u 'Meld dwang door Gülenbeweging' Ontdek de wereld 3 ALDE'EMEH 'Eigen besluit Alde'emeh' INTERVIEW M0N1 De Belgische jihadisme-expert Montasser Alde'emeh is na doodsbedreigingen ondergedoken. Voor deze krant doet hij zijn verhaal. Jullie politici moeten wakker schieten. Zij weten niet wat er speelt onder moslims in Europa aanslagen plegen. Zij zijn geheel vervreemd van de sa menleving, groeien op in gezin nen waar de hele dag Arabische tv-zenders aanstaan. In de mos keeën worden die kinderen zot ge maakt van angst. Hen wordt aan gepraat dat ze zullen worden ge marteld als zij in zonde sterven, dat er een slang in hun kont zal bijten. Maar als ze sterven als 'mar telaar' worden hun zonden verge ven en gaan zelfs hun familiele den mee naar het paradijs. De imams die hen dit wijsmaken, zijn in mijn ogen terroristen. Ze hebben geen enkele kennis van westerse denkbeelden en zouden waarschijnlijk niet eens slagen voor het middelbareschoolexa- men. Met de komst van nieuwe groepen uit het Midden-Oosten importeren we meer van deze ach terlijkheid - naast de interne con flicten uit die regio." „Ik krijg steun van succesvolle, geïntegreerde moslims, die niet langer het slachtoffer willen uit hangen. Maar er moeten binnen de gemeenschap meer mensen op staan die de essentie - die ver vreemding - aanpakken. Dat is de enige oplossing. Waarom word ik weggezet als 'verrader'? Omdat ik werk voor de Belgische staatsvei ligheidsdienst, die ook allochto nen beschermt? De politiek ge bruikt moslims als stemvee en po litiek correcte activisten hebben rond hen een hele slachtofferin- dustrie gebouwd. Die jongeren moeten zich dat niet laten aanleu nen. Doe iets, ga studeren. En wees nederiger: hou op Nederlan ders en Belgen aan te praten dat zij 'racistisch' zijn omdat ze angst hebben voor islamisering. Dring hen niet je gebruiken op. Straks moeten autochtonen nog ver plicht op bedevaart naar Mekka." „Ik heb ze opgegeven. Het is on mogelijk hen te deradicaliseren. Al die overheidsprogramma's fa len. Stop ze in de cel. En denk niet dat jullie in Nederland geen pro bleem hebben. Er zijn ruim 200 mensen uit Nederland naar Syrië gereisd. Zij hebben broers, neven, vrienden en worden vaak gezien als helden. Nu IS terrein verliest en de slag om Mosul bezig is, neemt de druk toe om in het Wes ten aanslagen te plagen. We moe ten veel meer inzetten op preven tie. En IS vernietigen." „Daar wil ik voorlopig niets over zeggen, maar zoals u in de Vlaam se media kon lezen, heb ik tegen de rechter gezegd dat ik toen voor de Staatsveiligheid werkte. Mijn si tuatie was heel ingewikkeld. De fe derale politie volgde me zelfs als een potentiele radicaal omdat zij niet wisten dat ik voor de binnen landse geheime dienst werkte. Om het wantrouwen te ontkrach ten heb ik bekend gemaakt dat ik voor de Staatsveiligheid heb ge werkt." Hij verblijft ergens 'in een boeren- gat' in België. Afgelopen zaterdag zou radicaliseringsexpert en ex-ji- hadist Montasser Alde'emeh (27) spreken tijdens het Brainwash-fes tival in Amsterdam. Maar om vei ligheidsredenen werd zijn optre den gecancelled. Er waren doods bedreigingen binnengekomen. „Islamitische Staat heeft mij op een dodenlijst staan. Ze kunnen op elk moment toeslaan, ook in Amsterdam. Ik heb in 2014 in Sy rië met Vlaamse en Nederlandse jihadisten gesproken en sinds be kend is dat ik samenwerk met de Belgische veiligheidsdienst word ik vanuit die hoek bedreigd. Ik ben in hun ogen een spion. In 2014 zat ik al eens een dag in een al-Qaeda-gevangenis bij Aleppo nadat een Nederlandse strijder mij van spionage had beschul digd." „Nee, iedereen wilde dat ik naar het festival kwam, men wilde zich tot het uiterste inspannen. Maar op korte termijn was accurate be veiliging niet te regelen. Ik heb zelf besloten me terug te trek ken." „Omdat Nederland tot nog toe gro te aanslagen bespaard is gebleven, wordt de ernst van de dreiging on derschat. Nederland kan geen aan slag aan, is mijn indruk. Er is zo- veel polarisatie en angst voor ex treemrechtse sentimenten. Jullie politici moeten wakker schieten. Zij lijken het contact met wat er in de moslimgemeenschappen ge beurt helemaal kwijt. In België was die onderschatting er aanvan kelijk ook. Maar ik zag wat er gaan de was en waarschuwde begin 2015 al voor aanslagen. Die voor spelling kwam helaas uit." „We zien dat IS ronselt onder kin deren van 10, 11 jaar oud. Ook in Nederland, want de vervreemding is bij u echt niet minder dan in België. Die kinderen moeten hier DEN HAAG SP-Kamerlid Sadet Karabulut roept (ex-)aanhangers van de Gülenbeweging op in ac tie te komen als ze gedwongen worden donaties te geven. „Doe aangifte als je het gevoel hebt dat je geld afhandig is gemaakt." Karabulut reageert op het be richt in de Volkskrant afgelopen weekend dat de aanhang van de omstreden Turkse beweging bij sommige bijeenkomsten onder druk wordt gezet om soms zelfs duizenden euro's af te staan. Mensen zouden daardoor in de fi nanciële problemen komen en wat er met die donaties gebeurt, is soms niet duidelijk. Politie en justitie kunnen pas bij een aangifte bepalen of echt spra ke is van strafbare feiten, bena drukt Karabulut. „Dat organisa ties leden een bijdrage vragen, daar is niks op tegen. Maar als le den geïntimideerd worden om te geven, moet daar tegen wor den opgetreden. Dan moeten de leden wel zélf naar het politiebu reau stappen. Dat is naar mijn weten nog niet gebeurd." Het SP-Kamerlid maakt zich al jaren zorgen om 'gesloten' reli gieuze organisaties als Gülen. „We weten er nog steeds het fij ne niet van: ook niet van hun in komsten en uitgaven." maandag 17 oktober 2016 Scheert u moslims niet te veel over één kam? Wat te doen met terugkerende Syriëgangers? In België is een jaar cel tegen u geëist omdat u een valse 'deradi- caliseringsverklaring' zou heb ben afgegeven voor een ex-Syriëganger. De politie en de gemeente Am sterdam zijn niet betrokken bij het besluit van jihad-expert Montasser Alde'emeh om niet naar de hoofdstad te komen. Een woordvoerder van de ge meente bevestigt dat het ma nagement van de spreker zelf heeft afgezien van het optre den. „We respecteren dat be sluit, maar de gemeente had zich ook in dit geval samen met de politie willen inspannen om het optreden door te kun nen laten gaan zoals gepland." Wierd Duk Amsterdam/Rotterdam Waarom kon u niet komen? Hebben de Nederlandse autori teiten gefaald? U vindt de Nederlandse omgang met de islamistische terreurdrei ging 'naïef'. Montasser Alde'emeh FOTO JEF BOES/LUMEN In uw interviewboek De weg naar radicale verzoening waar schuwt u voor een burgeroorlog in Europa. anvr (QjU «uwwBWfc - o-A Borobudur- Indonesië Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en 'Calamiteitèrïfoncls Indonesië Sri Lanka Thailand USA Zuid-Afrika Cuba Costa Rica Peru 17dgnv.a. 999 17 dgnv.a. 1099 15 dgn v.a. 1099 9 dgn v.a. 1129 16 dgn v.a. 1249 14 dgn v.a. 1799 17 dgnv.a. 1899 17 dgn v.a. 1999 Inclusief: Vluchten hotels Nederlandssprekende reisleiding Diverse maaltijden en excursies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3