ZEELAND 9 'Valse vrienden': wat Nederlanders en Belgen over elkaar moeten weten Evert van Wijk stapte als Nederlander in België in alle denkbare valkuilen. De 'bont-en-blauw-deskundige' schreef zijn ervaringen op in Valse Vrienden'. elgië bestaat niet. Op papier mag 't een we reldwijd erkende na- tie zijn, in de praktijk is België een verzin sel. Een 'historische vergissing', schrijft Evert van Wijk. Een kunst matige en uiterst labiele construc tie, waarin culturele tegenstellin gen onder hoge druk zijn samen geperst tot een inmiddels onbe stuurbaar verklaard, bureaucra tisch gedrocht. Als er niet snel lijn in de chaos komt, zal België ver worden tot het 'Griekenland aan de Noordzee'. En dan nog eens wat, de inwo ners van het land hebben een he kel aan Nederlanders. Niet zomaar een beetje, nee, een hartgrondige hekel. Dat zeggen ze niet hardop, althans niet tegen dien Ollander zelf, maar geloof maar dat het diep zit. Hectometers onder Nor maal Brussels Peil. Vertrouwen doen ze 'm hoe dan ook niet, zoals ze ook elkaar overigens met het nodige wantrouwen bejegenen. Of het nu Belgen onder elkaar zijn of een van die vele Belgische over heden in relatie tot haar burgers, in het dagelijks leven is wantrou wen troef... Evert van Wijk (62) schetst in zijn boek Valse vrienden op het eer ste gezicht geen al te flatteus beeld van België en zijn inwoners. Een land dat geen eenheid is, laat staan uitstraalt. Een land waar 'ja' net zo makkelijk 'nee' betekent. Een land waar de belastingdruk het woord 'torenhoog' nieuwe dimensies geeft. Een land waar zes regerin gen de Babylonische spraakverwar ring tot cultus hebben verheven, waar negentien gemeentebesturen de hoofdstad bestieren (en dan Zuiderburen In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Evert van Wijk over de relatie tussen Ne derland en België. Hij schreef er een boek over. niet eens per se samen) en waar de ene hand de andere wast. Van Wijk woonde er ruim dertig jaar en mocht er als communicatieadvi seur en mediatrainer tot op rege ringsniveau zijn diensten aanbie den. Dat lukte pas nadat hij zich met vallen en opstaan de Bel gische mores had eigengemaakt. Een bekende uitdrukking luidt: Als een Hollander je niet bedrogen heeft, dan is-ie 't vergeten Wijs geworden door alle butsen en builen die hij daarbij opliep, hielp hij bedrijven grensoverschrij dend zaken te doen. Van Wijk: „Er zijn veel boeken met zalvende ti tels geschreven over hoe goed de relatie is tussen België en Neder land. Maar die is niet goed. Ik wil de een boek schrijven waarin de kool en de geit niet worden ge spaard. Niet om de Belgen er van langs te geven, maar omdat ik vast stel dat 't vaak verkeerd loopt in de samenwerking tussen Nederlan ders en Belgen. Als je volhoudt dat er niks aan de hand is, kun je nooit met goede oplossingen ko men. Dat kan alleen als je de pro blemen benoemt." En dat doet Van Wijk in Valse vrienden. Sommige situaties zijn herkenbaar, andere confronte rend. Hilarische fragmenten wor den afgewisseld door regelrechte eye openers. Van Wijk heeft zich niet beperkt tot het opsommen van de verschillen tussen Neder landers en Belgen, maar is ook op zoek gegaan naar oorzaken. Die vindt hij in de historie en in socio logisch onderzoek. De titel van het boek heeft een "flgfff y, dubbele betekenis. „Valse vrien den zijn taalkundig gezien woor den die hetzelfde geschreven zijn, maar een andere betekenis heb ben. Neem het woord 'tas'. Dat kan een boekentas zijn, maar in Vlaanderen spreken ze ook van 'een tas koffie'. Ik zal je een waar gebeurde anekdote vertellen. Tij dens een vergadering gaf de voor zitter aan dat het gezelschap naar een andere zaal moest verhuizen. Dus hij zei: willen jullie je tassen meenemen? Waarop de Belgen hun kopje meenamen en de Ne derlanders hun aktetas." De titel moet ook in de letterlij ke zin des woords gezien worden. „In België is een bekende uitdruk king: als een Hollander je niet be drogen heeft, is-ie het vergeten. Vlamingen vinden Nederlanders gewoon niet leuk en dat is vaak on ze eigen schuld. Nederlanders zeg gen: we vinden jullie Belgen zo ple zant. Maar ze zeggen dat wel met die paternalistische houding van 'wij vinden onszelf heel erg goed'. Nederland gidsland. Jullie Belgen zijn 't sullige nakomertje. In die Als we van elkaar gaan accepteren dat we heel anders zijn, dan wordt samenwerken fun zin zijn we ook valse vrienden, denk ik." Nederlanders worden volgens Van Wijk vooral in Vlaanderen ge zien als de dragers van de dominan te cultuur. „En het is begrijpelijk dat de kleinere broer zich op enig moment gaat afzetten tegen de gro tere. Dat hebben wij ook lang ge daan in onze relatie met Duitsland. Tom Lanoye (Vlaamse schrijver en dichter, red.) heeft wel eens ge zegd: 'Jullie zijn onze Duitsers'." Met Valse vrienden hoopt Van Wijk meer begrip te kweken aan weerszijden van de grens. Maar, zo voorspelt hij, er is nog een lange weg te gaan. „De vooroordelen zit ten diep. Maar als we de moeite ne men om elkaar beter te leren ken nen, dan ben ik ervan overtuigd dat Nederlanders en Vlamingen sa men een successtory kunnen schrij ven. Als we van elkaar kunnen gaan accepteren dat we heel anders zijn, dan wordt samenwerken echt fun." dinsdag 18 oktober 2016 'Belgen vinden ons niet leuk en dat is onze eigen schuld' Peter van den Assem B Waarom Belgen en Nederlanders elkaar wel verstaan, maar niet begrijpen... Evert van Wijk Het boek (159 blz.) kost 16,95 TV A Evert van Wijk: „Het loopt vaak mis in de samenwerking tussen Nederlanders en Belgen." foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38