Axels beeld Gielliet Grondprijs nieuwbouw Nieuw Namen omlaag N 19 Axel is uitgegroeid tot uitgaanscentrum, maar wat doet dat met de sfeer? Axel is uitgegroeid tot het uitgaans centrum van de Kanaalzone. Goed voor de cafés. Maar hoe zit het met de sfeer? Een auto scheurt door de Noord straat in Axel. „Als je zo'n patser- bak ziet rijden, weet je hoe laat het is", zegt Bart Verpraet, eige naar van café Teut. Sinds de poli tie na verschillende incidenten strenger optreedt in de binnen stad van Terneuzen, is Axel popu lairder geworden om uit te gaan. Maar volgens Axelaars is de sfeer er niet beter op geworden. „Zodra het druk wordt en ik op gefokte types zie rondlopen, die al kwaad worden als je per ongeluk tegen ze aanloopt, is het: inpak- Zodra het drukker wordt en ik opgefokte types zie, is het inpakken en wegwezen ken en wegwezen. Café 't Amstel- hoekje heeft niet voor niets securi ty ingeschakeld. Het is fijn dat ze er zijn, maar dat het moet, is natuurlijk verve lend", vertelt stapper Anoek van Dam (19). Sinds Elroy de Ruijter in 2015 't Amstelhoekje overnam, is het café een mini-disco gewor den. Waar volgens andere caféba zen te veel wordt toegestaan. De Ruijter: „Er wordt hier inderdaad soms gevochten, maar dat gebeurt toch overal? Als mensen verve lend doen, spreek ik ze er op aan. En dan luisteren ze in de meeste gevallen wel." Volgens het uitgaanspubliek zelf ontstaat de onrust in Axel vooral zodra Terneuzenaren aan wezig zijn. Chris de Jonge (27) en Eva Cuyle (26) gaan al jaren ieder weekend naar hun stamcafé De Pieper. „Hier komen mensen van zestien tot tachtig jaar. Het is al tijd gezellig en bourgondisch. Maar het laatste half jaar blijven we toch iets minder lang hangen 's nachts", laat De Jonge weten. Cuyle vermoedt dat de onrust ook te maken heeft met het niet-ro- kenbeleid en het feit dat alcohol pas geschonken mag worden aan jongeren vanaf achttien jaar. „Het uitgaan verplaatst zich zo naar de straat." Bij café Teut, dat wat verder ligt van 't Amstelhoekje en De Pieper, laten ze weten dat ze niet veel van de onrust merken. Eigenaar Bart Verpraet: „Wij trekken een wat ouder publiek aan, jongeren zal je hier niet zien. Bovendien zitten wij in de uit loop, dus het is hier sowieso rusti ger. Ik hoor alleen barverhalen over de onrust. Weet je wat vol gens mij het probleem is? Je moet je klanten niet de baas laten spe len over jouw zaak." Ondertussen zit Anoek van Dam nog gezellig met vriendin nen te kletsen op het verwarmde terras van 't Amstelhoekje. „Wij gaan nog even door, maar niet meer zo lang als vroeger. Op tijd wegwezen." Het is nog steeds gezellig bij De Pieper. Maar we blijven de laatste tijd minder lang hangen Door nieuwe wetgeving verplaatst het uitgaan zich naar de straat. Zo ontstaat er onrust AXEL Met een voorstelling van balletschool Petrella Lion uit Axel en een lied van Broeder Diele- man, ondersteund door Peter Sla ger (van Blof), is zaterdag in het nieuwe stadspark van Axel het beeld van Omer Gielliet onthuld. De 91-jarige kunstenaar uit Bres- kens maakte het beeld uit een es die in het pas aangelegde park, bij de voormalige rooms-katholieke kerk, stond. Het beeld verwijst naar Adam en Eva en het paradijs. Want dat was de oude tuin van de kerk voor veel rooms-katholieke inwoners van het overwegend pro testantse Axel, een paradijs. Giel liet was vanwege gezondheidsre denen niet aanwezig. Nieuwbouwproject Junora aan de Veerstraat in Nieuw Namen moet met het verlagen van de grond prijs van 160 naar 140 euro (exclu sief btw) per vierkante meter, ein delijk van de grond komen. De gemeenteraad van Hulst toonde zich vorige week tevreden met de prijsverlaging. VVD'er Clen de Kraker plaatste wel een kanttekening. „De grond moet gaan naar bewoners van de ge meente en niet naar een project ontwikkelaar." CDA-fractievoor- zitter Piet van de Kerkhove wist dat de prijs van 160 euro al niet kostendekkend was, maar: „We moeten ons verlies nemen." Mare de Maat (Progressief Hulst) wees het college erop dat Hulst niet als projectontwikkelaar moet optre den. En onafhankelijk raadslid Jos van Eek: „Die 160 euro was te opti mistisch, dat blijkt nu wel." Wet houder Adri Totté bevestigde dat onderhandelingen met belangstel lenden vaak stukliepen op de prijs. De voormalige klompfabriek Junora ging in 2014 tegen de vlak te. Er is op het terrein ruimte voor drie woningen. De grondprijs voor het project Zoutedijk II in Kloosterzande blijft voorlopig 130 euro en gaat niet terug naar 110 euro. 'T AMSTELHOEKJE maandag 17 oktober 2016 Uitgaan in Axel is gezellig, 'als je op tijd naar huis gaat' Gertie De Boey Axel Anoek van Dam (19) I —Chris de Jonge (27) Eva Cuyle (26) Elroy De Ruijter nam 't Amstelhoekje in Axel vorig jaar over. Het is een mini-disco geworden. „Er wordt hier inderdaad soms gevochten, maar dat gebeurt toch overal?" foto-s ronald den dekker Dansers van balletschool Petrella Lion dansen rond het beeld van Omer Gielliet. foto ronald den dekker Bob Maes Nieuw Namen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83