Arme straatveger op de vlucht voor rijkdom 12 NI WD-strategie richt zich op PVV maar kan averechts uitpakken Als het aan de liberalen ligt, worden de komende verkiezingen een tweestrijd tussen Mark Rutte en Geert Wilders. Die strategie is niet zonder risico. Rutte hoopt weer op tweestrijd waarbij partijen elkaar tot grote hoogte stuwen ten koste van rest ging voor groot 1 op 1 televisiede bat met premier Rutte paar dagen voor verkiezingen 15 maart 2017!', jubelde hij. Opvallender is het jawoord van Rutte. Hij hoopt net als in 2012 op een tweestrijd, waarbij twee par tijen elkaar tot grote hoogte stu wen ten koste van de rest, met de WD als uiteindelijke winnaar. Maar keerde hij zich toen nog te gen het 'rode gevaar' - eerst in de gedaante van de SP en later de PvdA - nu staat hij tegenover de PVV. Daar valt wat voor te zeg gen: vooral lageropgeleide kiezers die vorige keer nog op de WD stemden, zitten nu bij de PW. Rutte wil deze groep terugwin nen met een optimistisch verhaal van hoop en ambitie, dat haaks staat op de pessimistische bood schap van de PW. Door van de verkiezingen een tweestrijd met de PW te maken, hoopt hij ook kiezers te trekken die eigenlijk op een andere partij hadden willen stemmen, zoals bij voorbeeld het CDA. De WD gokt Het gezin - hij straatveger, zij schoonmaakster - was opgejaagd wild geworden in hun Schaarbeek- se wijk. „Het is een vergiftigd ge schenk! Iedereen smeekt om geld. Zo'n bedrag is veel te veel voor één man", aldus een buurtbewo ner. Terwijl heel België vorige week nog meefeestte met de Brusselse straatveger Q. (50) die in één klap 168 miljoen euro rijker werd, is de lol er onderhand wel afin de Brus selse voorstad. Dat de winnaar van thrillers en voetbal houdt, graag films met Ro bert de Niro kijkt en liefst vis eet, was het enige wat de Nationale Lo terij officieel over hem vertelde. Zijn identiteit zou aan de grote klok zijn gehangen door een kran tenverkoper die het winnende lottoformulier had verkocht. Deze Mola zou hebben gelekt, nadat hij zelf was bestookt door mensen die dachten dat hij de winnaar was en wel wat van zijn miljoe nen zou mogen weggeven. Sinds donderdagmiddag is win naar Q; spoorloos. Naar verluidt had het leven hem tot vorige week vooral veel ellende gebracht. Toen de oorlog in Kosovo uitbrak, in 1998, werd zijn woonplaats Pejë voor 80 procent vernietigd door de Serviërs. Nog steeds heersen er etnische spanningen tussen Ser viërs en Albanezen. In Pejë is 80 procent van de beroepsbevol king werkloos. Met zijn vrouw en twee kinderen vluchtte CL naar België. Hij werkte sinds vijfjaar als straatveger in Schaarbeek. De rest van de familie trok naar Duits land, Kosovo of Australië. Na jaren procederen kreeg Q. de vluchtelin genstatus. „Hij is vertrokken. Voor het weekend al. Naar familie in Duits land. Hij heeft afscheid genomen van iedereen hier en is gevlucht", weten twee vrienden van de kers verse multimiljonair. Voor de tweede keer moet Q. dus vluch ten; eerst voor armoede, nu voor rijkdom. De uitbater van snackbar Seyran Zana meldt dat Q. zijn laatste pita op krediet kocht. „Om maar te zeg gen: rijk waren ze allesbehalve." „Nee, snel zullen ze niet terug komen", vermoeden twee vrien den. „Wat moet-ie hier ook nog komen doen?" Deze week gingen zijn colle ga-straatvegers weer aan het werk. Zonder Q. „168 miljoen eu ro. Dan heb je andere dingen aan je hoofd dan een nette stoep." Al maanden gaan WD en PW aan kop in de peilingen, met alle andere par tijen op respectabele achterstand. En hoewel peilingen bepaald niet bekend staan om hun voorspellende gaven - denk maar terug aan het demasqué van de SP en de wederopstanding van de PvdA in 2012 - heeft het tv-pro- gramma EenVandaag de mastodon ten op rechts alvast gestrikt voor een een-op-een-debat op 13 maart. Twee dagen vóór de verkie zingsdag krijgen Rutte en Wil ders het podium bij Nederlands best bekeken actualiteitenpro gramma. Emile Roemer, Sybrand Buma en al die andere lijsttrek kers zijn even niet welkom. Naast de datum voor het debat zijn de partijen het ook eens ge worden over het format: man te gen man, waarbij een moderator - Pieter Jan Hagens - het debat weliswaar leidt, maar vooral niet stuurt. Dat Geert Wilders toehap te, is niet zo verwonderlijk. Een debat met de premier geeft de uit dager status, daar zeg je geen nee tegen. Niet voor niets twitterde Wil ders zelf het nieuws maandaga vond de wijde wereld in, tot ver rassing van de WD en EenVan daag. 'Zojuist ja gezegd op uitnodi- op het 'alles liever dan Wil- ders'-gevoel bij een deel van het electoraat. Rutte moet echter een balan- ceeract uitvoeren. Als hij te veel aanschurkt tegen de PW loopt hij het risico de kiezers meer rechts van het midden van zich te ver vreemden. Na het 'pleur op' van Rutte heeft jongerenor ganisatie JOVD al bezwaar aangetekend tegen de 'stoere PW-prietpraat' van de partijleider. Tege lijkertijd moet Rutte vrezen dat een linkse partij zich nog weet op te richten en een ge duchte concurrent vormt. De gehoopte tweestrijd met de PW kan dan wel eens hele maal uitblijven of zelfs averechts uitpakken. Niet voor niets houdt EenVandaag de mogelijk heid nog open om óf Rutte óf Wilders óf al lebei te vervangen als de peilingen daar aan leiding toe geven. Vooralsnog heeft de WD het gelijk aan haar zijde. In de mees te peilingen zijn de liberalen de PW nipt voorbij en in de laatste poll van TNS NIPO lijkt het gat met de PW zelfs te groeien met 27 tegen 23 virtuele zetels. Nog vijf maanden te gaan. woensdag 19 oktober 2016 Mark Rutte doet net of er geen andere partij en zij n Laurens Kok Den Haag De Albanese Belg die vorige week 168 miljoen euro won met de lotto lijkt daar nog niet heel gelukkig van geworden. Volgens vrienden is hij gevlucht naar Duitsland. Bieke Cornillie Jan Aelberts Schaarbeek De Brusselse straatveger Q. won vorige week 168 miljoen eu ro. De man vluchtte in 1998 van uit Kosovo naar België. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12