Lichtere werkstraf Overvaller 30 maanden cel in U WALCHEREN 7 Leo van Rheenen stopt met zijn dorpsfilms over Biggekerke Biggekerke in beeld. Elf jaar verfilmde Leo van Rheenen zijn dorp. Dit jaar voor het laatst. Leo stopt definitief. ledereen wilde natuurlijk ook wel zien wie er dit jaar in de film te zien waren Zijn laatste dorpsfilm zag afgelopen weekein de het licht. Leo van Rheenen legde elf jaar het wel en wee van zijn dorp vast. Biggekerke in het koren, een bewoonster die haar stoepje schrobt, ploegen op de ak ker; zijn lens registreerde alles. Al tijd met 'de mens' in de hoofdrol. Ziekte noopt hem de camera de finitief neer te leggen. „Ik stop vóór ik in mezelf teleurgesteld raak, omdat ik het resultaat niet goed vind. Ik ben een perfectio nist. Het moet er altijd professio neel uitzien. Mooie, strakke beel den, goed gemonteerd. Passende muziek. Altijd een beeldgrapje ook. Ik hou niet van geklungel." Leo en zijn geliefde gaan terug naar de Randstad. „Dichter bij de kinderen en kleinkinderen. Het maakt me wel onrustig dat ik weg ga. Het is een verstandige stap, maar toch... Eigenlijk willen we niet. Biggekerke blijft wel bij me, het zit in me. Dat verandert niet." Zo eindigt de serie dorpsfilms, verschenen onder de titel Biggeker ke, een dorp om van te houden. Het dorp liep uit als de nieuwe 'Leo-film' werd gepresenteerd. „Ie dereen wilde natuurlijk ook wel zien wie er in zaten." Hij herinnert zich z'n eerste schreden op het filmpad nog goed. „Ik had wel het gevoel dat het dorp er aan moest wennen. Die man die daar met zijn came raatje loopt te koekeloeren, wat doet 'ie allemaal?" Wat begon als een korte film over de solexrace, groeide snel uit tot de jaarlijkse rolprent van bijna anderhalf uur. Uniek beeldmate riaal van een dorp in ontwikke ling. Kinderen groeien op, bewo ners gaan en komen, plannen ont stonden. „Ik vind het zo jammer dat ik de bouw van het multifunc tioneel centrum hier niet mee maak. Ik had al bedacht waar ik m'n camera zou zetten voor de sloop van school en dorpshuis, voor de bouw. Zoiets maakt een dorp maar één keer mee. Ik had dat graag vastgelegd", zegt Leo met enige weemoed. Het stel kwam in 2004 op het dorp wonen. In het pand van Klaas en Mien Janse. Dat befaam de Biggekerkse paar runde er pen sion, winkel en frietkot. „Dat maakte de kennismaking met het dorp ook makkelijker want 'wie gingen er in het kot van Klaas en Mien wonen?"' In het voormalige frietkot gaf Leo kleine filmvoor stellingen. Daar staat ook zijn bak fiets. „Daarmee heb ik mijn eerste rijdende beelden gemaakt. Soms met Gopro op. Ik wil het dorp la ten zien zoals het is. De mens staat voor mij centraal. Elkaar groe tend, het stoepje vegend. En na tuurlijk koningsdag, ringrijden, de solexrace. De bewoners zijn het dorp." Muziek speelt ook een grote rol. Niet vreemd voor een oud-docent muziek. „Ik gebruik associatievrije muziek, onbekend werk. Van klas siek naar techno, soms zelf piano spelend. Als je als kijker muziek hoort die je kent, trekt je dat uit de film." Elf jaar dorpsfilm, Leo kreeg er zaterdag niet alleen de waarde ringsonderscheiding van de ge meente Veere voor. Ook de 'Oeuvre film award 2016 Biggeker ke' viel hem ten deel. Grinnikend wijst hij op het beeldje van een varken. Of beter gezegd; een big. Hij geniet van de dorpse variant van het Gouden Kalf. „Geweldig. Mooi gemaakt ook trouwens." Biggekerke, een dorp om van te houden? „Ja, ik hou van het dorp. Dat was voor mij absoluut niet moeilijk. Wat ik zaterdag ervaren heb, is dat het dorp ook van mij houdt. En dat is prachtig. Daar ben ik echt ontdaan van. Het was niet zo van 'Nou bedankt Leo, daag'. Els en ik hebben, sinds Big gekerke weet dat ik stop en waar om, een ongelooflijk warme stroom aan reacties gekregen." En zijn films? „Daar denk ik nog over na. Dat is niet makkelijk voor me. Misschien Zeeuws Archief?" MIDDELBURG Tevreden verliet maandag een 29-jarige inwoner van de gemeente Middelburg de rechtbank. De zwakbegaafde man kreeg namelijk een veel lichtere straf dan twee weken terug tegen hem was geëist. De rechtbank besliste maan dag dat hij een geheel voorwaar delijke werkstraf van honderd uur krijgt. Twee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie een geheel voorwaardelijke werk straf van tweehonderd uur tegen hem. Op de computers van de man was kinderporno ontdekt. Dat ge beurde na een tip vanuit België. Volgens de man was die kinder porno per ongeluk op zijn com puter terechtgekomen tijdens het chatten met iemand anders. Hij vertelde destijd de rechters dat hij heel erg geschrokken was toen hij die foto's zag. Een celstraf van dertig maanden waarvan twaalf voorwaardelijk. Die straf legde maandag de Mid delburgse rechtbank op aan J. van S. (29) uit Kamperland. De man overviel begin dit jaar een supermarkt in Vrouwenpol der. Daarbij probeerde hij geld buit te maken. De caissière weiger de hem iets te geven toen hij haar bedreigde met een (nep)vuurwa- pen. Ze zei tegen hem 'lazer op' en weigerde de kassa open te ma ken. Tijdens de rechtszaak ontkende de man dat hij die dag in Vrou wenpolder was. Volgens de recht bank is er voldoende bewijs dat hij de dader is. Ook vindt de recht bank dat er voldoende bewijs te gen hem is om hem te veroorde len voor diefstal van een pakje si garetten in een andere super markt en het mishandelen van twee agenten. Zij wilden hem 27 december 2015 aanhouden waarbij hij zich zeer heftig verzette. Een van de agenten vertelde dat had nog nooit zoveel agressie mee gemaakt als bij die aanhouding van J. van S. De verdachte gaf toe dat hij des tijds onder invloed was van een grote hoeveelheid drank. Het vonnis is conform de eis van het Openbaar Ministerie. dinsdag 18 oktober 2016 De man die met z'n camera liep te koekeloeren vertrekt Annemarie Zevenbergen Leo van Rheenen in zijn filmtheater. De bakfiets gebruikte hij om bewegende beelden te maken, foto dirk jan gjeltema —Leo van Rheenen, dorpsfilmer Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36