10 NI Oud-voetballer en presentatrice volgen jaar lang drie amateurclubs Een onverwacht duo, Sophie Hilbrand en Khalid Boulahrouz, gaat in het nieuwe tv-programma Buitenspel de agressie in het amateurvoetbal te „Ik wil geen kanker horen." Het k-woord valt, op het trainingsveld van voet balvereniging ODB. Haagser dan Haags. Waar 'kankah' een stop woord lijkt te zijn. Maar niet van daag, niet onder deze gelegenheids trainer: 35-voudig international Kha lid Boulahrouz, oud-speler van Feye- noord, HSV en Chelsea. Gedecideerd zegt de net gestopte verdediger: „Ik wil geen kanker ho ren." En als even later één van de spe lers zijn eigen draai aan een op dracht van 'Boulah' geeft, zegt hij al even beslist: „Jij gaat niet je eigen re gels hanteren." De komst van Boulahrouz maakt indruk op de jeugdspelers van drie probleemclubs die vanaf vanavond door Boulahrouz en presentatrice So phie Hilbrand worden gevolgd in het BNN-programma Buitenspel. Boven staande taferelen zijn scènes uit de eerste aflevering. Hilbrand (41): „Laten we eerlijk zijn, we hebben allemaal ons eigen 'frustratiegebiedje'. Als mijn plan ning in de soep loopt, heb ik de nei ging om mijn man (acteur Walde- mar Torenstra, red.) af te snauwen, of narrig te doen tegen onze kinde ren. Dat is niemand vreemd, zo'n reactie. Maar op het voetbalveld wordt dat net wat meer getriggerd. Dat bewijzen de jongens in ons pro gramma. Ik gebruik tegenwoordig wel ademhalingsoefeningen als ik merk dat ik verkeerd ga reageren." Boulahrouz (35): „Dat vind ik wel sterk van je hoor, dat je dit zelf door ziet en maatregelen neemt om te voorkomen dat je gaat snauwen." Agressie Een jaar lang volgt het duo de drie probleemclubs. Hilbrand ontdekt waar hun gedrag vandaan komt, ter wijl Boulahrouz de agressie samen met een mental coach probeert te veranderen. Nooit had Boulahrouz gedacht dat hij televisiemaker zou worden. Toen hij zijn voetballoopbaan begin dit jaar officieel beëindigde wist hij wat hij wilde: meer tijd doorbrengen met zijn kinderen. Niet meer reizen. En hij wilde aan de slag met jonge voetballers. „Te vaak heb ik talentvol le jongens gezien die, vanaf het mo ment dat ze wisten dat ze goed kon den voetballen, niets extra's meer ga ven. En zeker niet alleen spelers met een Marokkaanse achtergrond. Ik wil ze helpen door te breken in plaats van af te breken." Wie weet komt hij bij ODB, Ede Victoria of VV Gestel nog een sterspeler tegen, maar dat is niet de opzet van Buitenspel. De drie volksclubs uit Den Haag, Ede en Eindhoven zetten het toe gangshek maandenlang open voor de televisieploeg. Hilbrand: „We volgden ook nog een andere vereni ging, met wat meer zoons van make laars en advocaten onder de leden. Die ouders gaven geen toestemming voor de uitzendingen. In bepaald op zicht bevestigt dit programma mis schien het vooroordeel dat veel men sen hebben over de wijken. Ik vond de spelers ook echt leuke gasten om mee te werken. Een zeer gemêleerde groep. Maar je gunt ze soms heel erg dat ze niet terug hoeven te keren naar de plek waar ze vandaan ko men." In de eerste uitzending komt een speler aan het woord die zich geen houding weet te geven met zijn lief desverdriet en een voetballer die de dood van zijn vader niet goed kan verwerken en zich daarom laat gaan op het veld. Boulahrouz: „Je moet je als begelei der echt een-op-een met die jongens in gesprek gaan, je in hen verdiepen, om te ontdekken waarom ze zich zo slecht gedragen op het veld. Die ODB-speler die zijn overleden vader mist, pakt heel veel kaarten. Beoor- We hebben allemaal ons eigen frustratie gebiedje deel ik hem alleen daarop, dan stelt hij zich niet kwetsbaar op naar mij toe en kom ik er niet achter waarom hij zo doet. Alleen als ik me echt in hem verdiep lukt dat." Teamsport Dochter Robin (7) en zoon Ravi (4) zitten (nog) niet op voetbal, maar dit programma weerhoudt Hilbrand er niet van haar kinderen ooit lid te ma ken van een vereniging. „Welnee, dit beangstigt me helemaal niet. Mocht het een keer misgaan, dan ben ik waarschijnlijk één van de eerste ouders die er tussenspringt. Maar ze zijn nu nog met heel andere dingen bezig, zwemles enzo." Boulahrouz: „Toch is het goed om ze aan teamsport te laten doen, voor hun ontwikkeling. Zo leren ze sa men te werken, het is een heel so ciaal gebeuren. Maar bovenal krijgen ze de waarde van regels mee. Ik had daar eens een gesprek over met Jens Lehmann, die bij Stuttgart keepte toen ik daar speelde. Hij zei: kinde ren met autoritaire ouders zijn het succesvolst. En dat was voor mij een eyeopener. Mijn zoon en dochter moeten ook met respect tegen hun vader en moeder praten en regels vol gen. Er valt soms best iets te onder handelen, bijvoorbeeld over de film keuze als we naar de bioscoop gaan. Want zo leren ze ook te beargumen teren." Hilbrand: „Het is alsof ik Walde- mar hoor praten." woensdag 19 oktober 2016 ^*8WIji Jeroen Schmale Den Haag Khaiid Boulahrouz en Sophie Hilbrand presenteren Buiten spel. FOTO MARCO OKHUIZEN —Sophie Hilbrand, presentatrice Buitenspel, morgenavond 22.15 uur, NP01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10