14 NI Zuid-Korea heeft een speciale eenheid opgezet die de strijd aangaat met 'verborgencameraporno'. Vrouwentoiletten en kleedkamers worden systematisch gecontroleerd. Mexicaanse rechter van bekende drugszaken vermoord Nederland schrok van jeugdtrainer Luigi C. die jarenlang honderden meisjes en jonge vrouwen filmde bij een Wassenaarse hockeyclub. Hij filmde stiekem blote meiden door het gaas van de lockers. C. is vast niet de enige voyeur die stiekem filmpjes maakt, maar in Zuid-Korea loopt het onderhand de spuigaten uit. Dat land wordt geteis terd door een plaag aan Luigi's. Twee jaar geleden werden er liefst 6.600 gluurders opgepakt. Zes keer meer dan in 2010. Niet alleen verstoppen ze camera's in kleedkamers maar ook op openbare vrouwentoiletten. Een dertig jaar geleden door de poli tie van Seoel opgezet politieteam voor de bestrijding van criminaliteit in de metro is nu vooral bezig met 'molka'-misdaden waarbij mannen met verstopte microlenzen en ande re hightechgadgets stiekem intieme foto's of filmpjes van vrouwen probe ren te maken. Soms gaan die naar particuliere liefhebbers. Vaker gaan de opnamen naar de porno-indus trie. Het is al zover gekomen dat in Seoel een 'verborgencamerabrigade' is opgezet die exclusief jaagt op gluurapparatuur. Kwang-mi Park is lid van die briga de. Met een detector strijkt ze rond wc-brillen, langs wc-rollenhouders, deurknoppen en langs ventilatorroos- ters in het plafond. Overal kan een Koreaanse Luigi zijn camera hebben verstopt. „Ik zorg ervoor dat er geen camera's zijn die vrouwen filmen als ze plassen", zegt Park tegen het Fran se persbureau AFP. „Het is belang rijk dat vrouwen zich veilig voelen als ze naar het toilet gaan." In Zuid-Korea komt 'molka' voor op onverwachte plaatsen, getuige de arrestatie van een pastoor die onder de rokken van vrouwen filmde op de roltrap, of een verloskundige die pa tiënten en verpleegsters bespiedde in een omkleedhokje en de beelden online deelde met liefhebbers. Zelfs bij de nationale zwemploeg speelde het: twee mannelijke zwem mers hadden camera's verstopt bij hun vrouwelijke collega's. Nergens ter wereld wordt zoveel gefilmd als in Zuid-Korea en in Ja pan, denkt onderzoekster Na-youn Lee, socioloog aan de Hanyang Uni versiteit in Seoel. Lee spreekt van een 'fout huwelijk tussen technolo gie die zich snel ontwikkelt en een patriarchale cultuur die zich heel langzaam ontwikkelt." Zowel Zuid-Korea als Japan gaan Vrouwen moeten zich veilig voelen als ze naar het toilet gaan gebukt onder een oerconservatieve seksuele mores. Praten over seks is vaak nog taboe. Vrouwen worden seksueel onderdrukt. Als het aan komt op vrouwenrechten in het alge meen staan beide landen onderaan de lijst van de geïndustrialiseerde landen. „Zo lang er niet thuis en op school open over seksualiteit wordt gesproken zal het gegluur voortdu ren", denkt professor Lee. In Zuid-Korea staat er vijfjaar cel en een boete van 10.0000 euro op pornografisch voyeurisme. De mees te daders blijken mannen tussen de 20 en 40 jaar en vaak hoog opgeleid. Volgens een rechercheur van de poli tie in Seoel beginnen degenen die worden betrapt Vaak te huilen en smeken ze ons om hen te laten gaan omdat ze alleen maar nieuwsgierig waren'. De politie looft beloningen uit voor tips die leiden tot de arrestatie van cameragluurders. Het stadsbe stuur van Seoel heeft tientallen vrou wen aangenomen als Kwang-mi Park om het fenomeen te bestrijden. Het museum van Seoel is door haar in ieder geval veilig verklaard. Griepprik steeds minder populair Pauze in acties brandweer voor cao Cel voor aanbieden valse Van Gogh woensdag 19 oktober 2016 Korea aagt op Bob van Huët Rotterdam/Seoel Kwang-mi Park, lid van de speciale gluur dersbrigade, inspec teert een toilet in het museum van Seoel. FOTO JUNG YEON-JE/AFP -Kwang-mi Park, lid van speciale brigade die camera's opspoort UTRECHT De animo om een griepprik te ha len, neemt verder af. Vooral ge zonde ouderen, met name jonge zestigers, zien ervan af. Waarom weet het Nederlands instituut voor onderzoek van de gezond heidszorg niet. Er is een dalende lijn sinds 2005. Tijdens de vacci natiecampagne van 2015 haalde één op de vijf Nederlanders de griepprik bij de huisarts. DEN HAAG De acties bij de brandweer worden voor drie weken opgeschort om de cao-onderhandelingen met de Vere niging van Nederlandse Gemeenten meer kans van slagen te geven. Er zou inmiddels een akkoord zijn over de pensioenleeftijd: de verhoging naar 60 jaar is van de baan. Over andere onderwerpen wordt nog on derhandeld. De acties duren al ruim drie maanden. MEXICO CITY Een rechter die de afgelopen jaren veel beroepszaken van belangrijke drugsbazen heeft voorgezeten, is maandag door onbekenden in zijn woonplaats Metepec in Mexico ver moord. Rechter Vicente Bermudez was onder meer betrokken bij de beroepszaken van Joaquin 'El Cha- po' Guzman, de gevangengenomen baas van het Sinalo-drugskartel en die van Miguel Trevino, de voorma- lig-leider van het Los Zetas-kartel. Sinds maart had Bermudez de taak om rechtszaken te overzien in de deelstaat waarin de zwaarbewaak te gevangenis Altiplano gevestigd is. „We hebben een video van de be treurenswaardige aanslag", maakte de gouverneur van de deelstaat be kend. ZWOLLE Een man (58) uit Wanneperveen heeft negen maanden cel gekre gen, waarvan drie voorwaardelijk, omdat hij een schilderij wilde ver kopen waarvan hij beweerde dat het van Vincent van Gogh was. Hij gebruikte daarvoor vervalste documenten van het Van Gogh Museum. Volgens de rechtbank in Zwolle is dit een 'ernstige vorm van misleiding'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14