Minicruise naar York of Leeds 15 Marjan Berk -v P&OV* De berichten over een nieuwe wet die het mogelijk maakt voor mensen die vinden dat hun le ven voltooid is, er zelf een eind aan te maken, eventueel met hulp van een officiële stervensbe geleider, veroorzaakte nogal wat commotie. Ik las voorzichtig en kritisch commentaar van colum nisten Aleid Truijens en Arnon Grunberg, het was het gesprek van de dag. Vóór- en tegenstan ders debatteerden afwisselend verheugd of bezorgd over dit voorstel tot verbetering van het menselijk lot... bij mij liepen de rillingen over de rug. Waarom? Omdat ik die nieuwe wet asso cieerde met het ruimen van zie ke dieren. Ik zeg maar eerlijk hoe ik het voelde. En dat vond ik res pect- en liefdeloos. Door mijn werk heb ik zojuist zes lezingen in verzorgingshuizen gegeven voor voornamelijk dementeren de ouderen. Dat was een experi ment. Ik ontdekte dat wanneer je mensen een-op-een aandacht geeft er nog heel veel te halen valt aan verhalen, of brokstuk ken van verhalen. Hoe we samen zongen en lol trapten. Het was een eyeopener, waar ik versteld van stond. Vorige week stond in NRC het 25 jaar oude stuk van Huib Drion over zijn pil. Ik kreeg de raarste associaties toen ik het las: „Oude hulpeloze mensen, stil in een hoekje voor zich uit starend of wat onverstaanbare dingen mompelend." Ik ben nu 84 jaar, maar dat is een toekomstbeeld waarvan ik diep ongelukkig word. Zojuist heb ik mijn rijbe wijs voor vijfjaar verlengd, mijn ogen laten behandelen zodat ik de borden van de bewegwijze ring weer goed kan lezen. Ook doe ik dagelijks ochtendgymnas tiek met Nederland in Beweging en ik luister grinnikend naar mijn 88-jarige gepensioneerde vriendin: „Marjan, ik hoor zo juist dat er meer dan 2.000 men sen boven de 100 jaar in ons land leven. Ik ga weer nieuwe kleren kopen!" Natuurlijk, wanneer het glad is, loop ik met een stok, ik be klim uitsluitend trappen waar een stevige leuning aan zit, ik neem graag de arm die mij wordt toegestoken bij het in- en uitstappen van trein of tram. Ook slik ik eens in de vier we ken een pil, die ik al vijfjaar staand moet innemen, ter be scherming van mijn broze ske let. Fietsen mag ik niet meer, een broos mens moet genoegen nemen met de wandeling. Maar ik loop zoveel mogelijk, geniet van de ruimte die mij rest. Na tuurlijk krimpt ook mijn leven, maar we lachen met leeftijdgeno ten over onze beperkingen en het rariteitenkabinet waarin we soms door die beperkingen te rechtkomen. En laten we nu toch eens wat doen voor de mensen die door de bezuiniging weg moeten uit de bejaardenhuizen om weer op zichzelf te wonen. Dan dreigt vereenzaming. Kinderen wonen te ver weg of hebben het te druk. Klonter gezellig samen met leef tijdgenoten, spreek je buren, zoek de ander. Er is, ondanks alle bezuinigingen, toch veel te ha len. Bijvoorbeeld bij de biblio theek. Cursussen om het inter net op te gaan, om je zelfstandig heid te hervinden. Probeer de onvermijdelijke krimp die het ouder worden met zich meebrengt vrolijk te aan vaarden. Pak de overblijvende ruimte. Ik gun iedereen een mooie zachte dood. Maar zolang er nog adem in je zit, ben je de moeite waard. Dat je het weet! Klonter gezellig samen met leeftijdgenoten, spreek je buren, zoek de ander Maandag werd onder dekking van goeddeels Amerikaanse luchtaan vallen en zware artillerie forse ter reinwinst geboekt. Gisteren verste vigden Iraakse en Koerdische troe pen hun nieuw verworven posi ties. Tegenstander Islamitische Staat (IS) zou op sommige plaat sen tot 8 kilometer zijn terugge drongen. Tegelijk kwamen de ver wachte zelfmoordaanslagen op de Iraakse en Koerdische troepen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger zou de coa litie niettemin op schema liggen, al waren sommige brigades verder gekomen dan andere. Daar waar IS 'lichte tot gematigde' weer stand had geboden, waren de doe len bereikt, aldus de legerwoord- voerder. Over aantallen slachtoffers zijn geen bijzonderheden gegeven. De verovering van Mosul kan twee maanden gaan duren, aldus een Koerdische generaal. De verdedigers van IS hebben twee jaar gewerkt aan hun net werk van bunkers, tunnels en loopgraven. Ze beloven de aanval lers hel en verdoemenis, maar de grote vraag is of IS echt wil strij den tot de dood of strijders ervan door gaan, zoals vorige week in het IS-bolwerk Dabiq gebeurde. Ook dat zou nimmer worden op gegeven. Het Syrische leger beschuldigde de Verenigde Staten ervan IS-strij- ders de gelegenheid te geven uit de belegerde stad Mosul naar Sy- Op de sociale media van de jihadisten wordt al dagen opgeroepen tot vergeldingsaanslagen rië te gaan. Volgens het land zou de VS speciale corridors willen in richten om IS naar Syrië te krijgen om 'nieuwe slagvelden' in het oos ten van het land te veroorzaken. Ondertussen houden westerse veiligheidsdiensten rekening met terreuraanslagen in Europa. IS heeft de gewoonte om de aan dacht van tegenslagen op het slag veld af te leiden met gruwelexecu- ties van krijgsgevangenen of zelf- moordterreur tegen burgers in het Westen. Op de sociale media van de jiha disten wordt al dagen opgeroepen tot vergeldingsaanslagen. Dat het niet makkelijk zal wor den de gelegenheidscoalitie tegen IS bijeen te houden, bleek al met een toen honderden Irakezen pro testeerden bij de Turkse ambassa de in Bagdad tegen de aanwezig heid van Turkse militairen op Iraaks grondgebied. De regering in Bagdad ziet de aanwezigheid van Turkse troepen als inbreuk op de Iraakse soevereiniteit en eist dat Turkije zich terugtrekt. De Turkse premier Binali Yildi- rim zei gisteren dat het Turkse le ger betrokken is bij luchtaanval len van de internationale coalitie op stellingen van IS in en nabij Mosul. „Wij zullen alles doen wat nodig is tegen alle soorten bedrei gingen", zei Yildirim. „We heb ben daarvoor geen toestemming van anderen nodig." Prachtige historische steden in Noord-Engeland! FERRIES Bestel nu op pzc.nl/minicruise woensdag 19 oktober 2016 Ruimen Tempo uit opmars richting Mosul De eerste dag stond vooral in het teken van media-aandacht voor de optrekkende coalitie. Op de tweede dag lag het tempo van de opmars naar Mosul een stuk lager. Bob van Huët Rotterdam/Mosul Iraakse troepen trekken rich ting MOSUl. FOTO REUTERS De ideale bestemming voor een korte break! Het wordt alleen moeilijk kiezen welke van de twee steden u wilt ontdekken. JOUW TRIP. JOUW SCHIP. Bij een bezoek aan York waant u zich terug in de tijd. MiddeLeeuwse stadsmuren ommuren gezellige steegjes gevuld met winkels, boetiekjes, traditionele pubs, talrijke musea en zandstenen kerken. Leeds is een levendige stad en staat bekend om zijn culturele erfgoed, top of the bill shopping en fantastisch eten en drinken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15