5 Bijna geen jihadstrijders meer naar IS-gebied Er reizen steeds minder men sen naar IS-gebied. „Het IS-ge- bied wordt kleiner op dit mo ment. Dat betekent dat er ook minder mensen daadwerkelijk naartoe reizen. We zien de laat ste maanden een afvlakking", zei Nationaal Coördinator Terro rismebestrijding en Veiligheid (NCTV) Dick Schoof zaterdag in RTL Nieuws. Volgens de laatste cijfers van de NCTV zijn in totaal circa 270 mensen vanuit Nederland naar gebied van Islamitische Staat ge reisd. Daarvan zijn er 43 overle den en 40 teruggekeerd. Dat minder mensen uitreizen, bete kent niet dat de dreiging af neemt. Volgens de NCTV roept de ter reurbeweging radicalen in Ne derland en Europa op om daar aanslagen te plegen en niet naar IS-gebied te komen. „Hier blijft de dreiging onverminderd hoog", zei Schoof. „Ook als IS ter plekke verslagen is." In ons land geldt sinds 2013 het op één na hoogste dreigingsni veau, dat betekent dat de kans op een aanslag aanwezig is. IJSPRET De strijd om Mosul o Geplande gebieden voor de bouw van vluchtelingenkampen O Aanvoerroute van IS van/naar grondgebied in Syrië Homo's in elkaar geslagen bij CS gesteld en worden gedwongen greppels te graven en andere dwangarbeid te doen. Bussen met vrouwen en kinderen van IS-leden en gewonden zouden de stad hebben verlaten. 'Verra ders' die ervan worden verdacht samen te werken met de 'vijan den van IS' worden gedood. De moslimextremisten die de stad in juni 2014 in handen kre gen, hebben er de afgelopen twee jaar een waar schrikbewind ge voerd. Een half miljoen inwoners sloeg al op de vlucht naar Koerdi sche steden als Kirkuk en Erbil, of de grens over naar Turkije. Hulpverleners en autoriteiten in Irak en Turkije bereiden zich voor op een nieuwe exodus. Ge vreesd wordt voor een grote hu manitaire crisis. Nu al staat vast dat er een groot gebrek zal zijn aan opvangmogelijkheden. Naar verwachting wordt de Bussen met vrouwen en kinderen van IS-leden zouden Mosul hebben verlaten slag om Mosul de zwaarste strijd sinds de Amerikaanse invasie van Irak in 2003. Het was in deze stad dat soennitische salafist Abu Bakr al-Baghdadi eind juni 2014 zijn kalifaat uitriep met als naam de Islamitische Staat. In januari 2015 begonnen Koer dische Peshmergatroepen al een offensief om de aanvoerroutes en het gebied rond Mosul op IS te heroveren. Die operatie werd on dersteund door bombardemen ten van westerse bondgenoten. De verwachting was toen dat het Iraakse leger in de lente van dat jaar zou proberen de stad te be vrijden, maar het offensief werd uitgesteld nadat IS de stad Rama- di in mei 2015 veroverde. Heteluchtballon landt op meer Massaal protest voor persvrijheid maandag 17 oktober 2016 DEN HAAG Mosuldam Makhmour jSrichting Erbil IRAK SAUDIE ARABIË cruciale slag Gebied in handen van de overheid In handen van IS /Trichting Syrië Militaire bases Koerdische leger Iraakse regering VS en bondgenoten Turkse troepen Qayyarah Q Bijna 1 miljoen inwoners 0 Belangrijke luchtmachtbasis voor Iraakse troepen en de internationale coalitie 0 Turkse troepen en bases (minstens 500 soldaten) die gebruikt worden om Soennitische vrijwilligers te trainen Mosul SYRIË 200km IRAN Troepen macht AMSTERDAM Ondanks de hoge temperaturen zijn de ijzers uit het vet gehaald voor schaatspret op de Jaap Eden I Jsbaan in de hoofdstad. Op veel plekken in Nederland zijn de ijsbanen weer geopend, foto remko de waal/anp AMSTERDAM In Mosul en omgeving 3.000-4.500 jihadisten Om Mosul te heroveren 30.000 Iraakse soldaten en politie, Peshmerga (Koerden) en vrijwilligers In heel Irak 7.500 coalitietroepen (incl. 5.000 Amerikanen en 500 Fransen) 2.000 Turkse soldaten ©1510161 BRON: AFP Twee homoseksuele mannen zijn in de nacht van zaterdag op zon dag afgetuigd op een veerpont over het IJ achter het Centraal Station in Amsterdam. Een van hen werd tegen de grond gesla gen en in zijn gezicht geschopt. De mannen, tussen de 55 en 60 jaar oud, werden uitgescholden om hun geaardheid, meldt lokale zender AT5. Er waren veel getui gen van de vechtpartij. Die zorg den ervoor dat de drie daders weggingen en voorkwamen dat het letsel erger zou zijn. De da ders zijn nog niet aangehouden. TUTZING Een heteluchtballon met negen mensen aan boord heeft op het Starnbergermeer in Beieren een noodlanding gemaakt. Alle opva renden, in leeftijd variërend van 14 tot 62 jaar, konden worden ge red. Een van de passagiers raak te onderkoeld. De ballon was voor een rondvaart van 90 minu ten vertrokken uit de plaats Tutzing, pal aan het meer. Aan boord was voor 2 uur gas. Boven het meer heerste onver wacht volledige windstilte, waar door de ballon onbestuurbaar werd. Aanvankelijk werd gepro beerd met een lijn vanaf de grond de ballon naar land te trek ken, maar dit mislukte. Er komen steeds meer ot ters. De populatie bestond af gelopen winter uit circa 185 dieren, tegen 160 een jaar eer der. Dat blijkt uit onderzoek van Wageningen Universiteit. BOEDAPEST In het centrum van de Hongaarse hoofdstad Boedapest hebben gisteren duizenden mensen gede monstreerd voor persvrijheid. Aanleiding is het plotseling ophef fen van oppositiekrant Nepsza- badsag. Deze krant onthulde ge regeld corruptieschandalen rond de rechtse regering en de familie van premier Viktor Orban. Een in vesteerder van Nepszabadsag zei dat het opheffen van de krant noodzakelijk was omdat deze ver liezen leed. Maar oud-medewer kers verklaarden dat er wel dege lijk politieke motieven waren. De krant zou zijn opgekocht door een oligarch die aan de kant van Orban staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5