Maak de AED toegankelijk Het blijft tobben met hetelucht en borstel Bewijs voor poging moord ontbreekt 2 ZEELAND HARTSTILSTAND KWESTIE VAN Chaotisch Levensreddende hartschok- apparaten liggen lang niet altijd voor het grijpen. Commentaar We komen ze allemaal wel eens tegen. Van die rode tasjes die aan een groen bordje 'AED' bungelen. Bij een plotse linge hartstilstand ben je erop aangewezen. Als een hulp verlener tenminste tijdig met zo'n hartdefibrillator aan de slag kan. Daar mankeert het nog aan. Want inmiddels zijn in Neder land zo'n 80.000 tot 100.000 apparaten in omloop, maar die zijn zeer slecht geregistreerd en bovendien is een deel van de bekende AED's niet altijd inzetbaar. Uit cijfers van de Hartstichting blijkt dat het goed gaat met bur gerhulpverlening bij hartstilstanden. In twintig jaar is de kans op overleving (bij hartfalen buiten een ziekenhuis) ruim verdubbeld, tot 23 procent. Dat is een sprong vooruit. Maar het kan nog veel be ter. Als reanimatie niet genoeg is om het hartritme te herstellen, is de elektrische schok van de AED vaak doorslaggevend. Zonder AED vecht een burgerhulpverlener met één arm op de rug gebon den. Dus Nederland is toe aan een veel betere dekking van altijd toegankelijke AED's. Wellicht kunnen bedrijven en overheden samen snel een volgen de slag maken. Door te doen wat voor de hand ligt: het heeft geen zin om 's nachts op een verlaten bedrijventerrein een AED buiten aan de muur te hangen. Het wordt anders als een bedrijf midden in de bewoonde wereld staat. Dan zou zo'n defribrillator ook bui ten werktijden voor iedereen beschikbaar moeten zijn. Het risico op diefstal lijkt te verwaarlozen. Wellicht wordt de norm - maxi maal zes minuten wachten op de juiste hulp bij hartstilstand - ook dan nog niet overal gehaald. Die gaten zou de overheid moeten dichten. Als het even kan gelijk met de nieuwe wervingscampag ne voor vrijwilligers. Dan staan zij niet met lege handen. Zonder defibrillator vecht de burgerhulpverlener met één arm op de rug gebonden Het blijft voorlopig 'aanhannes- sen' met heteluchtmachines en groenborstels bij het te lijf gaan van onkruid op Schouwen-Duive- land. Stoom is nu geen bruikbaar alternatief, volgens Harry Davidse - hoofd uitvoeringsbedrijf openba re ruimte van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Dat heeft met kosten te maken, maar ook met praktische overwe gingen. Zwaardere machines (bij heet water en stoom) zorgen voor meer schade aan de weg. De huidi ge aanpak is verre van ideaal. Zo is het wegbranden en borstelen zwaar arbeidsintensief. „Je moet toch denken aan een factor 5 of 6 aan meerwerk." Daarnaast zijn er twijfels over de milieuvriendelijk heid van deze methode vanwege de C02-uitstoot en de metalen die van de borstels afkomen. De nieuwe aanpak komt voort uit een verbod op het gebruik van chemi sche middelen sinds eind maart van dit jaar. Omdat heel Neder land met dezelfde problematiek tobt, verwacht Davidse snel inno vatie. Waardoor betere methodes Over tien jaar lachen we ons een slag in de rondte beschikbaar komen. „Over tien jaar lachen we ons een slag in de rondte over hoe we het nu doen." Ook wat kosten betreft. Bij select- spray kostte de toepassing aanvan kelijk 'een dubbeltje per vierkante meter'. „En dat is geëindigd op drie of vier cent." Almanak Die Schouwse heeft het altijd druk en bovendien is ze van zichzelf nogal chaotisch aange legd. Daarom ligt haar auto vol met dingen waaraan ze wegens tijdgebrek nog niet is toegeko men. Oude kranten voor de har monie, glas voor de glasbak, een stapel kledingstukken voor de stomerij, een tas met verse boodschappen en de post van gisteren. Toen ze haar auto die ochtend bij kantoor parkeerde, keek een collega naar binnen en sprak verwonderd: „Hoe lang woon jij hier al?" Sloopwoningen gebarricadeerd 'Loze belofte bij bouw kazerne' Kerktoren krijgt facelift Nieuwe bomen voor gedenkbos In Cadzand-Bad hangt de AED in een kast naast de voordeur van een huis. Hier woont een be stuurslid van de plaatselijke EH- BO-vereniging. De sleutel hangt er naast achter glas. In geval van nood inslaan, zoals bij een brand melder. Het groene bord met het symbool en de letters AED is op de witte gevel duidelijk zichtbaar. Niemand kan ontgaan dat hier Geen vijf maar één jaar cel voor de dertigjarige Middelburger D.D. De Middelburgse rechtbank vindt na melijk dat er geen bewijs is dat de oud-inwoner van Goes veroor deeld kan worden voor poging tot moord of poging tot doodslag. Twee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie (OM) nog vijf jaar cel tegen D. Want hij zou op de avond van de 13e mei 2013 geschoten hebben op een bewo ner van de Rooseveltlaan in Goes. Hij zou eerder die dag ruzie met hem hebben gekregen en zou hem toen bedreigd hebben. Vol gens het OM zei hij destijds: „Ik kom terug met een machinege weer en doorzeefje." Korte tijd la ter passeerde iemand het huis en vuurde een schot af. De bewoner van de woning werd geraakt, niet ernstig, maar moest vervolgens wel onderduiken. Hij woont nu met zijn gezin buiten Zeeland. D. krijgt van de rechtbank dat ene jaar wegens de bedreigingen. De rechters vinden dat er onvol doende bewijs is dat de Middel burger daadwerkelijk heeft gescho ten. De Middelburger ontkende twee weken geleden ook dat hij bedreigingen zou hebben geuit. dinsdag 18 oktober 2016 li Esme Soesman Zierikzee —Harry Davidse Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Woningbouwcorporatie Zeeuwland heeft gisteroch tend een aantal sloopwonin gen in de d'Aillystraat in Zie rikzee steviger afgesloten. Ruiten en deuren van ver schillende huizen waren stukgegooid en ingetrapt. Onder toeziend oog van de politie zijn stevige schotten voor de openingen ge plaatst. De sloopwijk Buijse was anderhalf jaar geleden meerdere malen doelwit van brandstichting. VLISSINGEN De belofte van 'Den Haag' dat Zeeuwse ondernemers optimaal gaan profiteren van de bouw van de Mari nierskazerne is loos, conclu deert het Vlissingse SGP- raadslid Lilian Jansen (fo to). Defensie zoekt één aan nemer die het hele project ook voorfinanciert. Dat kun nen alleen de hele grote bouwmoguls. Jansen heeft de SGP-fractie in de Twee de Kamer gevraagd daar ac tie op te ondernemen. OOSTERLAND Vanaf deze week wordt er groot onderhoud uitge voerd aan de toren van de Judocuskerk in Oosterland. Het gaat om het vernieu wen van voegen, inboeten van stenen en herstellen van hout- en schilderwerk. Ook de klok wordt onder handen genomen, de bekro ning wordt behandeld en de haan wordt opnieuw ver guld in bladgoud. Het is de bedoeling dat de 'facelift' half december is volbracht. ZIERIKZEE De drie vernielde gedenkbo- men bij het Kaaskenswater in Zierikzee worden 16 no vember vervangen. De ge meente Schouwen-Duive- land was al van plan die dag nieuwe bomen in het gebied te planten. „Dan worden de ze drie gelijk meegenomen", zegt Harry Davidse van het Uitvoeringsbedrijf AED redt... als je er bij kunt komen Theo Giele Middelburg Automatische Externe Defibrillator Een AED wordt gebruikt om een hartritme dat verstoord is, weer op gang te krijgen. Er zijn veel merken, maar de functies zijn min of meer gelijk. Rolant Quist bron: www.aedindebuurt.nl, gemeente Tholen Emile Calon Middelburg Aan/uit-knop schok orar\3e Stekker verbindt draden van de plakkers met de defibrillator. Via tekst en spraak geeft de AED instructies aan de gebruiker. Het apparaat werkt grofweg in drie stappen: 1 aanzetten; 2 controleren; 3 schok toedienen Behuizing herbergt accu die stroom voor schok levert. Plakkers met aanduiding waar ze moeten worden bevestigd. Via deze plakkers controleert de AED of een schok wel nodig is en dient die toe. Knop voor toedienen van de schok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65