9 De verdediging: duizenden bermbommen en boobytraps De aanval: met man en macht, geleid door Irak De winst: alles draait om goede keuzes -- dinsdag 18 oktober 2016 Zelfmoordenaars die zichzelf opbla zen te midden van soldaten of burgers, of met een vracht wagen vol explosie ven op de vijand in rijden. Duizend man waren op 10 juni 2014 genoeg om Mosul in te nemen. Verdedigers sloegen massaal op de vlucht uit angst voor de gruwelijke IS-terreur. Of ze liepen over naar de met de koran zwaaiende vijand. Onder hen hoge Irakese militairen die ooit trouw hadden gezworen aan de afgezette dictator Saddam Hoessein. IS heeft veel apocalyp tische propaganda gevoerd rond de verdedigingswerken van Mosul. Maar dergelijke hel en verdoemenis gold ook voor de stad Dabiq, die zondag eenvou dig werd veroverd door Syrische rebellen die door Turkije werden geholpen. Mosul is vergeven van duizenden bermbommen en boobytraps in huizen. Explosies die veroorzaakt worden door het openen van een huisdeur of een koelkast. IS confisqueert al we kenlang oude autobanden die worden aangestoken om het zicht te bemoeilijken van piloten die de stad aanvallen. Echt hel pen doet dat niet tegen gps-ge- stuurde raketten. Zes verde digingslinies uitgerust met duizen den booby traps. Diepe loopgraven vol ruwe olie die kan wor den aange stoken. Dro nes met tijd bommen. Drie meter hoge muren rond som mige buur ten. Naar verluidt be schikt IS ook in Mosul over gifgas dat eerder al werd ge bruikt in Syrië. De gisteren ingezette aanval wordt formeel ge leid door antiterreur brigades van het Irakese leger, versterkt met Ira kese politie-eenheden. Alleen zij mogen straks de stad bezetten - als IS verslagen is. Die na drukkelijke af spraak is ge maakt om po litiek ris kante afre keningen te voorko men door sjiitische mi lities, zoals eerder gebeurde in het bevrijde Fallujah. De Koer dische Peshmerga hou den halt in de dorpen en buitenwijken noordelijk en oostelijk van het centrum van Mosul. Net als briga des van Yezidi, christenen en internationale vrijwilli gers die vechten onder Koerdisch bevel. De door de VS geleide internatio nale coalitie, waar ook Ne derland deel van uitmaakt, geeft logistieke steun en voert het gros van de on ophoudelijke luchtaanval len uit op stellingen van IS. Inclusief strijders van soennitische stammen uit de provincie Nineveh nemen 45.000 troepen deel aan dit offensief. Amerikaanse drones heb ben de laatste weken al gericht diverse IS-com- mandanten uitgeschakeld. De coalitie om de stad te bevrijden, telt 30.000 Ira kese soldaten en politiemannen, Peshmerga (Koerdi sche strijders), door Turkije getrainde milities, aange vuld met brigades van onder meer Yezidi's en christe nen. Nog eens 14.000 strijders van lokale soenniti sche stammen zijn gemobiliseerd. Westerse en Arabi sche landen zorgen onder leiding van de Verenigde Staten voor luchtaanvallen en logistieke steun. Mosul veroveren is al moeilijk genoeg; de stad daarna be sturen, lijkt nog in gewikkelder. Massa's bewoners kunnen na de be vrijding alsnog hun biezen pakken zo lang IS niet defini tief is verslagen. Turkije staat klaar om de tienduizen den mensen op te vangen die naar verwachting zullen vluchten. De Turkse vicepremier Numan Kurtulmus zei gis teren geen massale vluchtelingen stroom te verwach ten, mits de opera tie 'correct' wordt uitgevoerd. Dan moet Irak echter niet de handen in eenslaan met de zelfde sjiitische mi lities waarmee het land eerder samen werkte. Turkije waarschuwt in dat scenario voor sek tarisch geweld in Mosul, waar de be volking overwe gend soennitisch is. „Als er iets mis gaat in Mosul zullen honderdduizenden mensen hun tas pakken en naar het enige land komen waar ze heen kun nen. Dat is Turkije", aldus de vicepre mier. VN-vluchtelin- genorganisatie UNHCR is niet opti mistisch en riep do norlanden op met 61 miljoen dollar over de brug te komen voor vluch telingenopvang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8