Doorbijten voor dierenwelzijn Youp beloofde auto aan personeel ADRZ Finalisten in Noordgouwe 16 ZEELAND MELDPUNT 144 RED EEN DIER Mentaliteit '144 Red een dier' ontvangt elke dag zo'n drie meldingen uit Zeeland. De ervaringen zijn op zich positief, maar het kan zeker nog beter. Commentaar Het initiatief van PW'er Dion Graus voor een dierenpolitie en een meldpunt dierenleed riep destijds verdeelde reac ties op. Nu, vijfjaar later, luidt de conclusie dat het veel in beweging heeft gebracht op het gebied van dierenwelzijn. Het on derwerp is hoger op de agenda gekomen, de vele betrokken organi saties - die voorheen vooral langs elkaar heen werkten - weten el kaar steeds beter te vinden en '144 Red een dier' ontvangt steeds meer gegronde meldingen van ongevallen, mishandelingen of an dere dieronterende situaties. Het is een even bemoedigend als broos resultaat. Er valt nog veel meer terrein te winnen, maar tegelijkertijd lijkt halfslachtigheid de vooruitgang weer teniet te doen. Bureau Beke constateert in zijn tussenbalans terecht dat de aanpak van dierenmishandeling en -verwaarlozing specialistenwerk is. Tegelijkertijd is het plan voor 500 fulltime dierenagenten vanwege bezuinigingen losgela ten en wordt er nu gestreefd naar 180 mensen die parttime animal cop zijn. Onduidelijk blijft hoe dat precies wordt ingevuld, of dat onvoldoende is en in hoeverre andere zaken voorrang krijgen. Vorig jaar werd al het Landelijk Expertisecentrum Dierenwel zijn van de politie opgedoekt. Dat vervulde een belangrijke func tie bij onder meer het ondersteunen van de centralisten van 144. Ook de toekomstige positie van het meldpunt zelf is onzeker. De vraag is of het blijft bestaan en waar het dan wordt ondergebracht. Doordat nieuwe overheidscampagnes om het meldpunt te promo ten uitblijven, denken steeds meer mensen dat 144 al niet meer be staat en dreigt het aantal meldingen af te nemen. Het welzijn van dieren is te belangrijk om het op zijn beloop te laten. Juist nu is het daarom zaak door te bijten. Er valt nog meer te winnen, maar halfslachtigheid lijkt de vooruitgang teniet te doen -Ji=4 J NOORDGOUWE Vier finalisten van het Prinses Christina Con cours betoverden zaterdagavond de Driekoningenkerk in Noord gouwe. De jonge virtuozen gaven het concert op uitnodiging van de Stichting Kamermuziek Schou- wen-Duiveland. De Kortgeense pianiste Laura Landman (12) was er niet bij en winnares Iris van Nuland even min. Maar Maria Pedano (hobo, zang), Mischa van Tijn (piano), Jo- han Wiersma (accordeon) en Em ma van Schadewijk (cello) brach ten het publiek niet minder in ver voering. Almanak Jan-Peter Balkenende liep vori ge week met Zeeuwse provin ciebestuurders over het Abdij- plein. De oud-premier vroeg zich af wat de twee kanons vóór het Zeeuws Museum met het plein te maken hebben. Gedeputeerde Ben de Reu vertelde niet direct dat het scheepsgeschut is gegoten in de huidige Statenzaal door een befaamde Middelburgse giete rij, maar refereerde aan de toen malige opdrachtgever. „Die ka nons symboliseren onze Zeeuwse VOC-mentaliteit." 112 NIEUWS Automobilist rijdt twee keer zo hard als mag Schoten bij ruzie op straat Motorrijder zwaargewond omaar enkele Zeeuw se voorbeelden uit het recente verleden. Juni 2015: de politie I grijpt in bij een cir cus in Kapelle omdat de dieren in hokken in de brandende zon staan. Oktober 2015: in een wo ning in Hulst worden een dode kat en diverse ernstig vermager de dieren aangetroffen. Februari 2016: vermagerde boxerteefje wordt gevonden in weiland in Nieuw-Namen, vermoedelijk ge dumpt door een 'broodfokker'. Augustus 2016: een restaurant houder in de gemeente Reimers- waal krijgt een waarschuwing, omdat hij kreeften levend stoom de. Het zijn bij uitstek incidenten waarvoor in november 2011 het landelijke meldpunt 144 Red een dier in het leven is geroepen, als belangrijkste wapen in de strijd tegen dierenmishandeling en -verwaarlozing. Nu, vijfjaar la ter, heeft Bureau Beke uit Arn hem de balans opgemaakt. Dui delijk is dat meer zaken rond die renleed aan het licht zijn geko men. Vooral in het begin steeg het aantal meldingen fors. Inmid dels is dat gestabiliseerd, op zo'n 110.000 telefoontjes per jaar. Zeeuwse meldingen Uit een analyse van nieuws dienst LocalFocus, die alle daad werkelijke meldingen tussen me dio 2013 en medio 2015 heeft be keken, blijkt dat relatief veel mel dingen uit Zeeland komen: 1959 in twee jaar tijd, ofwel 51 meldin gen per 10.000 inwoners. Alleen in de provincies Flevoland, Dren the en Groningen is dat meer. Binnen Zeeland springt vooral de gemeente Schouwen-Duive- land eruit. De minste meldingen komen, naar verhouding, uit de gemeenten Borsele en Kapelle. Hoewel Bureau Beke signaleert dat het bewustzijn van dieren welzijn duidelijk is vergroot, plaatst het diverse kanttekenin gen. 144 is nog altijd niet hét cen trale punt, aangezien veel meldin gen ook nog direct bij betrokken organisaties en via andere kana len binnenkomen. Ook aan de kwaliteit van het meldpunt, hoewel die al is verbe terd, moet nog worden gewerkt. „Van een optimale situatie is nog geen sprake", aldus Beke, dat pleit voor verdere professionalise ring. Dierenpolitie Een ander heikel punt is de on duidelijkheid rond de dierenpoli tie. Aanvankelijk zouden er lan delijk 500 fulltime dierenagen ten komen, maar later is besloten die functie onder te brengen bij 180 'taakaccenthouders dieren welzijn', die dat doen naast hun andere werkzaamheden. Per ge bied zijn er verschillen over de in vulling ervan. In het rapport staat ook dat in sommige regio's een tekort is aan dierenvervoerorganisaties. Dat zou onder meer gelden voor Zee land. De belangrijkste vervoerder in Zeeland is de Dierenbescher ming, die twee dierenambulan ces heeft: voor Walcheren en de Bevelanden en voor Zeeuws- Vlaanderen. „Wij herkennen het dierenvervoertekort in Zeeland niet in de regio's waar wij die- GOES Nadat Youp van 't Hek in december 2015 onwel werd tij dens een voorstelling in Middel burg, belandde hij op de eerste hulp van het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis in Goes. Daar beloof de hij de medewerkers een nieu we auto als zij zouden ontdek ken wat hij had, zo bevestigde hij zaterdag in een interview met Volkskrant Magazine. De cabaretier voelde zich al langere tijd niet goed. De artsen konden echter niets vinden. Met grote moeite bleef hij optreden. Na de gebeurtenissen in Middel burg werd zijn tournee definitief afgebroken. Korte tijd later werd duidelijk dat Van 't Hek een zwa re hartoperatie moest ondergaan. Inmiddels is hij hersteld en treedt weer op. Zijn uitspraken in het zieken huis noemt hij achteraf'een soort fatalistische humor'. „Ik beloofde de verpleging op de eerste hulp in Goes dat ze van mij allemaal een splinternieuwe Mercedes zouden krijgen als ze die avond zouden vinden wat mij mankeerde. Daar op zei een meisje: 'We mogen geen cadeautjes aannemen'." Er werd die avond ook nog niet ont dekt wat er met Van 't Hek loos was. „Ze zeiden eerlijk dat ze het ook niet wisten." maandag 17 oktober 2016 cl L - - De jonge virtuozen in actie in Noordgouwe. foto marieke mandemaker Tip? redactie@pzc.nl KATS De politie heeft zaterdag een automobilist aangehouden die met een snelheid van 160 kilometer per uur over de Eer ste Deltaweg bij Kats reed, waar 80 kilometer per uur is toegestaan. Na correctie be droeg de overschrijding van de maximumsnelheid 75 kilo meter. De bestuurder van de wagen had twee kinderen in de auto zitten, beiden rond driejaar oud. Ook in 's-Gravenpolder reed een bestuurder harder dan toegestaan: 28 kilometer per uur. Hij werd ter plekke be keurd. TERNEUZEN Bij een ruzie in de Donze Vis serstraat in Terneuzen is za terdagochtend vroeg gescho ten. Er raakte niemand ge wond. Op zoek naar de dader werd de omgeving vergeefs afgezocht met een politie hond. De man meldde zich uit eindelijk 's middags zelf op het politiebureau in Terneu zen, waar hij werd aangehou den. De oorzaak van het incident ligt vermoedelijk in de relatio nele sfeer. OOSTERLAND Een motorrijder is zaterdag middag zwaargewond ge raakt nadat hij in Oosterland op een auto was gebotst. Het slachtoffer raakte rond kwart over vijf op de Lage Rampertseweg vermoedelijk de controle kwijt over zijn mo tor en botste tegen de linker zijkant van de auto. De motor rijder belandde in een droog staande sloot, tientallen me ters verderop. Hij werd met een traumahelikopter naar het ziekenhuis in Rotterdam gebracht. In het ziekenhuis heeft een arts een bloedproef van de motorrijder afgenomen. De uit slag zal nog twee weken op zich laten wachten. De bestuurder en de inzitten de van de auto kwamen met de schrik vrij. Jaarlijks Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50