Dubai, Oman Abu Dhabi y%| of bol ons 088 70 70 600 MStlD E 17 sg 8 dagen per Costa neoRivièra ken. Dat is een gevaar voor de in ternationale economie, zegt bij voorbeeld Kevin Rudd, tot 2013 premier van Australië en sinds dien actief als bestuurder van di verse internationale organisaties. „Er ontvouwt zich een crisis. Het gaat niet zo snel als in 2007/2008, maar een aantal dingen komt in mijn ogen wel samen. Als we de folks die achterblijven er niet bij krijgen, mislukt het project." Op de rem trappen en de ban den met het buitenland beschadi gen, zoals de Britten deden, is niet de oplossing. Daar is de we reldelite het wel over eens. Globa lisering is nog steeds het beste re cept voor groei. „Het gevaar is dat we met het argument van de groeiende ongelijkheid een rem zetten op de globalisering", zegt Mauricio Cardenas, minister van Financiën van Colombia. Ook Christine Lagarde, directeur van het IMF, wijst de gewone man/vrouw in het rijke westen Ik kan je vertellen dat geen kiezer om meer globalisering vraagt aan als de belangrijkste hinder paal op weg naar economische groei. Daar moet dus iets aan ge beuren. Maar wat? Het recept van de Amerikaanse miljardair David Rubenstein - 'Leiders moeten niet bang zijn en de globalisering ver dedigen' - lijkt niet het wonder middel waar de wereld om vraagt. Mensen vreten dat niet, weet Rudd uit ervaring. „Ik heb in mijn leven in talloze zaaltjes met kie zers gepraat, en kan je vertellen dat geen kiezer meer globalisering vroeg." Tastbare verbetering van hun situatie, daar vragen ze om. Het toverwoord anno 2016: in clusief. Groei moet 'inclusief zijn, en financiering en beleid ook. Het wil zoveel zeggen als: iedereen moet meedoen en meeprofiteren. Dat klinkt aardig, en het is vol gens iedereen die er enig verstand van meent te hebben broodnodig om populistische en xenofobe uit wassen de kop in te drukken. Maar er is wel een probleem. Een heel groot probleem. Dat probleem heet technologie. De belangrijkste richtinggever van de hedendaagse economie ont wikkelt zich zo dat het de lager- en middelbaar opgeleiden niet helpt in hun werk, maar dat het hun dagelijkse inspanningen juist overbodig dreigt te maken. Waar om zouden bedrijven een hoger inkomen reserveren voor een ar beider die ze voor hetzelfde geld inwisselen voor een robot? Het antwoord is nog niet gevonden. Kloof Ian Bremmer, hoogleraar aan de universiteit van New York en toonaangevend publicist, voorziet een moeilijke toekomst. „Techno logiereuzen als Apple en Google worden groter, maar creëren naar verhouding maar weinig banen. Er ontstaat een kloof, de komende tien, twintig jaar, en die komt pre cies op het verkeerde moment. De innovaties gaan ons pijn doen. Er zal veel sociale onrust ontstaan." Het is het doembeeld dat ook Lagarde heeft, en dat haaks staat op een 'inclusieve' groei. De Fran chise pleit daarom voor een stevig sociaal vangnet en onderwijs dat mensen beter voorbereidt op een toekomst waarin andere vaardig heden gevraagd worden dan boek houden, post sorteren of aan een productieband staan. Of dat genoeg is? Laura Tyson, pro fessor aan de universiteit van Ber keley en voorheen economisch ad viseur van de Amerikaanse rege ring, denkt van niet. Het moet ra dicaal anders, vindt ze, en dat be gint bij het belastingsysteem. „Wat moet je belasten als banen onder druk staan? Juist, niet ar beid. Werknemers worden dan nog onaantrekkelijker. Voor laag opgeleid personeel moet je zelfs denken aan een negatieve belas ting: een loonsubsidie dus." Als dat geld niet bij werkne mers gedaan kan worden, zal het kapitaal eraan moeten geloven. Hoe moeilijk dat is, blijkt wel uit de Panama Papers, en uit de belas tingzaakjes van Apple met Ier land. Volgens David Lipton, vicedi- recteur van het IMF, moet de we reld snel een manier vinden om met dit soort bedrijven te dealen, om er voor te zorgen dat ook zij hun eerlijke deel betalen. En zelfs als dat lukt, is het nog maar de vraag of de boel onder controle blijft, zegt Lipton. „Ik zie in de huidige situatie een parallel met de situatie van 105 jaar gele den, aan de vooravond van de Eer ste Wereldoorlog. Ook toen was er onvrede. Daar werden ook maat regelen tegen genomen: rijken in de VS gingen meer belasting beta len, kartels werden aangepakt. Maar het werkte niet." Superstunt nu v.a. Inclusief vliegreis per Stip-charter, transfers, 8-daagse cruise met volpension Absoluut nergens voordeliger Abu Dhabi Sir Bani Yas Island Muscat qjjfr Oj fci I I I 11 (ma- t/m vr. 09.00-21.00 uur za./zo. 10.00-18.00 uur) V reizen enl dinsdag 18 oktober 2016 ■4 Christine Lagarde noemt de gewone man/vrouw een hin derpaal op weg naar economische groei. FOTO YURI GRIPAS/REUTERS Kevin Rudd, ex-premier Australië Oubai... voor een dec. v.a. 689 jan. v.a. 679 feb. v.a. 764* mrt. v.a. 699 zie stipreizen.nl/crcndb 679 U ziet het goed, u boekt deze Dubai-cruise al vanaf 679 en dat is inclusief vluchten, alle transfers én 8-daagse cruise o.b.v. volpension, dus met ontbijt, lunch en diner aan boord! Maak nu absurd voordelig een luxe cruise langs de sprookjesachtige Emiraten Dubai, Abu Dhabi en het sultanaat Oman. Ook voert de route langs het mooie Sir Bani Yas Island, een prachtige bestemming waar flora en fauna hand in hand samen gaan. De elegante Costa neoRivièra is een luxe cruiseschip dat van alle gemakken is voorzien. Het biedt o.a. 3 restaurants, 6 bars, een wellness center, zwembad, boetiekjes en een theater. Profiteer nu van deze waanzinnige prijzen! Kijk en vergelijk gerust Gegarandeerd vertrek! o.b.v. binnenhut premium Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen S voorbehouden. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18