JL kt Zorg thuis of in een tehuis: wat kost het? 3 dgn Rotterdam**** 4 NI Thai belaagd voor het niet dragen van rouwkleren 4 ht-S' hebben daar geen berekeningen van gemaakt. Het gaat ons om de kwaliteit. Er zijn gewoon gren zen aan hoe lang je iemand thuis kunt laten wonen, bijvoorbeeld bij toenemende dementie." Dat stelt Ben van Gent, bestuur der van zorgorganisatie Florence. „Dit is wat wij nu zien gebeuren. Mensen blijven langer thuis wo nen." Actiz, de landelijke belangenbe hartiger van zorgondernemers, herkent het beeld. „We krijgen signalen van zowel cliënten als zorgaanbieders." Wie meer dan 12 uur thuiszorg per week ontvangt, zou eigenlijk naar het verpleeghuis moeten. „Dat is de richtlijn vanuit de zorgverzekeraars. Heb je meer dan twee uur per dag complexe of intensieve zorg nodig, dan vin den zij het verpleeghuis de beste plek." Tot voor kort maakten cliënten inderdaad die overstap, maar de laatste tijd willen er steeds meer thuis blijven, signaleert Van Gent bij zijn eigen organisatie. Florence levert thuiszorg aan meer dan 5.000 cliënten in Den Haag. Al meer dan 300 daarvan zitten op de norm van 12 uur per week of overschrijden die. En dat is niet omdat ze niet naar een verpleeghuis willen, maar uit financiële overwegin gen, zo geven ze aan bij de thuis zorgmedewerkers. Voor een ver pleeghuis betalen mensen het meervoudige van wat ze voor thuiszorg moeten afrekenen, al dus Van Gent. In plaats van te verhuizen vragen ze extra thuis zorg aan terwijl die eigenlijk be doeld is voor minder zieke men sen. Een zorgelijke ontwikkeling, vindt Van Gent. Het aantal uren zorg per cliënt neemt toe, dus ontstaan er wachtlijsten. Daarbij worden huisartsen zwaarder belast. Ze krijgen te ma ken met zeer complexe gevallen, die voorheen in handen waren ledereen moet naar een verpleeghuis kunnen als dat nodig is. De juiste zorg moet op de juiste plek worden geboden van de verpleeghuisarts. Die huisdokters zien ook geregeld dat de kwetsbare thuiswonende senioren op de eerste hulp belan den, omdat het thuis mis gaat, bijvoorbeeld door een valpartij. „De mensen die voorheen naar de verpleeghuizen gingen, ko men nu daar terecht. Overal in de zorg zie je verschuivingen als gevolg van die eigen bijdrage." Mogelijk is intensieve thuis zorg bovendien duurder dan ver pleeghuiszorg, maar daar is het Van Gent niet om te doen. „We Veilig Actiz bevestigt dat. „Als het niet meer gaat, is het verpleeghuis een belangrijk, veilig alternatief. Wij vinden dat iedereen naar een verpleeghuis moet kunnen, mocht dat echt nodig zijn. Als de hoge eigen bijdrage die bewe ging afremt, is dat geen goede zaak." De brancheorganisatie heeft de kwestie inmiddels aangekaart bij het ministerie van VWS. Een pasklare oplossing heeft Van Gent niet. „Het is een rare keus: thuis blijven en weinig betalen of weg van huis en veel betalen. Bijna onmenselijk. Daar komt nog bij dat de partner wil door zetten, niet wil opgeven, ook al gaat die er zelf aan onderdoor. De thuiszorg moet dan ingrijpen en een huwelijk opknippen. Dat zijn enorme drama's." De Patiëntenfederatie vindt het belangrijk dat financiën geen overweging zijn bij de overstap naar het verpleeghuis, 'al lopen mensen inderdaad tegen onver wachte extra kosten aan'. „Patiën ten moeten de zorg krijgen waar ze recht op hebben. We denken niet dat hulpverleners een oude re of zieke onverantwoord zullen toestaan thuis te blijven. Maar we zijn over de financiën in ge sprek met partijen." Eindstation Ouderenorganisatie ANBO ge looft niet dat mensen expres de gang naar het verpleeghuis uit stellen vanwege geld, ook al zijn de kosten 'weinig inzichtelijk'. „Mensen associëren het verpleeg huis vooral met het eindstation en willen dat vaak niet. De fami lie heeft vooral voor ogen dat moeder of vader veilige en ver antwoorde zorg krijgt." „Als iemand toe is aan ver pleeghuiszorg, loopt men al op de tenen qua verzorging en man telzorg", vertelt een woordvoer ster van beroepsvereniging Ver pleegkundigen Verzorgenden Nederland. „Op een gegeven mo ment kun je geen kant meer op. Als verpleegzorg dan nodig is, wordt dat gewoon geregeld." Het CBS doet in opdracht van het ministerie van VWS momen teel onderzoek naar eventuele be nodigde wijzigingen in de eigen bijdragen. Zorgaanbieder Van Gent is ver bolgen dat de politiek geen aan dacht heeft voor 'de bijeffecten van de stelselwijziging', waarbij mensen meer moeten betalen voor het wonen in een verpleeg huis. „Politiek, zou ik willen zeg gen: heb het hier nou eens over." Tal van Thai hebben de afgelo pen dagen de woede van landge noten over zich afgeroepen om dat ze na het overlijden van ko ning Bhumibol niet voldoende blijk van verdriet zouden heb ben gegeven. Premier Prayut Chan-o-cha riep gisteren op tot kalmte. Hij zei dat juist in deze moeilijke periode de eenheid moet worden bewaard. Op het toeristeneiland Koh Samui, cir ca 560 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Bangkok, dwong een menigte een vrouw te knielen voor een portret van Huur van huizen past bij loon Site helpt tegen ransomware de overleden koning. Ze zou niet duidelijk hebben laten blij ken dat ze in de rouw is. Op een foto van een man in een oranje shirt op sociale media kwamen felle reacties. „Waar om draagt hij geen zwart? Hij heeft geen geweten", berichtte iemand. Op straat zijn mensen vijandig bejegend omdat ze geen witte of zwarte rouwkle ding droegen. Enkelen zeiden geen geld te hebben voor rouw kleding. Koning Bhumibol over leed donderdag op 88-jarige leeftijd. Man bekent te koop zetten baby Kerstmarkt Düsseldorf Groningen +diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg incl. diner dinsdag 18 oktober 2016 BANGKOK Oudere blijft te lang thuis wonen vanwege kosten Ook als het eigenlijk niet meer gaat, blijven veel ouderen thuis wonen. Ze vinden de eigen bij drage te hoog. „En dan belan den ze ineens op de spoedei sende hulp." Maja Landeweer Edwin van der Aa Den Haag Va Ben van Gent, Florence DEN HAAG Bijna driekwart van de huishou dens in corporatiewoningen woont passend bij het inkomen. Van de huurders woont 15 pro cent in een woning waarvan de huurprijs hoog is ten opzichte van hun inkomen. Dat zijn enkele cijfers uit de Lokale Monitor Wo nen, een initiatief van Aedes, de VNG en de Woonbond. Uit het overzicht blijkt verder dat 14 pro cent van de huurders in een huis woont met een huurprijs die laag is ten opzichte van het inkomen. Van de huurwoningen van corpo raties heeft 11 procent een huur prijs onder de 410 euro. DRIEBERGEN Het project No More Ransom te gen computercriminaliteit heeft in de eerste twee maanden na de lancering al 2.500 mensen gehol pen. De slachtoffers bespaarden in totaal 1,35 miljoen euro, meld de politie gisteren. No More Ran som biedt internetters hulp als ze slachtoffer zijn geworden van hackers die bestanden met ran somware gijzelen en losgeld vra gen. Het is een project van de Ne derlandse politie, Europol, Intel Security en Kaspersky Lab. Zeker 25 mensen zijn in Viet nam om het leven gekomen door overstromingen na zwa re regenval. In het midden van het land heeft het noodweer bijna duizend huizen ver woest. Zo'n 120.000 andere woningen staan onder water. DUISBURG Een 28-jarige man heeft bekend dat hij zijn baby Maria op veilingsi te eBay voor 5.000 euro te koop heeft aangeboden. De vader zei dat hij dat voor de grap had ge daan, aldus de politie. Het zes we ken oude meisje komt uit een vluchtelingengezin. De adverten tie stond vorige week volgens eBay een half uur online. De fir ma werd door tientallen gebrui kers op het opmerkelijke aanbod gewezen, waarna het bedrijf de advertentie verwijderde. Bewoners van een verpleeghuis betalen maximaal 2.300 euro aan ei gen bijdrage per maand, afhankelijk van het inkomen. De laagste eigen bijdrage is 160 euro per maand. Bewoners van ver pleeghuizen met minder geld houden vaak alleen zak- en kleedgeld over voor onder meer de waskosten en de kapper. Voor thuiszorg betalen 65-plussers met de kleinste portemonnee maximaal 2,20 per week ofwel 8,80 per maand. De wekelijkse bijdrage voor de hoogste inkomens groep is maximaal 124 euro. 4* Holiday Inn Düsseldorf Neuss (8,13* Hampshire - Plaza Groningen (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis sauna en meer E/150 1 keer diner (dagschotel) wt150 Kerstmarkt: 17/11 -23/12 Gratis parkeren en wifi 01 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: In hartje centrum gelegen! Tip: Bezoek de Markthal en Boijmansvan Beuningen! 2 nachten in 4* Hampshire - Savoy Rotterdam (8,5) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (plate service) Gratis wifi en ontvangst met een glas bubbels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4