Annemarie Lance, de rockopera 20 KIJKT TV Born to Run, de autobiografie van Bruce Springsteen, is in Nederland in een paar weken tijd toe aan de vierde druk. De 67-jarige rockster wordt ter promotie de wereld overgejaagd en was gisteren in Londen. „Ik heb al 17.000 boeken gesigneerd!" ANGELA Ze had buikpijn van de spanning, zei An nemarie zondag aan het begin van de halve finale van Heel Holland Bakt. „Ik denk: gauw beginnen. Dan gaat het over." Dus scheidde ze een eitje. En nog één. Voor iets dat alweer een toptaart beloofde te worden. Ik heb er lang over nagedacht. Want ze doet me aan iemand denken, die Annemarie. En in eens wist ik het. Ze lijkt op Helma. Helma zat bij mij in de klas op de middelbare school en Helma was perfect. Zo zag ze eruit met haar blonde krullen. Zo gedroeg ze zich. En zo voel de ze zichzelf ook. Huiswerk altijd keurig ge maakt, nooit brutaal, vinger al in de lucht met het antwoord voor de leraar de vraag über haupt had gesteld en dan ook nog even voor de lol in haar vrije tijd tien ingewikkelde Franse romans lezen die niet op de lijst stonden. Best een aardige meid, hoor. Maar ik kreeg de kriebels van d'r. Dat heb ik nu dus ook bij Annemarie. Ik twij fel er geen seconde over dat ze een betere moe der is dan ik, die haar vier dochters lekker laat kliederen met deeg of slagroom laat mixen en geen seconde zeurt over de plakkerige zooi die alle kanten op spat. Ze is vast een meer toege wijde echtgenote. De ideale collega, de attente vriendin, de liefste dochter die er bestaat. Een type dat haar hazelnootschuim-met-zelfgebak- ken-macarons-en-ingenieuze-chocolade- rand-taart meeneemt als ze bij de een kwakke lende buurvrouw op de thee gaat. En dan ook nog zegt: „Ach nee, joh, ik had nog een uurtje over. Het stelt niks voor. Geen moeite." Collins weer op tournee Armin in zee met Van Gogh Het is een zonni ge maandag middag in Lon den, waar Bru ce Springsteen op het podium van een kleine bioscoopzaal zijn leesbril opzet. Het is 41 jaar na zijn eerste be zoek aan Londen, de eerste keer dat hij als 26-jarige muzikant überhaupt buiten de Verenigde Staten kwam. Zijn stem zakt een paar octaven terwijl hij citeert uit eigen werk, zijn autobiografie Born to Run. Hij leest de passage voor die gaat over zijn optreden uit 1975 in het Hammersmith Odeon. „Een traumatisch concert", zegt hij voordat hij verder gaat. Met zijn soms hese stem geeft hij de tekst de intonatie zoals die be doeld is. Herkenbaar ook. Je hoort Springsteen, alleen zonder muziek. De rocker is enkele weken na zijn 67ste verjaardag bezig aan een tour, een andere dan hij ge wend is. Hij spreekt over zijn boek en wordt van stad naar stad en van boekwinkel naar boekwin kel gesleept om te signeren en met zijn fans op de foto te gaan. „Ik heb de afgelopen weken 17.000 keer mijn handtekening gezet", zegt hij breeduit lachend. „Seventeen fucking thousand times! Is dat geen vermelding in het Gui- ness Book of Records?" Springsteen, zoals gebruikelijk ook in de interviewsessie van vandaag sober gekleed - eenvou dige zwarte schoenen, jeans, een leren jasje en een grijs T-shirt - is geen man die graag over zichzelf praat. Het was niet voor niets dat hij in 1975 in Londen posters van de muur trok in de concertzaal. 'Eindelijk is Londen klaar voor Bruce Springsteen', stond erop. „Ze noemden me the next big thing", citeert Springsteen uit zijn boek. „Maar dat maakt het publiek wel uit. Je moet het laten zien, niet alleen maar vertellen." Dat probeerde Springsteen in de 40 jaren daarna, met ruim 2.500 concerten („Zo veel? Dat wist ik niet."). Zijn boekentournee volgt op een concertreeks in Europa en de VS, waarin hij zijn befaamde marathonoptredens afwerkte. „Tja, als je daar van een afstandje naar kijkt, vier uur.dat is toch veel te lang? Maar het gaat van zelf, de shows hebben een bepaal de spanningsboog. Als artiest kun je op zo'n avond de tijd even stilzetten. Bovendien: ik kijk mensen in de ogen die met ver wachtingen komen, die mag ik niet teleurstellen." Met medewerking van artiesten als Guus Meeuwis, Eric Corton en Frank Lammers en oud-wiel renners als Peter Winnen en Rob Harmeling vertellen schrijver Bert Wagendorp en componist JW Roy het verhaal van de Texaan die kanker overwon, ze ven keer zegevierde in de Tour en uiteindelijk ontmaskerd werd als dopingzondaar. De opnames van de rockopera zijn deze week. Vrijdag tot en met zondag wordt de voorstelling vier keer voor pu bliek opgevoerd in Rotterdam. Het moet leiden tot een boek en een Engelstalige cd met der tien nummers. In april is de offi ciële première in de Verkadefa- briek in Den Bosch. Met als ere gast? Lance Armstrong. „Dat ho pen we", zegt Wagendorp, die de teksten verzorgde en met Roy de meeste nummers schreef. „Het is lastig contact met hem te leggen, maar ik heb het geprobeerd en blijf dat doen. Misschien heeft hij mijn bericht inmiddels gelezen. We hangen geen puur negatief verhaal over hem op, ik hoop dat hij dat ook ziet." Het verhaal van Lance Armst rong leest als een boek en kijkt als een film. Voor Wagendorp, voormalig wieier journalist van de Volkskrant, was het niet inge- Pi: -•1 wikkeld om de inhoud van de rockopera te schrijven. „Het is tra gisch, vreselijk soms, maar wat een verhaal. Wonderbaarlijk, wit en zwart. Het is een ongelooflijke sportprestatie om zeven keer de Tour te winnen van concurren ten die het ook heus niet schoon deden. En dat na zijn ziekte. Armstrong werd met zijn Live- strong het boegbeeld van de strijd tegen kanker. „Maar de zwarte kant is er ook. Niet alleen het bedrog, ook de in timidatie. En dan wordt het heel vies en smerig. Heel vals hoe hij collega's en hun vrouwen intimi deerde om de waarheid over do ping verborgen te houden." De voorstelling is een afwisse ling van de nummers, gezongen door verschillende zangers, en ge sproken tekst. Eric Corton is de verteller in zijn rol als barman die ver afstaat van Armstrong. „Hij vertelt het met afstand, hu mor, relativering, maar ook nuan ces", zegt Wagendorp. „Want Armstrong is het symbool van het kwaad geworden en dat vind ik niet terecht. „Er is een sfeer ontstaan waar in je helemaal fout bent als je iets positiefs zegt over Armstrong. Wij maken er geen eerbetoon van, maar hopen wel het eerlijke verhaal te laten zien. Dat is een ongelooflijk sportverhaal, mis schien het beste wielerverhaal dat er ooit is geweest." een pestobrood gaat of een spekkoek met een kleurenpatroon dat ik niet eens kan natekenen, laat staan bakken. En als er al eens een op dracht ietsje minder uit de oven komt, revan cheert ze zich grandioos in de volgende ronde. Met een complimentje van Robert tot gevolg. Dan lacht ze lief en steekt geluidloos kort twee vuisten de lucht in. Of zegt enkel: 'Leuk'. Bloedirritant. Vooral omdat ik, sinds ik Annemarie in Heel Holland Bakt aan het werk heb gezien, maar aan één ding kan denken: ik wil haar taarten proeven! Nu! Quote van de dag 'Mijn baarmoeder begint een beetje te jeuken' dinsdag 18 oktober 2016 MUZIEK Phil Collins gaat tien jaar na de reünietournee van Genesis weer solo op tournee. De 65-jarige Britse zanger staat in juni drie weken op het podium in drie Europese steden: Londen, Parijs en Keulen. In 2005 ging Col lins voor het laatst als solist op tournee. TOUR Armin van Buuren start vrij dag een multime- diatour die hij maakte voor het Van Gogh Mu seum in Amster dam. Hij vertelt daarin over elf schilderijen. De tour is tot 1 de cember beschik baar. 'Toen het boek af Alexander van Eenennaam Een eerbetoon aan Lance Armstrong? Nee, zo moeten we het zeker niet noemen. De ma kers van de rockopera die deze week wordt opgenomen, spre ken van 'het echte verhaal over de gevallen wielerheld'. Alexander van Eenennaam Peter Winnen, Frank Lammers en Rini Wagtmans (v.l.n.r.) in de rockopera Lance Armstrong. St. Willebrordsessies vol II: Lance Armstrong, de rockope ra. 21 t/m 23 oktober, Kantine Walhalla, Rotterdam. Ze kan alles, die Annemarie. Of het nu om Reageren? angela@persgroep.nl —Zangeres Adele vertelt haar fans tijdens een concert in Nashville dat ze een tweede kindje wil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21