 euro met een looptijd van drie maanden of lan ger geregistreerd. Vanaf december worden ook kredieten vanaf 250 euro met een looptijd vanaf een maand geregistreerd." Die registra tie is een middel om mensen uit de problematische schulden te houden. „Je ziet vaak dat mensen met grote schulden hun toevlucht nemen tot kortlopende kredieten. We willen voorkomen dat men sen het ene gat met het andere vullen", zegt een woordvoerder. Het is nodig dat er beter zicht komt op de kredieten die mensen hebben Vanaf december worden ook kleine kredieten zichtbaar voor kredietverstrekkers zoals de ban ken. Dan is snel duidelijk hoeveel leningen iemand al heeft uitstaan of potentieel kan benutten. Dat laatste kan lastig zijn. „Het is van invloed op je leencapaciteit,"er kent de woordvoerder van het BKR. Bij het Nibud zijn ze blij met de strengere regels. „Het is no dig dat er beter zicht komt op de kredieten die mensen hebben." 3 dagen top hotel in 4 landelijk Twente 3-daagse citytrip naar Venetië incl. vlucht! 8-daagse rondreis naar Portugal incl. vlucht! Zorgen over snelle groei Waar Frankrijk (de grootste gei tenmelkproducent van Europa) worstelt met vergrijzing, is de Nederlandse geitenhouderij juist een jonge sector. Het gaat niet om boeren die het bedrijf van hun ouders hebben geërfd, maar om mensen die er bewust voor hebben gekozen. Ambitieuze on dernemers, benadrukt Stolp. „Daardoor is de geitenhouderij volop in ontwikkeling." Die ontwikkeling gaat zo snel dat ze de Dierenbescherming zorgen baart. Het gemiddelde aantal geiten per boerderij is in zestien jaar tijd bijna verzesvou digd. „Op reguliere bedrijven ko men geiten nooit in de wei", zegt woordvoerder Niels Dor- land van de Dierenbescherming. „Van het verleden hebben we ge leerd wat er gebeurt als dieren in megastallen verdwijnen. Dat gaat ten koste van het dierenwel zijn. De lange transporten van bokjes naar Zuid-Europa zorgen bovendien voor dierenleed." Bokjes zijn een 'restproduct' waarmee de sector niet goed raad weet. Om melk te blijven ge ven, moet een geit elke paar jaar jongen. Aan de mannelijke nako melingen hebben boeren niks. Naar geitenvlees is in Nederland zo weinig vraag dat ze zelfs moe ten betalen om van de bokjes af te komen. Nu het ze economisch voor de wind gaat, moeten gei- tenboeren niet alleen investeren in grotere stallen, waarschuwt Berntsen van ABN AMRO. „Je moet groeien op een manier die de samenleving wenst." woensdag 19 oktober 2016 350000 300000 250000 200000 150000 100000 50000 346.400 t/m oktober 2016 247.980 1 251.27 n met Verschil 2016 -2015 Biggen -5,8% Leghennen -3,8% Kippen (totaal) -2,4% Vleeskuikens -1,9% Varkens (totaal) -1,5% Rundvee (totaal) 2,7% Melkgeiten 5,7% Melkkoeien 7,0% Kleine kortlopende kredieten moeten ook gemeld worden bij het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel. Miljoenen bank- klanten krijgen daardoor een bkr-registratie. Dat is van in vloed op hun leencapaciteit. Peet Vogels TÏëi —Woordvoerder Nibud Hampshire Hotel - City Hengelo V 2 overnachtingen incl. ontbijt v* Gratis upgrade naar Superior kamer V Bezoek Enschede of ALmelo hoteldeal.nl/K10197 HoteL Centrale v 2 overnachtingen incl. ontbijt !«i v Retourvlucht Eindhoven - Venetië v Op 50 m. van Piazza Ferretto hoteLdeal.nl/K10198 Lissabon - Batalha - Coimbra - Porto - Viseu en 7 overnachtingen incl. ontbijt Vlucht vanaf Eindhoven of Amsterdam Incl. 8 dagen autohuur hoteldeal.nl/K10199 prijzen p.p. o.b.v. 2 personen in een kamer, excl. reserveringskosten «hui EINDHOVEN Q-uestion, de stichting voor mensen met Q-koorts, maakt zich grote zorgen over de groei van geitenhouderijen. In onder meer Maasdriel (waar een ondernemer meer dan 5.000 geiten wil houden) en Helmond (waar een bedrijf in Gemert-Bakel wil uitbrei den tot 2.500 dieren) verzet ten burgers zich tegen expan sieplannen. „Hoe meer geiten je op één hoop stopt, hoe gro ter de risico's als het mis gaat", zegt voorzitter Bert Brunninkhuis van Q-uestion. Dat alle geiten sinds de Q-koortsuitbraak jaarlijks ver plicht gevaccineerd worden, stelt hem niet gerust. „Er hoeft maar een mutatie op te treden in de bacterie en het is weer bal. In 2007 was de kans dat het misging volgens de overheid ook heel klein. Maar inmiddels zitten we wel met 1.500 zieke mensen en 75 dodelijke slachtoffers." Q-koortsdeskundige Wim van der Hoek van het RIVM: „Op dit moment vormt Q-koorts geen risico, want er zijn geen bedrijven meer besmet en al le geiten zijn gevaccineerd." 11 De Nederlandse melkgeit geeft al 1.100 liter per jaar. Dat is twee keer zoveel als de Fran se melkgeiten. Die komen tot 550 liter per jaar. H De uitbraak van Q-koorts in 2007 kostte zeker aan 74 men sen het leven. Toch heeft die crisis het imago van de geiten- houderij niet aangetast. FOTO SABINE JOOSTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16