Frisse wind <D \^m Meerderheid niet voldaan door het werk V&D 16 ECONOMIE ANALYSE ECONOMISCHE KLOOF Jarenlang was globalisering vanzelfsprekend, handel het antwoord op alles. Maar de wielen van de wereldeconomie dreigen vast te lopen. Modale werknemers moeten geholpen worden. Maar hoe? In de schijnwerpers En veel bestuursvoorzitters van concur rerende bedrijven waarschijnlijk ook niet. Want als er een gesloten wereld is, dan is het wel die van de grondstoffenhan delaars. Cowboys waren het en zijn het deels nog. Waaghalzen die naar plekken afreizen waar niemand durft te komen en daar zaken doen. Burgeroorlog in Zuid-Soedan? Prima moge lijkheid om zonder concurrenten zaken te kunnen doen met de aankoop van olie. Clau de Dauphin was daar de belicha ming van. Waar dat toe kon leiden bleek in 2006, toen het schip Pro- bo Koala een gifti ge lading dumpte in Ivoorkust. Het was afval dat door Trafigura naar het land was ge bracht. Het afval werd verspreid over tien stort plaatsen in en bij Abidjan. Duizen den omwonen den werden ziek, Universiteit tien mensen over- van leden aan de ge- Melbourne volgen. Trafigura Werkte bij betaalt uiteinde lijk een schikking van 152 miljoen euro als vergoe ding voor het schoonmaken. Topman Dauphin zat zes maanden in de cel. En in 2007 ontplofte hetzelfde goed je, ook van Trafigura, op een verwerkingsbe drijf in Noorwegen, wat tot grote milieu schade leidde. Met de komst van Jeremy Weir is er een an dere wind gaan waaien bij Trafigura. Weir is een rustige bestuurder die zijn mensen ruim te geeft. Bovendien is de afgestudeerde geo loog gepokt en gemazeld in het bankiersvak en is hij geen grondstoffenhandelaar. Dat soort managers kan het bedrijf, met een om zet van 120 milard euro, goed gebruiken. „Openheid is belangrijk", liet hij al eens opte kenen. Hij gaf ook openheid over de deals die het bedrijf sloot met overheden. Die betalin gen zijn een bron van corruptie, vrezen orga nisaties als Greenpeace. Peet Vogels Flitsen lil lil CC lil Opleiding Geologie aan de Universiteit van UniCredit Galapagos Wolters Kluwer Het is soms verbazend hoe de we reld eruit ziet door de ogen van de mensen die echt aan de touwtjes trekken. De bloedige conflicten in Syrië en Libië zijn dan ineens pro blemen die nog niet 'closed' zijn. „Daar moeten we harder aan wer ken", zijn de woorden die Lars-Hendrik Roller, economisch adviseur van bondskanselier Ange la Merkel, gebruikt. Alsof het een verbouwing van de keuken is, die wat achterloopt op schema. Roller doet zijn uitspraak in de kantlijn van de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank in Was hington, vorig weekend. In het fo rum waarin de Duitser zit, komen ook de verkiezingen in Nederland even voorbij. Die zijn vanuit heli kopterperspectief een klein rim peltje in de vijver. En toch ook weer niet. Protest partijen in Europa, populisme in de VS, de Brexit: de anti-stem valt niet te negeren. Het doet er tegen woordig echt wat toe, de uitslag van een stembusgang. Want Jan met de Pet, Otto Nor- malverbraucher en Joe the Plum ber, of hoe ze ook allemaal mogen heten, dreigen zand te strooien in de motor van de globalisering. 'WHO'S AGAINST WORLD TRA- DE?' kopt het dagelijkse magazine van het IMF in koeienletters. De vraag is retorisch bedoeld, maar wordt niet voor niets gesteld. Steeds meer landen keren zich van elkaar af, aangevuurd door kie zers die het voordeel niet zien van nog meer vrijhandel. Ze zijn er voor hun gevoel niet op vooruitge gaan, ten opzichte van een jaar of vijftien geleden. Pijn Dat is niet langer alleen maar een bewering van een enkele eco noom, linkse politicus of ngo: het is inmiddels een algemeen aan vaard feit. De ongelijkheid begint pijn te doen, op steeds meer plek- Uit onderzoek van TNO blijkt dat hun werk de afgelopen jaren een stuk minder interessant is gewor den én de vaste baan is ver te zoe ken. Onderzoekers kwamen tot de ze conclusie na ruim 22.000 werk nemers in verschillende sectoren te hebben ondervraagd. „Dit is waar werkenden nu mee te maken hebben: meer arbeidson- zekerheid en matige arbeidsvoor waarden, deeltijdwerk, flexibele contracten en relatief weinig in vloed op het eigen werk", stelt Seth van den Bossche van TNO in het economenblad ESB. Een aantal belangrijke oorzaken daarvoor: toenemende concurren tie, technologische innovatie, de toename van laagbetaald werk in de dienstensectoren. Volgens het onderzoek komen de werkenden in de eerdergenoemde sectoren er helemaal bekaaid van af. De trend is in elk geval erg her kenbaar voor Jan van Meijeren. De 61-jarige Alkmaarder heeft bijna 40 jaar bij V&D gewerkt. Terug blikkend concludeert hij: „Het werk is er in al die jaren echt niet leuker op geworden. Misschien bracht de barcode nog wel de meest drastische verandering te weeg. De streepjescode maakte het handmatig prijsstickeren van producten overbodig, daardoor wa ren in een klap veel minder men sen nodig en ons werk werd daar door eenvoudiger en saaier." Ook zag hij dat er de afgelopen jaren steeds meer tijdelijke con tracten werden uitgedeeld aan jon geren en heeft hij aan den lijve er varen dat een vast contract ook maar een papiertje is. De praktijk ervaring van Van Meijeren sluit naadloos aan bij het beeld dat de TNO-onderzoekers hebben. Toch is er wel een verschil met het verhaal van Van Meijeren. TNO constateert dat jongeren er nóg slechter uitspringen dan de oudere generaties. „Een van de ef fecten van de crisis, de groei van het tijdelijk werk, is bijna geheel bij jongeren tussen 15 en 29 jaar komen te liggen", stelt Van den Bossche. Voor veel werkenden is het werk onzekerder geworden, te gelijk is het opvallend hoe belang rijk voldoening in het werk wordt gevonden. Marcel Molenaar, mana ger Benelux bij het netwerkplat form Linkedln: „Mensen van alle leeftijden vinden dit onderwerp in toenemende mate belangrijk. Werknemers willen geïnspireerd zijn en zich thuis voelen bij een onderneming die ergens voor staat. Volgens een onderzoek van Linkedln voelt maar 37 procent van de Nederlanders zich echt vol daan en gelukkig in het werk." Personeelsmanagers houden te weinig rekening met deze moder ne motivatie van nieuw perso neel. „De personeelsmensen kij ken naar de vaardigheden van de sollicitant, de gewenste diploma's en als je er uitkomt met het sala ris, dan is er een deal", ziet Mole naar. Dat kan een slechte investe ring blijken, als voldoening in het werk in het gesprek helemaal niet aan de orde is gekomen. Dan gaat de nieuwe aanwinst snel toch weer om zich heen kijken. *- >r -y- Het was nieuws voor de krant. In 2015 gaf Jeremy Weir, de nieuwe bestuursvoorzitter van grondstoffenhandelaar Trafigura een toespraak in het openbaar. Dat had zijn voorganger Claude Dauphin nog nooit ge daan. De EU moet snellere en effectievere maatregelen nemen om de dumping van spotgoedkoop Chinees staal op de Europe se markt tegen te gaan. Dat schrijven bijna zestig topfunctionarissen uit de Europese staalindustrie in een open brief aan Europe se regeringsleiders. Het leven was afgelopen maand in een tiental EU-landen goedkoper dan een jaar eerder. Ook Nederland kende een negatie ve inflatie in september, zo blijkt uit cijfers van statistiekbureau Eurostat. dinsdag 18 oktober 2016 Geboren in maart 1963 in Australië Melbourne Werkte bij investment bank Roths child in Melbourne en Londen De Italiaanse bank is in ge sprek over de verkoop van zijn belang in de Pe- kao bank. De fabrikant van halfgeleiders was de sterkste stijger in de Am sterdamse Mid- Kap. 2.1% Het biotechnolo giebedrijf was de verliezer van de dag in de AEX. ■UK De uitgever bleef in het kiel zog van zijn Brit se branchege noot Pearson. O o Wie redt de gewone man? Sander van Mersbergen Washington Werkenden willen voldoening ha len uit hun werk. De realiteit is: het werk is saaier en onzeker der geworden. Vooral koks en kelners, verplegend en verzor gend personeel, winkelperso neel en schoonmakers hebben een goede reden om te klagen over hun werk en arbeidsvoor waarden. Bart van Eldert Natasja de Groot Delft Jan van Meijeren foto dingena mol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17