Massaal 'nee' tegen orgaandonatie 'Marshallhulp' als migranten thuisblijven corendon fnralMHHPty 11 |ttUüllr ■ie iiji 13 MccTOiifNi Het is ook ons belang mensen kans op veilig en fatsoenlijk bestaan te geven 2 nachtenv.o. ffntdelobryisend'Amsterdar™ Bijna 18.000 mensen wijzig den verder hun registratie, 63 procent van deze groep veran derde de voorkeur van 'ja' naar 'nee'. De massale afwijzing van het donorschap door een grote groep Nederlanders is een gro te trendbreuk met de afgelo pen jaren. Toen zei een over weldigende meerderheid van de mensen (86 procent) 'ja' tij dens de Donorweek. De kentering kwam nadat een omstreden voorstel van D66'er Pia Dijkstra om een nieuw registratiesysteem op te tuigen, werd aangenomen. Daarin staat dat iedereen au tomatisch orgaandonor wordt, tenzij hij of zij expliciet aan geeft dit niet te willen. De Se naat moet zich nog uitspre ken. Veel burgers verbolgen over het voornemen. Het voor stel roept veel vragen op, stelt het ministerie van Volksge zondheid vast. „Tijdens de Do norweek hebben vrijwilligers, ambassadeurs en medische professionals in het hele land voorlichting over orgaandona tie gegeven. En vooral bena drukt dat het belangrijk is een keuze vast te leggen." Vorig jaar overleden 134 mensen op de wachtlijst om dat er niet op tijd een orgaan beschikbaar was. In datzelfde jaar werden 759 transplanta ties uitgevoerd dankzij 265 do noren. Kamerlid Pia Dijkstra: „Het doel van de donorwet is dat mensen zelf een keuze ma ken. Natuurlijk is het teleur stellend dat een meerderheid nu kiest voor 'nee'." De overledenen op de wachtlijst tonen volgens Dijks tra aan dat Nederland gebaat is bij meer donoren. „Ik zal me er voor blijven inzetten dat meer mensen zich actief registreren en zo meer donor patiënten geholpen kunnen worden." Brussel wil met zoveel mogelijk migrantenlanden een pact sluiten. Wie meedoet, verplicht zich ook kansloze asielzoekers die al ver trokken waren, terug te nemen. „Wereldwijd zijn miljoenen mensen op drift. We kunnen die alleen helpen als we mondiaal op treden, binnen een volwaardig partnerschap", aldus EU-buiten- landchef Federica Mogherini. Het raamwerk voor de pacten dat zij gisteren presenteerde, ver toont overeenkomst met het be roemde Marshallplan waarmee Amerika Europese landen na de Tweede Wereldoorlog weer op de been hielp. Om deelnemende lan den in het Midden-Oosten en Afri ka economisch en anderszins op weg te helpen, trekt Europa de ko mende vijfjaar 8 miljard euro uit. Na de nog steeds zeer omstre den vluchtelingendeal met Tur kije dit voorjaar, die eigenlijk een soort voorloper was, volgen bin nenkort migrantenpacten met Jor danië en Libanon, twee andere landen met enorme aantallen vluchtelingen uit Syrië en Irak. Daarnaast zijn pacten in voorberei ding met Niger, Nigeria, Senegal, Mali en Ethiopië. Ook wil Brussel de banden met Tunesië en Libië aanhalen. Uitein delijk kan het om tientallen lan den gaan, omdat Brussel behalve de herkomst- ook de doorreislan- den wil helpen. De steun gaat veel verder dan al leen maar de economie van de be trokken landen, die elk mogen re kenen op een op maat gesneden pact. Europa wil ook investeren in sociale ontwikkeling, veiligheid, rechtsstaat en mensenrechten. „Wij zijn het verplicht, maar het is ook in ons belang om men sen een kans te geven op een vei lig en fatsoenlijk leven", aldus Mo gherini. „Europa deelt deze verant woordelijkheid met de rest van de wereld. Alleen samen kunnen we dit verwezenlijken." De eis van Europese kant is wel dat het werkt, waarschuwt vi- ce-Commissievoorzitter Frans Timmermans, want anders gaat de geldkraan dicht. En dat een is een zwaar dreigement, want uit eindelijk wil de EU tot investerin gen van tientallen miljarden ko men. Het wil met relatief beperk te garanties ('hefbomen') een veel voud aan investeringen uit de markt trekken. Nederland, dat via toenmalig Eu ropees voorzitter Mark Rutte al een prominente rol speelde in de totstandkoming van de Turkije- deal, is een groot fan. Op een recente top in Bratislava verklaarde Rutte dat hij zo nodig bereid is persoonlijk alle kandi- daatlanden af te reizen om ze tot het sluiten van een pact te bewe gen. woensdag 19 oktober 2016 Van de circa 32.000 nieuwe registraties tijdens de Donor- week heeft 83 procent van de mensen expliciet aange geven geen orgaandonor te willen zijn. Edwin van der Aa Den Haag Landen die migranten thuishou den, krijgen van Europa forse economische steun. Zo wil Brus sel het vluchtelingenprobleem bij de wortel aanpakken. Frans Boogaard Brussel Federica Mogherini SUPER Boekbaar van 19 oktober t/m 26 oktober 2016 Reisperiode: 30 oktober 2016 t/m 28 februari 2017 In de periode van 30-10-2016 t/m 28-02-2017 kunt u op doordeweekse dagen al vanaf £65 per persoon genieten van een 3-daags verblijf in Corendon Vitalitg Hotel Amsterdam. Voor een verblijf op vrijdag en zaterdag geldt een toeslag van £7,50,- per persoon per nacht. Op basis van 2 personen per kamer en exclusief 5% stadsbelasting. Op basis van beschikbaarheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13