Laae landen Gershwin Gala 14 SHOW CULTUUR LUISTERT RADIO Voor het eerst gaven Paul McCartney en Ringo Starr hun fiat aan een documentaire over de Beatles. 'Eight Days a Week' toont het begin van het einde. Kom op zeg, dit is geen cultuur. It's just a good laugh Vincent i Zaterdag werden twee radiozenders één. VRT Radio 1 (altijd benieuwd) en NPO Radio 5 (je voelt je thuis.) Namens de Belgen presenteerde Jan Hautekiet en namens ons Hans Schiffers. In brasserie De Engel in Baarle-Nassau, op de grens van beide landen, draaiden ze de Lage Landenlijst, een duizeling wekkende tijdreis langs honderd Nederlandse en Vlaamse liedjes. De lijst omvat zo'n 70 jaar liedkunst. De hele dag zit ik liedjes te herontdekken. Ha, Drs. P, De Veerpont. 'Als de pont zo lang was als de breedte van de stroom, dan kon hij blijven liggen, zei mij laatst een econoom.' Skik! 'Wie döt mij wat wie döt mij wat van- dage, 'k heb de banden vol met wind nee ik heb ja niks te klagen'. Vlaamse rockgroep De Mens hoorde ik ooit op een festival in Vlaanderen. 'Niemand heeft ooit zo mooi nee tegen mij gezegd als jij Irene.' Zo'n allegaartje dat veel vaker op de Belgische radio te horen is dan bij ons. Daarom luister ik graag naar de Radio 1 Muzieknacht van de VRT. Daar durven ze te draaien wat ze invalt. Ian Hautekiet past uitstekend bij deze lijst. We kennen hem hier niet, maar hij stond bij voorbeeld mede aan de wieg van Studio Brus sel, hij was daar zelfs nethoofd, ook bij VRT Ra dio 1 vervulde hij die functie. Hautekiet is ge maakt van muziek. Hij kan met evenveel ge voel over Ann Christy praten, ('Vreemde man, waar ben je nou, vreemde man, ik hou van jou'.) als over Stef Bos ('Is dit nou later?'). Je hoort aan Hautekiet dat hij zelf muziek maakt, hij is pianist. Ik heb ooit met hem opge treden in een hommage aan Bram Vermeulen. Hans Schiffers vind ik in dit programma min der goed op zijn plaats. Ik had liever Hijlco Span naatst Hautekiet gehoord. Er zijn in Ne derland weinig mensen te vinden die meer we ten van onze liedkunst dan Span. Schiffers is goed, zeker, maar hij is meer deejay, een we reldwijde muziekkenner. Het is een mooie radiodag, zelfs het nieuws wordt samen gedaan. Premier Michel licht het Belgische begrotingsakkoord toe en er zitten de hele dag haarscheurtjes in de Merwedebrug. Emma eruit na mispeer Excellente composities met klassieke hits in prachtig jazzy concert! Tickets vanaf 39,- Bestel uw tickets op pzc.nl/gershwin ren te houden en de radioverslag gevers die live verslag doen van de eerste aankomst van de Beat les op Amerikaanse bodem. 'Kijk eens naar die geweldige kapsels', roept één van hen in extase. Verder is het grinniken om een piepjonge McCartney die op een vraag van een journalist naar de plek van de Beatles in de wester se cultuur antwoordt: 'Kom op zeg, dit is geen cultuur. It's just a good laugh.' De film eindigt op het dak van het kantoor van platenlabel Ap ple. Het is 30 januari 1969. Na bijna drie jaar podiumstilte spe len de Beatles weer live. Op de Londense straten beneden verza melt zich een menigte die amper kan geloven wat ze ziet. Hoeveel muziek er op de stoep werkelijk te horen was, is altijd brandstof voor discussie geweest. Gilles Martin heeft de geluidskwaliteit van het filmmateriaal opgepoetst en bijgeluiden gewist. En zo ho ren we na bijna een halve eeuw de zwanenzang van de vier als li veband toch nog MBStillagldée. Hij wordt er 54 jaar la ter nog steeds emo tioneel van. Als Paul McCartney vertelt over de dag dat Rin go Starr voor het eerst achter het drumstel van de Beatles plaats nam, worden zijn ogen waterig. „We waren compleet." En de drummer zelf zegt: „Ik ben enig kind. Maar vanaf die dag had ik ineens drie broers." Met de medewerking van de twee overgebleven Beatles is de documentaire Eight Days a Week bij voorbaat bijzonder. De twee (McCartney is 74, Starr 76) blik ken niet graag terug op het verle den. Nooit eerder autoriseerden ze een documentaire. Maar voor regisseur Ron Howard (A Beaud- ful Mind, Apollo 13) maakten ze een uitzondering. Howards plan: de focus richten op de buitenlandse tournees van de band. Immers: in die jaren werd de kiem gelegd voor het uit eenvallen van de Fab Four. Dat de Beatles in 1966 stopten met concerten geven, kon niet voorko men dat interne spanningen de band vier jaar later braken. Maar meer dan een speurtocht naar die breuklijnen is Eight Days a Week een viering van de Beat les-erfenis geworden. Howard had een schat aan archiefmate riaal ter beschikking alsmede een team onder leiding van producer Gilles Martin (de zoon van 'vijf de Beatle' George), die de concert opnames fenomenaal restaureer de. Zo zien we het viertal in 1963 in de ABC Bioscoop in Manches ter. Uniform gekleed in keurig kostuum spelen de Beatles voor een publiek dat zich gedraagt zo als het de gehele liveloopbaan van de groep gewoon zal zijn: een combinatie van euforisch, uit zinnig en volledig overstuur. De beelden zijn haarscherp, de zweetdruppels op McCartneys voorhoofd zijn bijna te tellen. Het verslag van de reizen over de wereld biedt daarnaast een fraai tijdsbeeld. De opgewonden massa meisjes, de agenten die hen manmoedig in toom probe- maandag 17 oktober 2016 Het is een waanzinnig allegaartje, deze lijst. Reageren: vincent@persgroep.nl HHB Er ging heel wat mis bij de halve finale van Heel Holland Bakt maar uiteindelijk kwam Emma tot de grootste mis- peren. Haar schuimkoekjes vielen uiteen na dat eerder haar HHB-letters al braken. Francis, Annemarie en Guido strijden volgende week in de finale. De kiem van breuk Beatles DIRIGENT RAYMOND JANSSEN Porgy Bess-liefhebbers opgelet! Voor het eerst in jaren zijn de meesterwerken van de gebroeders Gershwin in Nederland te horen. Tijdens het Gershwin Gala worden onder andere de tijdloze Porgy Bess Suite en het jazzy Rhapsody in Blue gebracht door The New Romanian Symphonic Orchestra Choir. Een avond vol muzikale juweeltjes op de grens van jazz en klassiek. November 2016 I De Doelen, Rotterdam I Het Concertgebouw Amsterdam I Grote Kerk, Apeldoorn I Eusebiuskerk, Arnhem *Prijzen zijn excl. servicekosten. Week. documentaire Eight Days a Stefan Raatgever Paul McCartney

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78