Kloosterzande is de uitzondering Sluis wil nog 9 huizen 'Idee voor Kaaibrug is absurd' ■VLAANDEREN 7 DWEILBANDS SNAKKEN NAAR JEUGD Ze horen bij het Zeeuws-Vlaamse straatbeeld: de dweilbands. Veel groepen vergrijzen echter, sommige stoppen noodgedwongen. Voorzitter Wilco Dobbelaar wil er geen drama van maken. „Het speelt niet alleen in de muziek. Voetbalclubs gaan al samenwer ken omdat ze te weinig jeugd heb ben." Dweilband Jong Bareélen uit Hulst, speciaal voor jonge mu zikanten, kampte met dezelfde problemen. Er was geen aanwas meer. „Aan de bovenkant hadden we een natuurlijk verloop", zegt Dobbelaar. „Leden stopten omdat gen en dus stopten de Jong Bareé len na negen jaar, net voor de zo mervakantie. Het is een algeheel probleem on der dweilbands in de regio. Ze ver grijzen. Boerenkapel De Blaosuuln uit Aardenburg heeft zestien vaste en drie reserveleden. Daarvan zijn vier muzikanten tussen de 20 en 30 jaar. „We herkennen dit pro bleem, zowel binnen de fanfare als de dweilband", zegt Blaosuul Aafke Moens. „Omdat er in de fan fare weinig jeugd speelt, hebben we ook weinig jongeren die in de dweilband komen spelen." Haar hoop is gevestigd op de drum band van de fanfare, waar 'redelijk wat jeugd' in zit. Anders zou het zomaar kunnen gebeuren dat de boerenkapel optredens moet afzeg gen, wat nu al geregeld voorkomt. „Nieuwe leden zijn dan ook van harte welkom." Ook bij de Orange Band uit Sas Vaak zie je dat nieuwe leden kinderen van muzikanten zijn ze gingen studeren. Omdat dat niet te combineren was. Aan de onderkant kwam er vervolgens niets bij. Op een gegeven moment hadden we nog tien leden, waar we er ooit 25 hadden. Als de slag werker ziek was, konden we al niet optreden." De dweil was te ver uitgewron- DE Niet alle Zeeuws-Vlaamse dweilbands hebben moeite jongeren aan te trekken. Neem Windkracht 9 uit Kloosterzande. De band kan zelfs geen extra leden meer kwijt. „We hebben twintig leden. Er kan niemand meer bij", zegt Peter de Kort van Wind kracht 9. Jelle Roelands (22) heeft daarom met Melissa Neeteson (21) onlangs een nieuwe groep opge richt. Young and Fa mous is de werk- naam. „We wilden daarnaast iets extra's voor de jeugd van harmonie Sint Cecilia opzet ten", zegt Jelle, die ook trombonist bij Windkracht 9 is. De ledenlijst telt niet minder dan dertig jonge muzikanten, die allemaal lid zijn van de harmonie. Sommigen komen van Jong Bareélen. Het is geen alle daagse dweilband, hoewel Young and Famous wel dezelf de instrumenten heeft. „Maar we heb ben ook drums en gitaar en repeteren met een zangeres zegt Jelle. Er staat een paard in de gang komt niet voor in het repertoire. „We spelen met name popmuziek. Ik denk dat dat beter aan slaat bij de jeugd. Wat dat betreft zijn we niet een échte dweilband. Maar wie weet gaan we ook nog carnavals muziek spelen. We kunnen nog alle kan ten op." De groep re peteert elke woens dagavond. Het eer ste optreden is op 27 november, als voor programma van har monie Sint Cecilia. Mensen zijn vaak enthousiast, als blijkt wat je er voor moet doen, haken ze af van Gent. „Vooral trombonisten zijn moeilijk te vinden. Momen teel hebben we er geen enkele, ter wijl dit in de dweilmuziek een es sentieel instrument is", zegt voor zitter Maarten Hemelsoet. Het merendeel van de zestien le den is begin 40. Twee muzikanten zijn tussen de 20 en 25 jaar. Hemel soet: „Het blijft lastig nieuwe mu zikanten te vinden, zeker jonge ren. Vaak zie je dat nieuwe aan was kinderen zijn van mensen die zelf al muzikant zijn. Mensen zijn vaak enthousiast, maar als blijkt wat je er voor moet doen, haken ze af." Hemelsoet verwacht dat het las tig zal blijven jongeren te enthou siasmeren in een dweilband te spelen. „Ondanks dat het super is om te doen." OOSTBURG De gemeente Sluis heeft inmiddels tien wo ningen aan de Callenfels- en Van Houtestraat in Oostburg aangekocht. Er staan er nog ne gen op het verlanglijstje. Het gemeentebestuur bepaal de begin dit jaar de 'wet voor keursrecht' van toepassing op de negentien huizen. Dat bete kent dat eigenaren, bij verkoop, hun woning aan het gemeente bestuur moeten aanbieden. Ze krijgen er dan een marktconfor me prijs voor. Sluis wil, in sa menwerking met zorgorganisa ties, ter plekke een woonzorg zone realiseren. Sommige bewoners staan welwillend tegenover het voor stel: ze zijn blij dat ze een zeke re koper voor hun huis hebben. Anderen zijn niet te spreken over het besluit. Vier van hen tekenden bezwaar aan. Ze wij zen erop dat ze niet weg wil len. Sommigen deden nog on langs forse investeringen in en aan hun woning. Ze zijn bang dat ze uiteindelijk worden ont eigend. Wethouder Peter Ploe- gaert kan die angst niet hele maal wegnemen. „We gaan voorlopig uit van vrijwillige ver koop. Maar we kunnen niet uit sluiten dat het uiteindelijk tot onteigening komt. Het alge meen belang gaat dan voor." SLUIS Veel inwoners en onder nemers in Sluis zien helemaal niks in een bruggetje over de Kaai. Het plan is absurd en geld- verkwistend. Dat maakte Sluise- naar Wim Eggermont de ge meenteraad afgelopen week per brief én mondeling duide lijk. Eggermont, bekend als voormalig politieagent en hob byhistoricus, sprak in tijdens een commissievergadering van de raad. Hij gaf aan verbijsterd te zijn over het plan van de ge meenteraad en de Midden stands Vereniging Sluis om bei de kanten van de Kaai in Sluis via een brug te verbinden. „Het gaat om het historische sil houet van de oude haven, een stukje cultureel erfgoed. Hou dat zoals het is en ga het niet verpesten met een brug." Vol gens Eggermont zijn veel inwo ners en ondernemers het met hem eens. De gemeenteraad reserveer de inmiddels 150.000 euro voor de bouw van de brug. „Hou die centen in je zak, of steek ze in het opknappen van het Sint Janskerkhof', adviseerde Egger mont de raadsleden. De Sluise- naar riep op tot het houden van een enquête onder de inwo ners van Sluis. dinsdag 18 oktober 2016 Young and Famous repeteert elke woensdag onder leiding van dirigent Michiel Meijers. De band heeft dertig leden, foto camile schelstraete Gezocht: jonge dweilers in Zeeuws-Vlaanderen Bob Maes Hulst Maarten Hemelsoet, Orange Band KLOOSTERZAN- Maarten Hemelsoet, Orange Band

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 90