L. Gek dat er geen AED is na zessen 'Zij nam het initiatief tot seks' Nederland moet één zesminuten -zone worden OM wil geld drugs terug 3 MINUTEN een levensreddend apparaat hangt. En iedereen kan bij het ap paraat als de nood aan de man is. Want ja, wat heeft een AED an ders voor zin. AED's (automatische externe defibrillators) zijn er genoeg in Zeeland, maar ze zijn lang niet al lemaal zo toegankelijk als die in Cadzand-Bad. Op de website www.aed4.nu van het Rode Kruis staat een kaart van Nederland met daarop de loca ties waar AED's te vinden zijn. In Zeeland zijn zo'n achthonderd aangegeven. In werkelijkheid is het aantal AED's in de provincie een veelvoud, want lang niet elke AED is bij het Rode Kruis aange meld en de 112-meldkamer gere gistreerd. Een AED kost tussen de dui zend en tweeduizend euro. Daar komt nog een paar honderd euro bij als je het apparaat buiten in een kast wilt plaatsen. Bedrijven, instellingen en verenigingen schaffen de hartschokapparaten in eerste instantie aan ten bate van eigen personeel, klanten, be zoekers of leden. Verreweg de meeste AED's zijn niet 'openbaar toegankelijk'. En als ze dat al zijn, is dat vaak alleen tijdens de openings- of werktij den. Vergrendeld Neem de Provincie Zeeland. In de Abdij in Middelburg zijn acht AED's aanwezig. „Deze apparaten zijn niet direct voor publiek toe gankelijk omdat het grootste ge deelte van het Provinciehuis niet voor publiek toegankelijk is. Bo vendien zijn alle AED-apparaten vergrendeld achter kasten. Dit om dat het van belang is dat appara ten gebruikt worden door bevoeg de personen en daarnaast omdat de apparaten erg kostbaar zijn. Wanneer iemand buiten het Pro vinciehuis een AED-apparaat no dig heeft, ligt het meest voor de hand om naar de receptie te gaan. De procedure is dan dat iemand van de bedrijfshulpverlening van de provincie meegaat naar het in cident", aldus een woordvoerder van de provincie. Maar bij de EHBO in Cadzand- Bad vinden ze logisch dat ieder een die het apparaat nodig heeft erbij kan. Er is nog nooit mis bruik van gemaakt. Dreesens hield ooit een plei dooi in de raad van Middel burg voor een openbare AED in het centrum. Helaas, met één stem verschil werd zijn verzoek weggestemd. Dreesens werkt in de bril lenwinkel Pearle aan de drukste winkelstraat van de stad, de Lange Delft. Twee maal heeft hij in deze straat iemand gereanimeerd, twee maal was er geen AED bin nen handbereik. „De Druk kerij aan de Markt heeft er een liggen. De afspraak is dat die gebruikt mag wor den. Maar na sluitingstijd kun je daar uiteraard niet bij. Ik vind het van de zotte dat in een drukke toeristen stad als Middelburg buiten de winkeltijden geen AED voorhanden is. De dichtstbij zijnde openbare AED is kilo meters verderop aan de Kle- verskerkseweg (het bedrij venterrein richting Arne- muiden, red). De Hartstichting introduceerde nu bijna tien jaar geleden de zes- minutenzone. Binnen zo'n zone kan binnen zes minuten de juiste hulp bij een hartstilstand worden geboden in bijvoorbeeld een woonwijk, een winkelcentrum of op een sportveld. Het concept: meteen 112 bellen, direct starten met reanimeren - borstcompressie en beademing - en een werkende AED bij de hand hebben. De over levingskansen nemen daardoor enorm toe. Om de zesminutenzones te la ten werken heb je voldoende bur gerhulpverleners en werkende én toegankelijke hartschokapparaten nodig. Geen probleem Op zich is dit geen probleem. Vol gens de Hartstichting heeft 40 pro cent van de volwassenen in Neder land een reanimatiecursus ge volgd. Twee miljoen mensen de den dit minder dan twee jaar gele den en zijn in het bezit van een geldig reanimatiediploma. Echter, slechts 140.000 mensen hebben zich aangemeld als burgerhulpver lener en zijn daarmee bereikbaar voor de 112-meldkamer. In Neder land zijn 10.000 AED's 24 uur per dag beschikbaar. Campagne Om van heel Nederland een zes- minutenzone te maken moeten minimaal 170.000 hulpverleners bij de 112-meldkamers geregi streerd staan en 30.000 AED's. De mensen zijn er, de spullen ook, het is alleen een kwestie van aan melden. Daarom is de Hartstich ting een campagne begonnen. Als dertienjarige nam zij het ini tiatief tot de seksuele handelin gen met hem. Hoewel ze veel jon ger is, is er geen sprake van on tucht want de seks gebeurde niet tegen haar wil. Ze maakte daar voor al duidelijk tegen haar moe der dat ze ook een seksuele rela tie wilde, betoogde raadsman Jur- gen Schuttkowski voor de Middel burgse rechtbank. Wijzend naar zijn cliënt, de 24-jarige B. de S. uit de gemeente Hulst: „Zij wilde verder met hem." De S. verscheen gisteren voor de rechtbank omdat hij in 2013 als 21-jarige een seksuele relatie had met het acht jaar jongere meisje. Officier van justitie Jan Bezem vindt dat de man een cel straf van vijftien maanden waar van vijf voorwaardelijk moet krij gen. Aanvankelijk dacht de officier ook dat er sprake was van een lief desrelatie, bekende hij tijdens de zitting van de rechtbank. Tot hij kennis nam van alle details in de ze strafzaak en bemerkte dat het meisje door hem in een richting is geduwd die ze echt niet wilde. „Zij werd gepest op school en daar is plotseling iemand die haar alle aandacht geeft. Plotseling staat ze in de schijnwerpers." Hij stelde dat de wet, die sek sueel contact verbiedt tussen vol wassenen en kinderen, juist be doeld is voor dit soort gevallen. „Om te voorkomen dat minderja rige kinderen deze beslissingen Officier eist vijftien maanden cel tegen man die seks had met dertienjarig meisje moeten nemen." De raadsman wees erop dat zijn cliënt S. zwakbegaafd is en dat hij daarom gezien moet wor den als iemand die geestelijk nog veel jonger is dan zijn officiële leeftijd. „In praktijk is er geen sprake van een groot leeftijdsver schil." De officier antwoordde dat zij ook zwakbegaafd is en dus ook jonger is dan haar leeftijd in jaren. „Zij moet dus echt be schermd worden." Schuttkowski vermoedt dat het meisje thuis niet de zorg kreeg die ze verdiende. Hij stelde zelfs dat ze is misbruikt door de ex van haar moeder en dat zij haar op jonge leeftijd ook al drank gaf. „Er waren al heel veel proble men." Hij vindt dat zijn cliënt moet worden vrijgesproken. Uitspraak 31 oktober. MIDDELBURG Drie Middelbur gers horen begin volgend jaar hoe veel geld ze terug moeten geven aan de Staat. Uit voorlopige bere keningen van het Openbaar Minis terie (OM) blijkt dat ze samen meer dan een miljoen euro terug moeten betalen. Dat geld zouden ze verdiend hebben met het jaren lang kweken van hennep. De drie werden in 2009 veroor deeld maar pas recent is het von nis definitief nadat ze in beroep waren gegaan. Raadsman Martijn van der Want voorspelde gisteren tijdens een tussentijdse zitting dat van die berekeningen van het OM wei nig over zal blijven. dinsdag 18 oktober 2016 Fred de Bruijne van de Drukkerij in Middelburg. In deze zaak is een AED beschikbaar, fotos dirk jan gjeltema Rob Dreesens MIDDELBURG Rob MIDDELBURG Elk jaar worden volgens de Hartstichting 15.000 tot 16.000 mensen in ons land buiten het ziekenhuis getroffen door een plotse hartstilstand. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32