12°C 1 Geen 'glitter en glamour' De verpakking van rookwaar wordt nog minder aantrekkelijk voor jongeren, heeft het kabinet besloten. Born to Run THEATERSEIZOEN raw Walcheren Hippe verpakkingen met holo grammen, glinsteringen, glimmen de 'bling bling'-kleuren (metallic, neon, goud) en reliëf mogen vanaf 1 juli 2017 niet meer voor onze markt worden gemaakt. Ook verwijzingen naar een be paald thema zoals een wereldkam pioenschap voetbal of Koningsdag gaan in de ban. Net als geluids-, licht-, geur-, en smaakeffecten, bij voorbeeld een kenmerkende geur of inkt die oplicht bij het openen van de tabaksverpakking. „Deze elementen kunnen extra aandacht voor de tabaksproducten genereren, in het bijzonder bij jon geren. Hierdoor wordt de kans ver groot dat jongeren deze producten aanschaffen en gaan gebruiken, waardoor ze ernstige gezondheids schade kunnen oplopen. Jongeren dienen hiertegen te worden be schermd", aldus de regering. Verpakking merkloos maken durft kabinet niet aan wegens mogelijke claims Voortaan dienen verpakkingen met sigaretten en shag, maar ook (water)pijptabak en cigarillo's, al leen nog een matte en gladde af werking te hebben. Alle nieuwe ei sen gelden voor de binnen- en de buitenkant van de verpakking. Het kabinet, dat in de laatste mi nisterraad de knoop over de nieu we regels doorhakte, zet hiermee weer een stap richting plain packa ging; verpakkingen waarbij mer ken, zoals Marlboro of Camel, he lemaal niet meer te onderschei den zijn. Naar verluidt heeft Economische Zaken echter een stokje gestoken voor totale plain packaging, omdat tabak nog steeds een legaal pro duct is voor volwassenen en de fa brikanten daarmee rechten heb ben. Anonieme bronnen meldden eerder dat diepgravend is onder zocht welke juridische consequen ties een merkenban zou hebben. Tabaksfabrikanten klaagden vorig jaar nog de Britse overheid aan vanwege merkloze pakjes, omdat die de waarde van hun handels merken enorm zouden schaden. De strengere productieregels gaan dus al halverwege volgend jaar in. Tabaksproducten met ver pakkingen die gemaakt zijn vóór die tijd, mogen waarschijnlijk nog een jaar lang worden verkocht. Deze ingreep vanuit het kabinet komt snel na een stap afgelopen mei om pakjes tabak voortaan te voorzien van afschrikwekkende plaatjes. De Zeeuwse garnaal is goud waard. Door schaarste is de prijs meer dan verdubbeld. Een kilo garnalen kost nu bijna evenveel als een kilo kaviaar, tussen de 55 en 70 euro in de viswinkel. Leuk voor de vissers, vervelend voor de consument. Bruce Springsteen deed zeven jaar over autobiografie Glashandel MELIESTE Nieuwsmedia Rob Dreesens: 'Dichtstbijzijnde AED is kilometers verderop' Pakje met sigaretten soberder Edwin van der Aa Den Haag Zeeuwse kaviaar ■ZEELAND5 FOTO: THINKSTOCK »P20 olatieg^ www.meliesteglas.ni Bekijk snel de bijlage in deze krant! dinsdag 18 oktober 2016 De PZC is onderdeel van Pittige buien pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 246 7 11688 5 5 5 5 30 •ZEELAND2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1