C3 Alles voor seks met de sterren 0) vt&f# Hoe kan haar leven wel een 7 waard zijn? 2 RENE DIEKSTRA Testosteron Mannen weten niet meer hoe zich te gedragen. Van de verwachtingen van hun baas, partner en henzelf raken ze depressief. De Britse journalist Tim Samuels maakt de balans op in zijn boek 'Waar is mijn speer'. Column LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS Als werkstudent heb ik een tijd een baan ge had bij fabriek TEO in Eist. Mijn werk was chocoladepastapotten op de lopende band zetten en controleren. Óp een keer, toen ik na het werk met een groep arbeiders de fabriek uitliep, werd opeens in mijn billen geknepen. Verbaasd keek ik achterom, recht in het lachende gezicht van een arbeidster die in dezelfde hal werkte als ik. Verbaasd was ik helemaal toen ze zei: 'En als je mijn band plakt, dan mag je een keertje.' Toentertijd dacht ik, heel naïef, dat seks als ruil middel uitzonderlijk was. Jaren later, ik werkte bij de VN in Genève, werd ik geïnterviewd door een journaliste die net de Franse president Jacques Chirac had geïnterviewd. Napratend kwam het ge sprek op hem. Ze vertelde dat geen vrouw veilig bij hem was en dat som mige van haar collega's zich meer hadden laten welgevallen dan met zijn secretaresse was overeengekomen. Van daar Chiracs bijnaam: cinq minutes et après douche ('vijf minuten en daarna douchen'). Dat bracht het gesprek op de vraag waarom sommige vrouwen zich zo'n vijf- minutenbehandeling laten welgevallen. In plaats van van zich af te slaan en desnoods gillend en deurenslaand weg te rennen. Die vraag is weer ac tueel nu Donald Trump een stoet vrouwen die door Hillary's Bill misbruikt zouden zijn het ver kiezingstoneel heeft opgevoerd. Zijn tegenstan ders hebben dat direct beantwoord met het op trommelen van een peloton vrouwen waar Donald zelf als een octopus overheen zou zijn gegaan. Vrouwen voelen zich gestreeld dat zo'n machtige man iets wil Volgens de journaliste zijn vanuit de vrouw ge zien drie redenen waarom dit soort praktijken over je heen komen. Een is verbouwereerdheid en handelingsverlegenheid. Je bent in eerste instantie zo verbaasd dat hij na een ernstig gesprek opeens op de seksuele toer gaat dat je niet weet hoe te rea geren en dan gebeurt het al vaak. Twee is angst. Je hebt te maken met uiterst machtige mannen die je sociaal en beroepsmatig tot op zekere hoogte kun nen maken en breken en dus strijk je ze niet graag tegen de haren in (dan maar ergens anders). En drie: sommige vrouwen voelen zich gestreeld dat juist zo'n machtige man iets met hen wil en hopen er geld of een aanbeveling uit te slepen. Die vrou wen zijn flexibel wat betreft het verlenen van sek suele gunsten aan machtige mannen. Dat de Amerikaanse verkiezingen inmiddels ook een podium zijn geworden waarop werkelijk misbruikte vrouwen en 'flexsexwerkers' zich zon der onderscheid voor politieke doeleinden laten inzetten is van een treurigheid die zijn weerga niet kent. Want de eerste groep laat zich zo opnieuw misbruiken door machtige mannen. En de tweede groep maakt van de hernieuwde publieke aan dacht handig gebruik om opnieuw persoonlijke en materiële voordelen te verzamelen. En voor de goede orde: die band heb ik niet ge plakt. WAT ALS DeJ'achter" Hallo mannenbroe ders. Hoe gaat het met ons? Keken jul lie vanochtend ook in de spiegel van de badkamer en zagen jullie daarin de man die je nooit wilde worden? Zit je nu weer in je kantoortuin in je twee- of driedelig pak met een stropdas om je nek, op jacht naar een klant, geld, aanzien en macht? Of hopend op een schouderklopje van je chef? Vroeger, beste kerel, renden jij en ik elke dag onze grot uit. Met een speer. Toen gierden die hormonen ook door onze lijven, omdat we op de woeste vlakten achter een harige mammoet aanzaten. Of ons moesten verdedigen tegen een leeuw. Samen werken, jagen, strijden om te overle ven, dan zijn we op ons best. Daar zijn we op gebouwd. We leven in de 21ste eeuw; de mammoeten zijn op. Terug naar de grot is geen optie Natuurlijk, we leven in de 21ste eeuw; de mammoeten zijn op. Terug naar de grot is geen optie. Maar kijk naar jezelf, met je stoer getatoeëerde sportschoolbicepjes. Je mag van je vrouw in het naar rozenblaadjes geu rend toilet niet eens meer staand plassen. Want dan spetter je. Vroeger had je privileges, nu ben je zelfs al het starecht kwijt. Sneu man! We overdrijven uiteraard en moe ten er geen karikatuur van maken. DOEN Wat dan wel? Daarvoor is ons probleem te serieus. Lees Waar is mijn speer maar, het boek van Tim Samuels over de rol van de man in deze eeuw. Het is dat de Britse journalist en BBC-documentairema- ker met humor beschrijft hoe het is om tegenwoordig man te zijn - wij mannen kunnen onze misère god dank goed relativeren - anders zou je bij lezing een somberman worden. Onze eigen Maxim Hartman, de man met de grote bek en van de tv- serie Nog meer voor mannen, beweert evenwel dat hij 'heeft zitten janken als een wijf toen hij het boek las, zo schrijnend vond hij het. Bedenkelijk Samuels schetst een verhaal over op komst, ondergang en hopelijk herrij zenis van de man. Hij beschrijft hoe wij ons in de loop der eeuwen hebben laten ontmannen. Kernwaarden die vroeger werden toegejuicht zoals heldhaftigheid, agressie in con flicten en ons koppig individu alisme, zijn niet meer nodig. Of zeer bedenkelijk gewor den. Wij mannen zijn ver dwaald in het hedendaagse sociale en economische oer woud en zoeken naar onze identiteit. Het is niet iets van de laatste jaren, hoor. Het ging flink mis sinds we van jagen en verzamelen overstapten op graan verbouwen. Van dag tot dag leven en zwer ven veranderde in wonen op een vaste stek en voedsel op voorraad. Gek eigenlijk: we zijn, tenminste als westerse mannen, rijker dan ooit, emotioneel fijnzinniger en onbevangen. Maar de on rust blijft. Vanwege alle so ciale veranderingen, de infor matiebrij die de media over ons storten, de technologie die ons overbodig maakt, werk dat ons gees dinsdag 18 oktober 2016 GO I - W 1 1 Diekstra buigt zich over de menselijke geest. Hoe kan het dat vrouwen, en mannen ook, zich seksueel laten misbruiken door 'sterren'? Daar zijn drie redenen voor, weet René Diekstra. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl ANITA MOORJANI Wat als dit de hemel is? - Anita Moorjani Laat angst en schuldgevoel los met het verhaal van een vrouw die een bijna- doodervaring had. (Spectrum, 19,99) De urban monnik - Pedram Shojai Oosterse wijshe den voor meer rust in de wes terse wereld (Spectrum, 19,99) De Wereld van D>e,vMacyV. De truerelwan De Wachter Dirk De Wachter De wereld van De Wachter - Dirk De Wachter Belgische psychi ater over hoe we onszelf vinden in deze dolge draaide wereld. (Lannoo, 29,99) Cintha Rood maakt gebruik van de web site De Gelukswijzer.nl om uit te vogelen hoe haar geluk 0.14 punten kan worden verbeterd. Na afloop geeft ze de site drie van de vijf sterren. De website Gelukswij- zer.nl maakt deel uit van een wetenschap pelijk onderzoek naar geluk. Via een Geluks- vergelijker, een Geluks- wijzer, een Geluksdag- boek en een Geluksge- schiedenis, kom je er achter hoe gelukkig je bent, of er meer geluk voor je in zou zitten en wat je daarvoor zou moeten veranderen aan je manier van leven. En nee: je krijgt geen afgemeten advies voor je eigen drama's. De site is er alleen om meer zicht te krijgen op je geluksgevoel. Nadat je je profiel hebt ingevuld, krijg je regel matig een e-mail met de vraag hoe het met je gaat. Op je eigen pa gina hou je bij hoe je je voelt en hoe je je de af gelopen maand voelde. Op de Geluksgeschie- denis zie je dan dankzij een grafiek hoe geluk kig je bent, in verhou ding met vergelijkbare Er schuilt nog Ruud Buurman Ruud Buurman Als jij je dagelijkse ca- lorieëninname in de gaten houdt en de schijf van vijf volgt, waarom dien je jezelf dan ook geen dagelijkse portie mannelijkheid toe? Die komt niet uit een potje en ook niet uit een protestbeweging. Een man moet zijn speer weer zelf terug vinden: agressie botvie ren op een positieve manier, een vechtkunst leren, elke week afspre ken met vrienden (je roedel), een hond nemen (géén chihua hua) en onder begelei ding al je frustraties en haat eruit schreeuwen. Dat zijn jammer genoeg weinig opzienbarende recepten waarmee Tim Samuels zijn boek af sluit. Hij pleit overigens ook voor een verbod op kantoortuinen. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46