1 2 8 NI VEROVERING MOMENT VAN DE WAARHEID Het kalifaat kraakt. Alle ogen zijn gericht op Mosul. Gisteren is levend Stratego om de stad dan echt begonnen met een enorm offensief van de geallieerden. Als ook Mosul wordt heroverd, is Islamitische Staat zo goed als verslagen in Irak. Wat u moet weten van de slag om Mosul. Het spel: in rap tempo heel veel grond veroveren De stad: lange geschiedenis van bevechten en veroveren 1 dinsdag 18 oktober 2016 De strategische slag om Mosul Bob van Huët Het heet al de 'moeder aller veldslagen' in de Ira kese media. Het grootste offensief sinds jaren in het Midden-Oosten is gisteren begonnen. Rond Mosul, de tweede stad van Irak, spelen mondiale en regionale grootmach ten stratego in het echt - net als trouwens bij Aleppo in Syrië. Nog dit jaar zal Mosul vallen, zo is de verwachting. Maar er is haast. Vergelijkingen zijn al gemaakt met de race van de geallieerden (1945) naar Berlijn, waarbij ieder een alvast zoveel mogelijk grond wilde veroveren. En daarmee dus invloed voor later. Saoedi-Arabië, Iran en Turkije doen allemaal mee en eisen een belo ning voor hun aandeel. Turkije wil boven alles voorkomen dat de Koerdi sche onafhankelijkheids- droom dichterbij komt door het succes van de Peshmerga. Tegelijk wil ie dereen afrekenen met het kalifaat van IS dat elk (moslim)regime kan ont wrichten. President Obama denkt vast ook aan zijn plaats in de ge schiedenisboeken: IS ver slaan vóórdat hij het Witte Huis moet verlaten. 'Een aangename stad met uit muntende markten en herbergen. Bewoond door hoogwaardig heidsbekleders en wetenschap pers.' Al in de tiende eeuw werd Mosul met lof bezongen. De be roemde stad werd in de eeuwen daarna talloze keren bevochten en veroverd. De laatste keer in 2014 door 'slechts' duizend jihadisten. Ze werden door een deel van de toen nog drie miljoen bewoners van Mosul binnengehaald als bevrij ders. Dat was uit frustratie over de jarenlange 'discriminatie' door de pro-sjiitische regering in Bagdad. Tussen de 3.000 en 5.000 IS-strijders ver Minderheden als Koerden, Turkme nen en Yezidi ontvluchtten Mosul of betaalden een hoge prijs. Er woont nog een klein miljoen mensen in de stad waar IS-leider Abu Bakr al- Baghdadi op 4 juli 2014 het kalifaat van Islamitische Staat uitriep. Na kennismaking met de shariater- reur groeide het verzet onder de burgers. Roken is in Mosul verbo den, tattoos worden met zuur afge brand, zweepslagen wachten mos lims die onvoldoende bidden of die hun baard afknippen. Tientallen ge matigde soennieten zijn door IS geëxecuteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7