44 8 Infectie aan oor komt ook via dna Dankzij nieuwe methode kan slijtage in botjes van de duim worden verholpen Een kind met broertjes en zusjes. Of het speelt met leeftijdsgenootjes op een kinderdagver blijf. Het zijn dit soort weinig verrassende omgevingsfactoren die de kans op een ontste king met een loo poor kunnen vergroten. De ontwik keling van die infectie ziekte kan echter ook er felijk worden bepaald. Dat ont dekten onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam samen met collega's van het Ame rikaanse Center for Applied Genomics. Ze bestudeerden dna van 13.000 kinderen met en zonder ooront stekingen. Hieruit bleek dat kinderen met een bepaalde variant van het gen FNDCi ge voeliger voor de ontste king zijn dan leeftijds genootjes zonder deze dna-variatie. FNDCi is een stofje dat een rol speelt in ontstekingen opruimen. Invloed „Een oorontsteking is een van de meest voor komende infectieziek ten bij kinderen", zegt onderzoeker en kno- arts in opleiding Gijs van Ingen. „Dankzij deze nieuwe kennis hopen we in de toekomst sneller en misschien anders te kunnen behandelen. Verder willen we leren begrijpen in hoeverre omgevingsfactoren en dna elkaar beïnvloe den." Arnoud Kluiters Gerrit Jacobusse (62) werkte tientallen jaren als huisschilder en glaszetter, tot hij in de WW belandde. Nu steekt hij zijn energie in bijen, in zijn imkerij. en echt natuurmens ben ik. Ongetwijfeld heeft dat te ma- I ken met de omgeving waarin ik opgroeide. Kort na mijn geboorte, in De Groe, tussen Goes en 's-Gra- venpolder, verhuisden we naar Kloe- tinge. Mijn vader was boerenknecht en ons huis stond midden tussen de boerderijen. Ik heb er een geweldige jeugd gehad. Altijd was ik op sjouw, alleen of met vriendjes en vriendin netjes. Eindeloos zwierf ik over de velden en akkers, en altijd was er wel iets om van te genieten en me over te verbazen. Hazen, konijnen, fazanten, vlinders, vogels, hermelijnen - ik kwam ze allemaal tegen op mijn ont dekkingstochten door wat toen nog niet zo'n aangeharkt agrarisch gebied was als nu. Wat was het leven heer lijk zorgeloos. Ik tekende graag en meestal was de natuur mijn inspira tiebron." Goede boterham „Nu zou ik misschien kiezen voor het kunstenaarschap, maar destijds, in de jaren 60, had een goede boterham verdienen prioriteit. Automonteur vond ik wel een goed beroep, want steeds meer mensen kregen een auto. Mijn ouders vonden dat zonde; was huisschilder, gezien mijn tekentalent, niet een veel betere keuze? Zo werd ik huisschilder en, later, glaszetter." „Tot drie jaar geleden; het bedrijf waar ik werkte, moest inkrimpen en voor ik het wist, stond ik op straat en ging ik de WW in. Het was een dreun waarvan ik echt heb moeten bijkomen. Gelukkig had ik mijn dui ven, in een groot hok achter mijn huis. Bij hen kon ik mijn ei kwijt." „Mijn vrouw Margaret - die be halve van de natuur ook van shoppen houdt en daarom liever in de stad woont - en ik maakten ons zorgen over de massale bijensterfte in de wereld: zonder bijen geen gewasbe- stuiving en dus ook geen appels, pe ren enzovoort. Om Moeder Natuur een handje te helpen en de vrijetijd die me onverhoopt in de schoot was geworpen op een nuttige manier te besteden, volgde ik met onze dochter Tamara een cursus bijenhouden. We waren wild enthousiast en gingen zelf aan de slag, met twee bijenvol ken in zelfgemaakte bijenkasten. In middels zijn dat er acht." „Met onze bijdrage aan de natuur zit het wel snor: onze bijen zijn zo gezond als een vis en doen goed hun best in de fruitboomgaard waar we Onze bijen zijn zo gezond als een vis en doen goed hun best in de boomgaard de kasten hebben neergezet. Deze zomer haalden we de eerste oogst binnen. Een feest! Met een honings linger zwierden we de honing uit de ramen, die elk minstens twee kilo wogen. Zesenzestig potten verrukke lijke bloemenhoning, een oogst waar we alleen maar van konden dromen. Binnen de kortste keren waren alle potten verkocht, onder andere aan een bakker. De vraag naar onze ho ning bleek groter dan ons aanbod en daarom gaan we uitbreiden. De ko mende maanden besteed ik aan nieuwe bijenkasten timmeren. Als in april het nieuwe bijenseizoen begint, zijn wij er klaar voor. Ik kan niet wachten." ARTROSE Pennen dinsdag 18 oktober 2016 PZ Kinderen lopen niet alleen kans op een oorontsteking door invloeden uit de di recte omgeving. Ook genetische aanleg speelt een rol. Gerrit helpt moeder natuur een handje Paula Koster ;e: —Gerrit Jacobusse Er is een nieuwe techniek ontwik keld om artrose in de duim te behan delen. De eerste resultaten zijn hoopgevend. De patiënt moet wel met een frame rondlopen. Mensen met artrose aan de onderzijde van de duim kunnen hun handen niet of met moeite gebruiken. Da gelijks kampen ze met een zeurende pijn als ze ergens in moeten knij pen of willen schrijven. Dat komt door slijtage in het gewricht aan de onderkant van de duim, gelegen tussen het mid- denhandsbeentje en een handwortelbeentje. Artsen behandelen de aandoening met rust, spalken en pijnstilling. Brengt dit geen verlich ting, dan kan worden gekozen om er via een operatie een kunstge wricht in te plaatsen of het handwortelbeentje te verwijderen. Maar de resultaten hiervan zijn wisselend. Handchirurgen van het St. Antonius Ziekenhuis Nieuwegein/Utrecht hebben een methode ontwikkeld waarbij het duimgewricht intact blijft. Anne Spaans, or thopedisch chirurg in opleiding: „Boven en onder het duimbasisge- wricht boren we kleine pennen in het bot. In acht weken tijd trekt een uitwendig frame het gewricht iets uit elkaar. In die periode draagt de patiënt een brace om het frame te bescher men. Zo krijgt het ge wrichtskraakbeen de kans zich te herstellen." In de Nieuwegeinse pilot is de techniek bij vijf patiënten toegepast. Omdat zij een jaar na de ingreep minder pijn en een verbeterde hand functie hebben, wordt de behandeling voort gezet. - Arnoud Kluiters A De nieuwe me thode. Gerrit ■4 De 66 potten verrukke lijke ho ning had Gerrit Jaco busse in een mum van tijd gesleten. FOTO MECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51