'Dit voelt zo oneerlijk' Op de eerste rij bij de wedstrijd 5 Staat wast handen in onschuld: 'Er zijn nooit fouten gemaakt' Geen sorry, geen handreiking: de overheid wijst alle aansprakelijkheid voor Q-koortsepidemie van de hand. r De staat heeft geen fouten gemaakt, stelde de landsad vocaat gisteren in de recht bank in Den Haag, tijdens de zaak die door 300 patiënten was aange spannen. „Dat is de reden dat er nooit excuses zijn aangeboden." De Qjkoortsslachtoffers vinden dat hun leed - en de dood van ze ker 74 mensen die aan de chroni sche variant leden - de overheid wel degelijk aan te rekenen valt. Er is na de uitbraak van de ziekte op een geitenhouderij in Herpen te laat ingegrepen en er is niet ge noeg gecommuniceerd, vinden zij. Maar de staat gaf dus geen krimp. De Qjkoortsuitbraak die Neder land van 2007 tot 2010 overspoel de was uniek. Er is gedaan wat mo gelijk was, zelfs meer dan op basis van harde feiten bewezen effectief was, zo waste de landsadvocaat de handen in onschuld. Natuurlijk is het 'vreselijk' en 'beroerd' wat honderden patiën ten is overkomen. Maar compensa tie? Nee, dat doe je niet als je geen fouten maakt. Overal in de hal van de recht bank stonden gisteren patiënten, allemaal met dezelfde klacht. De overheid heeft ze in de steek gela ten en heeft geen flauw benul van de ramp waarmee zij geconfron teerd worden. Studenten die hun studie moesten afbreken, mense met veelbelovende carrières die van de ene op de andere dag thuis kwamen te zitten zonder perspec tief. Dikke salarissen, mooie va kanties, opeens zijn het onbereik bare dromen. Bosschenaar Bert Brunninkhuis, patiënt en voorzitter van belangen groep Qjuestion, kreeg het woord. Hij noemt het handelen van de staat 'hooghartig' en 'arrogant'. „Waarom alleen compensatie voor boeren? Dit raakt mij diep in mijn hart." Hoe hard de advocaten van de patiënten, Luc Rohof en Ivo Sin- dram, ook hun best deden om dui delijk te maken dat de overheid wel nalatig was geweest, is het maar de vraag of de rechter hen bij de uitspraak op 14 december gelijk gaat geven. Rohof en Sin- dram baseerden een groot deel van hun betoog op het rapport van de commissie-Van Dijk uit 2010. Maar, stelde een van de rech ters, datzelfde rapport meldt toch dat niet bewezen is dat eerder in- Aanpak Q-koorts laat op gang t 2010 grijpen de schade zou hebben be perkt? Dat moesten Rohof en Sindram beamen. „Maar iedereen snapt dat als je eerder ingrijpt, de gevolgen minder ernstig zouden zijn ge weest", was hun juridisch niet al te overtuigende verweer. Ook de onlangs gepensioneerde GGD-arts Jos van de Sande, die zich de laatste jaren van zijn werk zame leven hartstochtelijk inzette voor Qjkoortsslachtoffers, heeft weinig hoop dat de staat 14 decem ber aansprakelijk wordt gesteld voor door patiënten geleden scha de. „Vaststellen dat er te laat is in gegrepen is iets anders dan het ju ridisch bewijzen", blikt de Rosma lenaar vast vooruit op de uit spraak. Van de Sande stelt vast dat patiënten en hun advocaten nooit de geheimen van ministeries bloot kunnen leggen - wie nam wanneer welke beslissing, trapte het ministerie van Landbouw op de rem om boerenbelangen te be schermen? „Uiteindelijk is een parlementai re enquête nodig om de waarheid boven tafel te krijgen." Met Vodafone Thuis heb je FOX Sports 1 Eredivisie standaard in het TV Basispakket. vodafone.nl/thuis 10800 -1603 Vodafone Power to you dinsdag 18 oktober 2016 Marloes van der Velde MARC BOLSIUS DEN BOSCH Nog geen klein sor- ry'tje kon er vanaf. Q-koortspatiënt Marloes van der Velde kwam giste ren teleurgesteld thuis van de rechtszaak tegen de staat. „Heel zuur", zegt ze. Kapót was ze gisteren op het einde van de dag. Eigenlijk was het be zoek aan de Haagse rechtbank, zo als voor veel Q-koortspatiënten, te veel. Maar voor de goede zaak moet je wat over hebben. Om maar even aan te geven hoe verstrekkend de gevolgen van een aantal fietstochtjes langs een Vlij- mense geitenboerderij in 2009 zijn: Van der Velde (35) is niet in staat om de reis naar Den Haag zelf per auto af te leggen, dat is te druk. Zelfs nu ze als passagier mee kan, moet de autoradio uit. En de stem van de navigatiemevrouw, want die is gekmakend. Van der Velde lijdt aan het Q-koortsvermoeidheidssyndroom (QVS). Een ziekte die haar al jaren beperkt. Dat wordt niet minder, eer der meer. Als ze écht moe is, be gint ze spontaan te huilen. „Ik weet ook niet hoe dat komt." De hal van de rechtbank stond gis teren vol met lotgenoten. Zij zijn veroordeeld tot een uitkering, als de UWV-arts de klachten al serieus neemt. „Mijn vriendinnen gaan lekker sur fen in Portugal, ik blijf thuis", zegt Van der Velde. „Nu verzin ik altijd wel dingen die mijn leven leuk ma ken, maar het voelt zó oneerlijk. Vooral omdat alle geitenhouders gewoon zijn gecompenseerd." Geen excuus voor Q-koorts Chris van Mersbergen Den Haag Q-koortspatiënten per week 250 200 150 100 Vaccinatieplicht geiten en schapen Brabant en deel Gelderland en Limburg Hoogtepunt 2009 1ste Q-koortsdode: meldingsplicht veehouders besmette stallen RIVM onderzoekt uitbraak Q-koorts N-Brabant Ruiming 50.000 drachtige schapen en geiten Versoepeling maatregelen 2007 2008 2009

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5