Maak de AED toegankelijk Dorpsschool groeit dankzij stadswijk Bewijs voor poging moord ontbreekt 2 ZEELAND HARTSTILSTAND KWESTIE VAN Chaotisch Levensreddende hartschok- apparaten liggen lang niet altijd voor het grijpen. Commentaar We komen ze allemaal wel eens tegen. Van die rode tasjes die aan een groen bordje 'AED' bungelen. Bij een plotse linge hartstilstand ben je erop aangewezen. Als een hulp verlener tenminste tijdig met zo'n hartdefibrillator aan de slag kan. Daar mankeert het nog aan. Want inmiddels zijn in Neder land zo'n 80.000 tot 100.000 apparaten in omloop, maar die zijn zeer slecht geregistreerd en bovendien is een deel van de bekende AED's niet altijd inzetbaar. Uit cijfers van de Hartstichting blijkt dat het goed gaat met bur gerhulpverlening bij hartstilstanden. In twintig jaar is de kans op overleving (bij hartfalen buiten een ziekenhuis) ruim verdubbeld, tot 23 procent. Dat is een sprong vooruit. Maar het kan nog veel be ter. Als reanimatie niet genoeg is om het hartritme te herstellen, is de elektrische schok van de AED vaak doorslaggevend. Zonder AED vecht een burgerhulpverlener met één arm op de rug gebon den. Dus Nederland is toe aan een veel betere dekking van altijd toegankelijke AED's. Wellicht kunnen bedrijven en overheden samen snel een volgen de slag maken. Door te doen wat voor de hand ligt: het heeft geen zin om 's nachts op een verlaten bedrijventerrein een AED buiten aan de muur te hangen. Het wordt anders als een bedrijf midden in de bewoonde wereld staat. Dan zou zo'n defribrillator ook bui ten werktijden voor iedereen beschikbaar moeten zijn. Het risico op diefstal lijkt te verwaarlozen. Wellicht wordt de norm - maxi maal zes minuten wachten op de juiste hulp bij hartstilstand - ook dan nog niet overal gehaald. Die gaten zou de overheid moeten dichten. Als het even kan gelijk met de nieuwe wervingscampag ne voor vrijwilligers. Dan staan zij niet met lege handen. Zonder defibrillator vecht de burgerhulpverlener met één arm op de rug gebonden Nieuw- en Sint Joosland dreigde ruim twintig jaar geleden nog de twee dorpsschooltjes te verliezen omdat ze te klein waren. De oplos sing was samenwerking. En nu kampt die ene dorpsschool met een groeiend gebrek aan ruimte. Samenwerkingsschool De Lon- neboot heeft er in 2014 een unit bij gekregen. Nu is er weer te wei nig ruimte. Voor de zomervakan tie van dit jaar heeft de school weer om uitbreiding gevraagd bij het gemeentebestuur van Middel burg. „Het is een eerste signaal, omdat we blijven groeien", zegt di recteur Gert Dorleijn. „Een oplos sing hebben we zelf ook niet. Al les wat we er aan ruimte bij krij gen, een vaste aanbouw of een tij delijke unit, gaat ten koste van het schoolplein. We vragen de ge meente met ons mee te denken." Na de samenvoeging van de openbare en de protestants-chris telijke scholen in 1995 telde De Lonneboot honderd leerlingen. Toen de wijk Mortiere werd ge bouwd, besloot de gemeente daar geen school bij te zetten, omdat De Lonneboot - op minder dan twee kilometer gelegen - dan ge sloten zou moeten worden. Het gevolg is dat de dorpsschool al jaren groeit dankzij kinderen uit die stadswijk. En dat die groei niet stopt. Dorleijn: „Op 1 oktober 2013 hadden we 118 leerlingen, in 2014127, in 2015 136 en nu op 1 ok tober 147. Elk jaar zo'n tien erbij. En 35 procent komt uit de Mortie re. In juli gingen de eerste leerlin gen uit de Mortiere van ons naar de middelbare school. Dat waren er twee; nu hebben we zo'n 45 leerlingen uit de Mortiere, én aar dig wat gezinnen van wie het eer ste kind bij ons zit. De groei gaat de komende jaren dus door." Almanak Die Schouwse heeft het altijd druk en bovendien is ze van zichzelf nogal chaotisch aange legd. Daarom ligt haar auto vol met dingen waaraan ze wegens tijdgebrek nog niet is toegeko men. Oude kranten voor de har monie, glas voor de glasbak, een stapel kledingstukken voor de stomerij, een tas met verse boodschappen en de post van gisteren. Toen ze haar auto die ochtend bij kantoor parkeerde, keek een collega naar binnen en sprak verwonderd: „Hoe lang woon jij hier al?" Tips voor een duurzaam huis 'Loze belofte bij bouw kazerne' Benefietconcert in Oostkerk Leo van Rheenen stopt dorpsfilms In Cadzand-Bad hangt de AED in een kast naast de voordeur van een huis. Hier woont een be stuurslid van de plaatselijke EH- BO-vereniging. De sleutel hangt er naast achter glas. In geval van nood inslaan, zoals bij een brand melder. Het groene bord met het symbool en de letters AED is op de witte gevel duidelijk zichtbaar. Niemand kan ontgaan dat hier Geen vijf maar één jaar cel voor de dertigjarige Middelburger D.D. De Middelburgse rechtbank vindt na melijk dat er geen bewijs is dat de oud-inwoner van Goes veroor deeld kan worden voor poging tot moord of poging tot doodslag. Twee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie (OM) nog vijf jaar cel tegen D. Want hij zou op de avond van de 13e mei 2013 geschoten hebben op een bewo ner van de Rooseveltlaan in Goes. Hij zou eerder die dag ruzie met hem hebben gekregen en zou hem toen bedreigd hebben. Vol gens het OM zei hij destijds: „Ik kom terug met een machinege weer en doorzeefje." Korte tijd la ter passeerde iemand het huis en vuurde een schot af. De bewoner van de woning werd geraakt, niet ernstig, maar moest vervolgens wel onderduiken. Hij woont nu met zijn gezin buiten Zeeland. D. krijgt van de rechtbank dat ene jaar wegens de bedreigingen. De rechters vinden dat er onvol doende bewijs is dat de Middel burger daadwerkelijk heeft gescho ten. De Middelburger ontkende twee weken geleden ook dat hij bedreigingen zou hebben geuit. dinsdag 18 oktober 2016 li Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De gemeente Middelburg streeft naar meer energie zuinige huizen. Om eigena ren daarbij te helpen, houdt de gemeente vanavond een informatiemarkt over ener giebesparing. In de raad zaal van het stadskantoor aan de Kanaalweg geven vijftien organisaties en be drijven informatie over maat regelen en subsidies. De in formatieavond, die is ver deeld in vier sessies, duurt van 19.30 tot 21.30 uur. VLISSINGEN De belofte van 'Den Haag' dat Zeeuwse ondernemers optimaal gaan profiteren van de bouw van de Mari nierskazerne is loos, conclu deert het Vlissingse SGP- raadslid Lilian Jansen (fo to). Defensie zoekt één aan nemer die het hele project ook voorfinanciert. Dat kun nen alleen de hele grote bouwmoguls. Jansen heeft de SGP-fractie in de Twee de Kamer gevraagd daar ac tie op te ondernemen. MIDDELBURG Het Antwerps polyfonie- koor Melpomene geeft zon dag een concert in de Oost- kerk in Middelburg. Het koor zingt het zesstemmig Requiem van de Spaanse componist Tomas Luis de Victoria. Het benefietcon cert begint om 16.30 uur en is gratis. Na afloop is er een collecte voor Stichting Leer geld Walcheren, die gezin nen steunt zodat kinderen kunnen meedoen aan schoolactiviteiten. BIGGEKERKE Zijn laatste dorpsfilm zag af gelopen weekeinde het licht. Leo van Rheenen leg de elf jaar het wel en wee van zijn dorp vast. Biggeker- ke in het koren, een bewoon ster die haar stoepje schrobt, ploegen op de ak ker; zijn lens registreerde al les. Altijd met 'de mens' in de hoofdrol. AED redt... als je er bij kunt komen Theo Giele Middelburg Automatische Externe Defibrillator Een AED wordt gebruikt om een hartritme dat verstoord is, weer op gang te krijgen. Er zijn veel merken, maar de functies zijn min of meer gelijk. Rolant Quist bron; www.aedindebuurt.nl, gemeente Tholen Emile Calon Middelburg Aan/uit-knop schok oranje Stekker verbindt draden van de plakkers met de defibrillator. Via tekst en spraak geeft de AED instructies aan de gebruiker. Het apparaat werkt grofweg in drie stappen: 1 aanzetten; 2 controleren; 3 schok toedienen Behuizing herbergt accu die stroom voor schok levert. Plakkers met aanduiding waar ze moeten worden bevestigd. Via deze plakkers controleert de AED of een schok wel nodig is en dient die toe. Knop voor toedienen van de schok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31