27 Het WK van zondag was slechts de bevestiging van wat we allemaal al lang wisten. Het huidige wielrennen heeft maar één superster: Peter Sagan (26). Peter Sagan stak in 2016 met kop en schouders boven de rest uit In de voorjaarsklassiekers. In de Tour. Op het WK. In februari, in maart, in april, in mei, in juni, in juli, in augus tus, in september, in oktober. In de re gen. In de zon. Als er wind stond en als er geen wind stond. Bergop, bergaf en op het vlakke. Solo en in de massasprint. Peter Sagan was er dit seizoen altijd bij. Het was soms alsof hij met z'n twintigen was: de regenboogtrui was overal. Hij won veertien keer: het WK, het EK, de Ronde van Vlaanderen, Gent-Wevel- gem, de GP Quebec, drie ritten in de Tour en een zootje etappes in de Eneco Tour, de Ronde van Zwitserland en de Ronde van Californië. Daarnaast stond hij nog zestien keer op het podium. Sagan kwam dit jaar 73 keer aan de start van een wegwedstrijd: in 41 procent van de gevallen eindigde hij bij de eerste drie renners. In 44 van de 73 (60 procent) koersen finishte hij in de top-10. Hij staat bovenaan in het individuele WorldTour-klassement en op de ranking van de toonaangevende wielerwebsite procyclingstats.com heeft hij meer dan duizend punten (het equivalent van tien Touretappes) voorsprong op de nummer twee - ene Chris Froome. D-woord Het zijn cijfers waarnaar je alleen maar met open mond kunt staren. Er is geen enkele twijfel over wie de beste renner van dit sei zoen was. Sagan is soms zó sterk en zó veel zijdig dat het angstaanjagend is. Maar het 'd-woord' valt nooit als er over hem wordt gesproken of geschreven. Dat is ook niet zo vreemd: zijn naam is nog nooit gevallen in welke dopingaffaire dan ook. Als je hem ontleedt als wielrenner, dan valt een aantal dingen op. Hij is gezegend met een grote dosis talent. Het Slowaakse nieuwmedium pluska.sk meldde dat Sagan als beginnende renner een zuurstofopname had van 83 milliliter per kilo per minuut. Dat is vergelijkbaar met de waarde (84,6) die Froome liet optekenen bij laboratorium tests na de door hem gewonnen Tour van 2015. Het is een waarde die relatief weinig trainbaar is en in het wielrennen vaak wordt gezien als indicatie van intrinsiek ta lent. Sagans trainer bij Tinkoff (en volgend jaar ook bij Bora), Patxi Vila, omschrijft Sa gan als 'een beest van een renner'. Vila: „Hij kan voor langere periodes extre me vermogenswaardes halen. Op trainings kampen rijdt hij vaak omhoog met de beste klimmers. Maar hij kan ook sprints win nen, omdat hij op het einde van een koers vaak veel frisser is dan de echte sprinters." Dat komt óók doordat hij zich door het peloton beweegt als een blok beton. Nie mand durft of kan hem aan de kant te zet ten: daar is hij te sterk en te handig voor. Dankzij zijn verleden als mountainbiker heeft hij zijn fiets volledig onder controle. Zeldzaam Maar zijn grootste kwaliteit zit misschien wel ergens anders: in zijn hoofd. Sagan ziet wielrennen niet als zijn beroep of zijn roe ping: het is vooral een manier om plezier te hebben. Het is een eigenschap die in de top sport zeldzaam is. Plezier wordt in verband gebracht met amateurisme, maar eigenlijk is het juist heel professioneel. Omdat hij er zoveel lol in heeft, kan Sagan in koersen ook méér opbrengen dan veel van zijn colle ga's. Hij daagt zichzelf keer op keer uit - en daarmee verlegt hij zijn grenzen. Hij zou in de Tour elke dag kunnen wach ten op de massasprint, maar in plaats daar van valt hij zelf aan. In de Ronde van Cali fornië reed hij dit jaar in een van de etap pes zestig kilometer in zijn uppie voor een jagend peloton uit. Hij werd teruggepakt, maar won daarna nog bijna de massasprint. Na afloop stond hij te gieren van het la chen: hij had een topdag gehad. Maar zijn plezier is tegelijkertijd zijn zwakte. Hij heeft zich al eens laten ontval len dat hij wielrennen op de weg maar saai vindt. Het verloop van zijn carrière is net zo moeilijk te voorspellen als zijn koerstac- tiek. Hij kan het komende decennium domi neren, maar voor hetzelfde geld houdt hij er van de ene op de andere dag mee op. Of hij stapt zomaar ineens over naar het moun- tainbiken of het BMX'en. Ook leuk. Tinkoff dinsdag 18 oktober 2016 Thijs Zonneveld Doha van een renner' heeft Sagan sprintte naar de zege in In de 100ste Ronde van Vlaan- In de Tour won Sagan drie Twee etappes in de Eneco A De afsluiting: winst van het de klassieker Gent-Wevelgem. deren blijkt hij ook de sterkste. etappes én de groene trui. Tour toont hij zich de rapste. WK in Qatar, fotoscor vos 'Beest vooral plezier op zijn fiets De meest recente koers die veelwinnaar Peter Sagan op zijn naam schreef: het WK in Qatar. FOTO COR VOS n m Sagan verscheen dit jaar 73 keer aan de start van een weg wedstrijd: in 41 procent van de gevallen eindigde hij bij de eer ste drie renners. In 60 procent van de koersen reed hij top-10. Tinkoff f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28