'Maar wat 8 NI PVDA LIJSTTREKKERSCHAP smulderstextiel.nl Hij heeft er 210 dagen over nagedacht, en eindelijk is Lodewijk Asscher eruit. Hij gaat de strijd aan met Diederik Samsom om het leiderschap van de PvdA. Een reconstructie. Als de kinderen op bed liggen en Asscher mef zijn vrouw voor de tent zit, komt de vraag op tafel uracao! Jan Hoedeman Deborah Jongejan Den Haag Lodewijk Asscher zit in de eerste week van augustus met zijn vrouw Jildau voor de tent in het midden van Frank rijk. Hij heeft er bijna drie weken vakantie opzit ten. Even helemaal niets aan zijn hoofd is heerlijk voor de zwaar be laste vicepremier. De telefoontjes worden minder, zijn belangstel ling voor wat er in het vaderland gebeurt, glijdt van hem af. De kin deren zijn wijsgemaakt dat de iPad niet opgeladen kan worden, zo blijft Den Haag op afstand. Ergens in het achterhoofd knaagt nog een dingetje bij de 42-jarige Asscher. Zijn toekomst. Als de kinderen op bed liggen en Asscher met zijn vrouw voor de tent zit, komt de vraag op tafel. Het is zijn vrouw niet ontgaan dat veel mensen willen dat Lodewijk de kar gaat trekken bij de PvdA. „Maar wat wil je zelf, Lode wijk?" Hij weet het niet. Eind januari was het voor hem nog duidelijk: hij zegt dat hij Die derik Samsom niet wil uitdagen als lijsttrekker. Hij wil Samsom niet afvallen. Maar in de maanden daarna bedenkt hij zich. Hij werkt nauw samen met Samsom en die laat meermaals weten - ook in het openbaar - dat hij het helemaal niet erg vindt als Asscher hem uit daagt. Het is zelfs principieel voor Samsom: hij heeft hem ook nodig voor een mandaat van de leden. Alleen zo kan hij zijn opgesou peerde krediet terugverdienen. Het is uniek voor een zittende po litiek leider om zich in de strijd te mengen, maar opgeven komt niet voor in Samsoms woordenboek. Al aan het begin van de kabinets periode wist hij dat hij het niet slechts voor vier jaar wilde doen. Samsom vertrouwt Asscher bo vendien, als hij met de vicepre mier de strijd aangaat, weet hij tenminste zeker dat het geen dirty campaign wordt. Ook partijvoorzit ter Hans Spekman ziet zo'n lijst trekkersverkiezing zitten. En dus zegt Asscher in het voor jaar in tv-programma Buitenhof in eens dat 'alle opties open liggen'. In de weken daarna bekent hij dat hij nadenkt over het lijsttrekker schap. Naar buiten toe lijkt hij de keus al te hebben gemaakt: hij is veel in het nieuws met typische PvdA-punten en geniet zichtbaar van politieke debatten. Maar zijn omgeving bezweert dat hij de knoop nog niet heeft doorgehakt. Hij denkt na of hij door wil in de politiek en in welke rol hij zich het meest nuttig kan maken. Aboutaleb Er is nog een partijkopstuk dat na denkt over zijn politieke toe komst: de populaire burgemeester van Rotterdam, Ahmed Abouta leb. In het voorjaar neemt de druk op hem toe om zich te mengen in de lijsttrekkersstrijd, maar Abouta leb opereert onhandig. Hij zegt dat hij het niet op neemt tegen Samsom, waar hij achter staat. Dat zou hij 'bizar' vin den. Maar tegen Asscher zou hij het wel doen. Daar had hij al eens van gewonnen. In maart 2006 kreeg Aboutaleb in Amsterdam bij de gemeenteraadsverkiezingen als nummer twee ruim tiendui zend meer voorkeursstemmen dan lijsttrekker Asscher. De op merking komt op het Binnenhof aan als een doodskus van Abouta leb voor Samsom. Jeroen Dijsselbloem, minister van Financiën en vertrouweling van Samsom, roept Aboutaleb eind mei op om klare wijn te schenken. Ook Samsom vindt dat Abouta leb zijn besluit niet van hem moet laten afhangen. Aboutaleb vindt het vervelend worden, de media- druk is groot. In de Rotterdamse raad beginnen partijen hem begin juni te bekritiseren. Aboutaleb moppert over de me dia, die hem alleen maar meer op het schild lijken te hijsen. Het heeft er alle schijn van dat zijn flirt met het lijsttrekkerschap een dynamiek heeft gekregen die hij zelf niet meer beheerst. Aboutaleb en Samsom spreken elkaar er over, onder meer tijdens een regelmatig samenzijn met As scher, Spekman en de Amsterdam se burgemeester Eberhard van der Laan in diens ambtswoning. Daar wordt meermalen een indringend beroep door alle aanwezigen op Aboutaleb gedaan om zich te kan dideren. Aboutaleb persisteert: het is nee en het blijft nee. Aboutaleb overtuigt Samsom er van dat hij echt niet heeft bedoeld dat de huidige partijleider opzij moet voor hem. Omdat Samsom zeker weet dat hij door wil, is de rol van Aboutaleb uitgespeeld. Scenario's Dat geldt niet voor Asscher. Hij wil zijn krachten inzetten waar dat het beste is voor de partij. In de zomer, voor de tent, loopt hij met zijn vrouw alle scenario's door. Weg uit de politiek, waar hij nu al tien jaar in zit. Dan maakt hij gewoon zijn werk af. Maar doorgaan in de politiek kan nog, taxeert Asscher, de kinderen zijn maandag 17 oktober 2016 s mee smulderstextiel.nl/lOjaar dekbedovertrekken en hoeslakens Lodewijk? 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8