Schoolkind leert om thuis goede voeding te vragen 5 Blijf elke maand met je partner daten Gezonder eten Nederlandse kinderen eten niet zo gezond. Meer dan t op de to jongeren tussen de 4 en 20 jaar heeft overge wicht, 3 procent zelfs obees. Minder dan 5 procent eet voldoende groente, minder dan 1 procent genoeg fruit. Vier vragen over 'Jong Leren Eten' aan Inge Steinbuch van Actiz, een bracheorga- nisatie voor zorgonderne- mers. „Veel scholen proberen kin deren al te leren over voe ding en gezondheid. Ze or ganiseren bijvoorbeeld ex cursies naar de boer of bie den smaak- en kooklessen aan." Kinderen die jong leren over suiker zetten ouders aan het denken „Op dit moment ontbreekt een goede structuur. Er be staan al succesvolle en lang lopende overheidsprogram ma's als 'De Gezonde School'. Andere scholen or ganiseren een spontane soepmiddag met de ouders, met groenten uit de moes tuin. Prachtig, maar thuis gaat iedereen weer over tot de orde van de dag." „Met dit programma komen alle initiatieven onder één paraplu. Alle scholen krij gen een samenhangend to taalpakket. Uit studies blijkt dat bij zo'n aanpak de ken nis over voedsel en voeding het beste blijft hangen. Kin deren die al zo jong moge lijk meer leren over de risi co's van bijvoorbeeld suiker en zout, zetten ook hun ou ders eerder aan het denken." „Tot 2020 trekt de overheid vooralsnog 5,7 miljoen euro uit om die structuur op te bouwen. Vanaf 1 januari kunnen scholen en andere organisaties ook terugvallen op zogenoemde makelaars. Een leskist nodig of tips voor een kookles? Deze mensen informeren over alle mogelijkheden." „Ruim 750 scholen hebben het vignet 'gezonde school'. We willen dit jaarlijks met 5 procent laten groeien. Ver der neemt 60 procent van de scholen deel aan smaakles- sen. Dat moet 75 procent worden. Van de basisscho len gebruikt 30 procent en 10 procent van de scholen in het voortgezet onderwijs de schoolfruitregeling. Dat wil de overheid uitbreiden naar respectievelijk 60 en 20 pro cent. Veel gaat dus al goed, maar het kan nog beter." BLOEIENDE RELATIE ons enorm bewust van onze verant woordelijkheden. Ons is de zorg toe vertrouwd voor levende wezens, waar mensen veel van houden. Dat nemen we heel serieus." Monique: „Allebei hebben we een babyfoon op ons nachtkastje staan. Zodra we gemiauw horen, staan we naast ons bed en gaan we kijken. 'Je doet het goed of je doet het niet', zo zien wij dat." Pak ook je momenten met z'n tweeën Monique: „Om er eens uit te zijn en aandacht voor elkaar te hebben, plan nen we regelmatig een 'bedrijfs- lunch' in. Dan haasten we ons tussen de middag naar een terrasje of een restaurantje in de buurt." Martin: „Na de laatste hap vliegen we dan weer naar huis; we laten de poe zen niet graag alleen. Een dagdeel weggaan en de zorg voor de dieren aan een ander overlaten? Geen den ken aan!" Monique: „Stel je voor dat er iets mis gaat. We zouden het onszelf nooit vergeven." Martin: „Ook ons sociale leven is vol ledig afgestemd op het kattenhotel. Kerstdiners, oud en nieuw, verjaar dagen, barbecues met vrienden en familie - iedereen moet altijd naar ons toe komen, omdat wij onze taken in De Poesada hebben. Niet iedereen heeft daar begrip voor. Dan zie je ze denken: pfff, dat gedoe met dat kattenhotel! Maar het kan niet an ders." Monique: „Even op bezoek gaan bij onze dochter en kleinzoon in Mid delburg zit er bijvoorbeeld niet in. Daarom haal ik die kleine regelmatig op voor een dagje. Al die poezen vindt hij geweldig en ik kan gewoon mijn ding doen in de kattenverblij ven; ideaal." Ga voorsucces Martin: „Ik ben altijd al gek op bees ten en de natuur geweest; als kind wist ik precies waar de mooiste sala manders voor mijn terrarium te vin den waren. Ik was graag dierenarts geworden maar werd uitgeloot en ben de ICT in gegaan. Mijn ex en ik zijn destijds in Heikant komen wo nen, omdat hier ruimte is voor het houden van dieren. Zo is De Poesada ontstaan. Toen Monique en ik een relatie kregen, had zij even haar twijfels over het runnen van het kattenhotel." Monique: „Zou ik het wel kunnen, vroeg ik me af. Ik werkte toen nog als planner bij Dow Chemical. Maar het ging me goed af. Ik besloot er een succesvol bedrijf van te maken en ontdekte een onvermoed zakelijk talent in mezelf." Martin: „Een talent waarover ik in elk geval niet beschik. En communi catieve vaardigheden zijn óók meer haar ding." Monique: „Daarentegen kom jij altijd weer met goeie ideeën." Martin: „Te veel soms; we rossen maar door." Monique: „Dat is de aard van het beestje, moet je maar denken." dinsdag 18 oktober 2016 Arnoud Kluiters Om meer kinderen te leren wat gezond eten is, koppelt de overheid alle bestaande schoolinitiatieven over voe ding en voedsel aan elkaar. Leraren kunnen dan te recht bij één loket van 'Jong Leren Eten'. Mogelijk profi teren de ouders ook mee. Wat doen scholen om eet patronen te verbeteren? Voegt 'Jong Leren Eten' daar nog wat aan toe? procent van de school kinderen, en zelfs iets meer dan dat, eet elke dag minder dan 200 gram fruit. Sap kan fruit niet vervangen. Waarin brengt 'Jong Leren Eten' verandering? Hoe verleidt de overheid de scholen om mee te doen? Wat wil 'Jong Leren Eten' in 2020 bereikt hebben? Sleur in het huwe lijk? Door maan delijks minstens één keer met elkaar op pad te gaan daalt de kans op een scheiding. Laat de kinderen thuis. Een museum be zoeken, samen eten in een restau rant of een lange wandeling op het strand. Dat het ont spant, mag geen verrassing heten. Maar dat zo'n maandelijks uitje de vonk in de huwelijk brandend houdt, toonden Engelse onderzoekers van de Marriage Foun dation en de Lin coln Universiteit aan. Over een peri ode van elf jaar analyseerden zij de gegevens van bijna tienduizend echt genoten mét kinde ren. Hieruit bleek dat 11 procent van de koppels er min stens één keer per week op uit gingen en 30 procent maandelijks. Circa 1 op de 3 stellen (36 procent) ging nau welijks of nooit de hort op. Aanvullend onder zoek laat ook zien dat de kans op een echtscheiding met 14 procent daalt als -4 Ook leuk: samen kijken naar de onder gaande zon. FOTO DREAMSTIME partners elkaar maandelijks daten. Trek af en toe de deur van het drukke gezinsleven achter je dicht, concluderen de on derzoekers. Arnoud Kluiters A Een keurig lunchtrommeltje, maar de meeste kinderen eten niet zo gezond, foto dreamstime

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49