ProRail niet meer op eigen benen Qjkoortsslachtoffer wil vooral erkenning ii ill NIEUWS 7 Bewoners mogen hun huizen niet meer in Housewarming loopt uit op drama als vol balkon in diepte stort. Vier studen ten overleven val niet, veertien raken gewond. Overdag is er aan de buitenkant van de flat op de derde ver dieping alleen nog een ruwe bruine streep te zien, met afgebrokkeld metselwerk en met diepe gaten. Daar, langs die streep, hing de avond ervoor nog een balkon. Uit sommige gaten steken nog resten van het staal dat de balkonvloer vasthield. Tenminste: tot zaterdagavond, even na 11 uur. In het apparte ment op de derde verdieping wa ren zo'n 30 jongeren op dat mo ment aan het feesten, vooral stu denten. Het was een housewar- mingparty voor de nieuwe bewo ners. In het donker stonden op een gegeven moment volgens ooggetuigen tien tot vijftien jon geren op het kleine balkon sa mengepropt. En volkomen onverwacht brak het balkon los van de muur, met een enorm lawaai dat in de wijde omgeving was te horen. Het ge heel stortte - met iedereen die er op stond - naar beneden. Buren vertelden dat ze hard geschreeuw hoorden. In de val werden de bal kons op de tweede en eerste ver dieping meegenomen, waarna uit eindelijk alle mensen èn al het steen en metaal in de tuin van de bewoners op de begane grond be landden. „Binnen enkele minuten ston- den brandweer en ambulances in de straat", aldus een jongen die te genover het gebouw woont. „Ik ken een meisje dat er woont en de politie kwam vertellen dat ze meteen de flat uit moest." In de puinhopen in de tuin von den hulpverleners in de uren er na de slachtoffers. Vier jongeren overleefden de val niet. Eén van de slachtoffers was een 18-jarige vrouw, de andere drie waren mannen van 21 tot 25 jaar. In de loop van de nacht werden veer tien jongeren naar het ziekenhuis gebracht. Van hen is niemand in levensgevaar. Burgemeester Christophe Béchu kwam zondag poolshoog te nemen bij het pand, dat zes tien jaar oud is. Op een venster bank waar eerst het balkon nog hing, staat nu alleen nog een rood plastic bekertje. De regen pijp is afgebroken en hangt er los bij. „Het is onvoorstelbaar. Het waren allemaal jongeren die ge woon een feestje hadden", aldus de burgemeester. „De balkons zouden onder normale omstan digheden toch vijftien personen moeten kunnen dragen. Onze prioriteit is om te weten wat er is gebeurd." De Franse justitie en de recher che zijn onderzoeken gestart. De bewoners van de andere flats in het gebouw met een zelfde bal kon, mogen voorlopig hun hui zen niet meer in. „We willen eerst zekerheid", aldus de burge meester. ProRail, dat nu nog een bv is, krijgt daarmee een vergelijkbare status als Staatsbosbeheer, het UWV en de Sociale Verzekerings bank (SVB). Dit betekent onder meer dat de financiële huishou ding straks in de rijksbegroting is verwerkt. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Infrastructuur) zei eer der dat ze het onterecht vindt dat ze formeel geen zeggenschap heeft over een organisatie die be lastinggeld spendeert en een pu blieke functie heeft. Zij wordt im mers wel op het matje geroepen als er problemen zijn. ProRail kwam de laatste jaren veelvuldig in opspraak. Zo werd vorig jaar bekend dat het bedrijf zo'n 475 miljoen euro tekort zou komen voor langjarige projecten die op stapel staan. Dijksma's voor ganger Wilma Mansveld kwam door de aanhoudende problemen in zwaar weer terecht. Uiteinde lijk trad zij af als gevolg van het rapport van de parlementaire en quêtecommissie die het debacle met de Fyra onderzocht. Haar op volger Dijksma kondigde in april van dit jaar aan dat ze de teugels wilde aanhalen bij Prorail. Begin deze week 'knetterde' het volgens ingewijden nog behoor lijk in een gesprek tussen staatsse cretaris Dijksma en de ProRail- top, die een eigen rapport over de toekomst had laten opmaken. In Den Haag is dat een 'gepasseerd station'. Het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu wil de zbo-status overigens niet bevestigen. Eén woord staat centraal: erken ning. Erkenning van het leed dat de patiënten van Q_-koorts hebben geleden of nog altijd lijden en er kenning van het leed van nabe staanden, want zeker 74 patiënten overleden aan de chronische va riant van de ziekte. Waarschijnlijk zijn het er (veel) meer dan 74, maar bij hen is de diagnose chronische Qjkoorts nooit gesteld. In 2007 brak de Q_-koorts uit in Herpen, bij Oss. Tot 2010 ver spreidde de epidemie zich via gei- tenhouderijen door heel het land. Veel van de mensen die Q_-koorts opliepen, merkten daar nooit iets van of genazen vrij snel. Een min derheid kreeg last van het hard nekkige Cf-koortsvermoeidheids syndroom (QVS) of chronische Qjkoorts, dat bij uitblijven van be handeling zulke ernstige hart- en vaatproblemen kan veroorzaken dat het dodelijk is. Q;koortspatiënten verwijten de overheid dat die bij de uitbraak van de ziekte te laat heeft ingegre pen. Maatregelen die de ministe ries bij andere infectieziekten wel snel van stal haalden, zoals een vervoersverbod of een uitrijver- bod voor mest, werden pas laat ge nomen. Regie Daardoor kon de ziekte door heel Nederland veel meer slachtoffers maken dan nodig, stellen de pa tiënten. In Den Haag voerden des tijds de ministers Ab Klink (Volks gezondheid) en Gerda Verburg (Landbouw) de regie over de Cf-koortscpidemie. Patiënten vinden dat deze CD A-bewindslieden het belang van boeren boven de gezondheid van mensen hebben gesteld. Gedu peerden vonden nooit gehoor bij de overheid in de vorm van een schulderkenning of financiële compensatie. Advocaat Luc Rohof, die namens de Qjkoortsslachtof- fers optreedt, denkt dat zeker 150 eisers vanochtend naar Den Haag afreizen. „Het wordt volle bak." Aansprakelijkheid Rohof zal in de rechtbank niet meteen gaan smijten met concre te geldbedragen die hij van de overheid wil zien. „Veel belangrij ker is dat de overheid zelf een ge baar maakt. En als dat niet ge beurt, dat de rechtbank beslist dat de staat aansprakelijk is voor de schade die door mensen is gele den. Als we dat hebben, dan volgt de rest vanzelf." maandag 17 oktober 2016 Balkon stort in: 4 doden Frank Renout Angers Tussen 10 en 15 jongeren vieren feest op balkon op derde verdieping. Balkon breekt af en valt op lager gelegen balkons Situatieschets van het ongeluk in Angers, foto afp, beeldbewerking mark reijntjens Het kabinet draait de privatise ring van ProRail definitief terug. De spoorbeheerder wordt een zelfstandig bestuursorgaan (zbo), waardoor het ministerie meer greep krijgt op de gang van zaken, zo bevestigen bron nen rond het kabinet. Laurens Kok Den Haag Vanochtend dient de rechtszaak waarvan Q-koortsslachtoffers hadden gehoopt dat die nooit no dig was geweest. 300 patiënten hebben de staat voor de rechter gedaagd. Chris van Mersbergen Den Haag Advocaat Luc Rohof, die na mens de Q-koortsslachtoffers optreedt, denkt dat zeker 150 ei sers vanochtend naar Den Haag afreizen. „Het wordt volle bak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7