Europa zet Walen onder druk om CETA Niet alleen Jeffrey, ook Freddy was huisslaaf in woonwagen l|ii i 11 DON'T TRADE AWAY DEMOCRACY #ST0PC£7"/\ 58% 78% 70% Europa draait Franstalig België stevig de duimschroeven aan. Ui terlijk tot vrijdag hebben de Wa len om een bocht van 180 graden te maken. Dan moeten ook zij in stemmen met het vrijhandelsak koord met Canada CETA, dat alle andere landen willen. De Belgische regio met 3,5 mil joen inwoners zette heel Europa in zijn hemd door de onderteke ning van het vrijhandelsverdrag, waarover bijna acht jaar intensief is onderhandeld, op de valreep te saboteren. De Europese handels ministers hadden het gisteren in Luxemburg willen bezegelen, maar konden geen oplossing vin den voor de afwijzing in Fransta lig België van het verdrag. Plannen om meer dan 98 pro cent van de wederzijdse invoer rechten te schrappen en zo voor beide blokken een miljardenvoor deel binnen te halen, hangen daarmee plotseling in de lucht. Het handelsverdrag tussen de EU en Canada kan nu op zijn vroegst vrijdag op een EU-top van regeringsleiders in Brussel groen licht krijgen. België is wel iswaar voorstander van het ver drag, maar kan het wettelijk niet goedkeuren zolang het gewest Wallonië het niet steunt. De Bel gische minister van Buitenlandse Zaken Didier Reynders en EU-commissaris Cecilia Malmström (Handel) proberen de Waalse premier Paul Magnet- te ervan te overtuigen het ver drag alsnog te steunen. „Ik zal er alles aan proberen te doen oplossingen te vinden die juridisch waterdicht zijn", zei Reynders. „Dat is zeer belang rijk", aldus de minister, die liet mPCETA e,Ke>^"ce doorschemeren dat de kwestie het imago van België geen goed doet. Minister Liliane Ploumen (Bui tenlandse Handel) is „op zich hoopvol" dat de Belgen de ko mende dagen tot een compromis komen. „Het zal niet gemakkelijk worden, maar het belang is ook groot voor Wallonië." De planning is dat de Canadese premier Justin Trudeau het ver drag op 27 oktober op een top in Brussel komt bezegelen. Maar als er geen ondertekening is, annu leert hij de trip. „We zijn de laatste dagen zwaar onder druk gezet, zelfs met nauwelijks verholen dreige menten. Maar we zwichten niet", aldus de socialistische Waalse mi nister-president Paul Magnette, daags voor de geplande onderte- Het verdrag met Canada zou de Waalse economie nog verder op achterstand zetten kening. Hij wil heropening van de onderhandelingen en een bete re deal: „Ik stel me constructief op. Als we worden gehoord, als de lat op sociaal en milieugebied hoger wordt gelegd en onze boe- reninkomens worden be schermd, ben ik ervan overtuigd dat we een oplossing vinden." Brussel heeft zich de proble men zelf op de hals gehaald. Na maatschappelijk protest bestem pelde Commissievoorzitter Jun- cker het CETA-akkoord begin juli onverwachts tot 'gemengd' verdrag, waardoor ook alle natio nale parlementen er zeggenschap over kregen. In België zitten ze met de paradoxale situatie dat na tionaal de meerderheid zeer pro-CETA is, maar de linkse meerderheid in Wallonië - lande lijk in de oppositie - niet. Zolang zij dat volhoudt kan ze federaal premier Charles Michel beletten te tekenen. Daarbij gaat het niet alleen om principes. De Waalse minister-president, die in zijn re gio te maken heeft met veel be drijfssluitingen en massaontsla gen, is als de dood dat meer speel ruimte voor de Canadezen 'zijn' economie nog verder op achter stand zet. Als Adje B. (58) na de pro-forma- zitting de rechtszaal verlaat, steekt hij een duim op naar fami lie. Het komt wel goed, lijkt hij uit te drukken. Zijn vrouw Gre- tha K. (45) loopt snikkend weg. Het echtpaar heeft net van drie Almelose rechters gehoord dat ze voorlopig niet terugkeren naar hun woonwagen. Als het aan offi cier van justitie Els Martens ligt, wacht hen een celstraf van jaren: „Er is meer dan voldoende be wijs voor uitbuiting." Het echtpaar wordt vervolgd voor mishandeling, bedreiging en uitbuiting van huisgenoot Jef frey (31), een hulp met een IQ, van 72 en meervoudige persoon lijkheidsstoornissen. Gretha zou de man op de kermis hebben ge troffen. Hij werd acht jaar gele den opgenomen in hun gezin. Hij moest werken voor z'n brood; op de kermis, in oud ijzer en in hun kringloopwinkel. Als hij slecht werkte, kreeg hij klappen, werd hij bedreigd en opgesloten in een caravan zonder toilet. Adje en Gretha worden ook vervolgd voor het wegsluizen van Jeffrey's Wajong-uitkering naar hun ei gen bankrekening. De drugsverslaafde Jeffrey moest 16 uur per dag, zeven da gen per week werken voor kost en inwoning. De aanklaagster meldde dat ook ene Freddy door het paar zou zijn uitgebuit. Ook hij was opgenomen in het gezin, ook hij moest lange dagen ploete ren voor 250 euro per week. Fred dy wil geen aangifte doen. De strafzaak gaat 6 januari door. ^^KnnPIFDFAL NlI DAGAANBIEDINGEN l_jKUUrJfcUfcAL.NL; VAN19 qktOBER Nu slechts 9.95 Nu slechts €16,95 Vanaf slechts 8,95 Nu slechts 29,95 woensdag 19 oktober 2016 Het vrijhandelsakkoord met Ca nada (CETA) waar acht jaar over is onderhandeld, leek rond. Maar aan de vooravond van het bezoek van de Canade se premier Justin Trudeau blijft het Waalse parlement hardnek kig tegen. Frans Boogaard Luxemburg li in (#STOPCETA Activisten van Greenpeace demonstreren tegen het handelsve- drag met Canada bij het Europees Parlement, fotojulienwarnand/epa Het woonwagen-echtpaar B. uit Tubbergen zou de zwakbegaaf de Jeffrey jarenlang hebben uit gebuit als huisslaaf. Vóór hem was Freddy al de klos, volgens justitie. Bert Janssen Almelo/T ubbergen korting Krachtige draadloze Multi-Tool met vele accessoires en extra accu Het alles-in-1 gereedschap, geschikt voor vele soorten klussen Zagen, schuren, polijsten, slijpen, beitelen, etc. Incl. accessoireset, extra accu en handzame opbergkoffer Volledig draadloos, zeer hoog gebruiksgemak Onmisbaar voor iedere doe-het-zelver! Adviesprijs Korting U bespaart: €149,95 67% €100,- Solar LED Buitenspot met Bewegingssensor Springt automatisch aan bij beweging in het donker Zeer eenvoudig overal te bevestigen; geen stroom nodig (zonne-energie) Ook zeer geschikt als inbraakpreventie Adviesprijs Korting U bespaart: 39,95 58% 23,- korting korting 16-pack Opzetborstels voor Oral-B/Braun en Philips Geschikt voor Oral-B en Philips elektrische tandenborstels Slechts 0,50 per stuk - poetsen wordt weer leuk! Groot ingekocht dus FLINKE korting Adviesprijs Korting U bespaart: 39,95 78% 31,- 2 Jersey Split Topper Hoeslakens van topkwaliteit Speciaal ontwikkeld voor boxspring- matrassen Beschikbaar in alle gangbare maten en verschillende kleuren Heerlijk zacht, anti-allergeen én rekbaar (Jersey) Van uitstekende kwaliteit dicht geweven katoen 1 bestelling 2 stuks! Adviesprijs Korting U bespaart: 99,95 70% €70.- korting BESTELLEN DOE JE VEILIG S, SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RPberPoy (7]^^ wetteweiibitseutcbugi^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11