Gelukskatje helpt Marquez 10 De Keniaan Daniel Wanjiru bracht de Amsterdam Marathon een nieuwe toptijd: 2.05.21. Amsterdam marathon Burger weet finales maar niet te winnen EK schaatsen naar Thialf Andy Murray komt dichterbij Wonderlijk wat euforie met een loper doet. Zelfs na een 42 kilome ter durende slijtageslag verdringt het gevoel de pijn in de benen even naar de achtergrond. Kijk maar naar Daniel Wanjiru, die zo juist de TCS Amsterdam Mara thon verrassend heeft gewonnen en het parkoersrecord met 15 se conden heeft aangescherpt. De Ke niaan (24) ontvangt voortdurend schouderklopjes van de dolgeluk kige organisatie. De keuze voor een breed topveld heeft goed uit gepakt: veel strijd en een nieuwe toptijd. In het Vondelpark heeft Wanjiru zijn beslissende aanval geplaatst. Nu komen zijn concur renten één voor één binnen. Ze ogen afgepeigerd. Nummer 2 Sam my Kitwara veegt met een hand doek de zoutresten van zijn wan gen. Bernard Kipyego kiepert zijn maaginhoud in etappes over de baan van het Olympisch Stadion. De lachende Wanjiru wordt van camera naar camera gesleept. Bij de vrouwen wint de Ethiopische Meselech Melkamu in 2.23.21. Toen Kenenisa Bekele vorige maand in Berlijn op een zucht van het wereldrecord finishte, moest de organisatie van de Am sterdam Marathon even slikken. Lang zag het er namelijk naar uit dat de Ethiopische loopgrootheid voor Amsterdam zou kiezen. Het budget van Amsterdam kon ech ter niet op tegen dat van Berlijn. Het blijft gissen wat Bekele in Am sterdam had kunnen laten zien. „Dan was hier zeker 2.04 gelo pen", zegt Jos Hermens, die rede lijk tevreden was met de weersom standigheden. „Het stuk langs de Amstel met de wind blijft een pijnpunt. Het is hier de balans zoe ken tussen de mooie plaatjes van de stad én een snel parkoers. Maar Bekele had hier voor een sensatie kunnen zorgen." De Nederlandse kampioenen, Khalid Choukoud (2.11.23) en Ruth van der Meijden (2.33.42), waren dolblij met hun gouden plakken. Ze voldeden niet aan de WK-limiet. Na afloop uitten de twee ook kritiek op de Atletiek- unie vanwege de pas woensdag ge communiceerde scherpe WK-li- mieten. Van der Meijden: „Het contact tussen atleten en de bond komt niet van beide kanten. Ik heb zelf maar in september con tact gezocht om te vragen wan neer ze bekend zouden worden ge maakt, maar het bleef maar du ren." Hermens noemt het beleid een schande. „De Atletiekunie is totaal visieloos. Ze zeggen eigen lijk nu al: vergeet de Spelen in To kio maar. Het WK in Londen is voor onze lopers de laatste kans om zich te meten met de wereld top, maar die kans wordt ze nu door de neus geboord door volle dig in zichzelf gekeerde bestuur ders. Het slaat nergens op." Tochigi Lange tijd werd de werking van het Japanse gelukskatje in twijfel getrokken, maar daar is nu geen enkele reden meer toe. Zelfs de meest nuchtere mensen zullen er aan moeten geloven: de zogeheten Maneki Neko werkt. Het bewijs diende zich gistermiddag om kwart voor drie aan op het Japan se Twin Ring-circuit. Marc Marqu ez moet daar de race winnen, con current Valentino Rossi mag hoog uit 15de eindigen én achtervolger Jorge Lorenzo dient het podium te missen. Alleen bij de voltrek king van dit kleine wonder zou de Spaanse coureur de titel in de Mo- toGP-klasse veiligstellen. En dat uitgerekend op het thuiscircuit van zijn werkgever Honda. Theoretisch haalbaar doch prak tisch onmogelijk, denken velen vooraf. Des te meer omdat het cir cuit Marquez niet lekker ligt. Om de voorspoed een handje te hel pen, laat hij een speciale helm voor de race ontwerpen met daar op een Japans gelukskatje onder aan de achterkant. „Ik hoop dat de Maneki Neko me geluk zal breng en", wenst Marquez een dag voor de race. De talisman stelt hem niet teleur. Na zes ronden glijdt de voorband van Rossi onderuit in de bocht, vijf ronden voor de streep gebeurt Lorenzo hetzelfde. De Yamaha-coureurs komen er zonder fysiek letsel vanaf. Marquez, die onbedreigd aan kop gaat, kan zijn ogen niet gelo ven als hij het pitbord met de tekst 'Lorenzo out' voorbij ziet flit sen. „In de ronden daarna verslik te ik me nog vier of vijf keer. Ik maakte remfouten en schakelde verkeerd. Dat komt doordat ik ze nuwachtig werd", zegt hij met zijn jongensglimlach na afloop. De Spanjaard kan zich de schoonheidsfoutjes permitteren. Gek van vreugde en met slechts één been op de voetsteun komt Marquez over de streep. Zijn crew heeft de kampioensshirts inmid dels ergens onderuit een kist ge trokken. Ook de aanwezige Japan se Honda-bobo's trekken het kJe- dingstuk over hun keurige schei ding en inteilectuele brilmontuur. maandag 17 oktober 2016 TENNIS Finales beginnen langzaam aan een frustratie te wor den voor Cindy Burger. De 23-jarige Nederlandse ten nisster stond gisteren in de eindstrijd van het ITF-toer- nooi in Santa Margherita di Pula en wist wéér niet te winnen. De Kroatische Te- reza Mrdeza was met 6-3 6-4 te sterk. Burger heeft nu zes finales op rij verlo ren. De Volendamse, de nummer 138 van de we reld, was als eerste ge plaatst. Mrdeza begon het toernooi als nummer 402. Twee jaar geleden won Burger voor het laatst een toernooi, in Perigueux. SCHAATSEN De Europese kampioen schappen schaatsen all round en sprint van 2017 worden gehouden in Hee renveen. Thialf neemt het evenement over van War schau. De Poolse hoofd stad moest de EK terugge ven vanwege problemen met de schaatsbaan, zo meldde de schaatsunie ISU. Het toernooi voor man nen en vrouwen vindt plaats van 6 tot en met 8 ja nuari. Nadat de problemen in Warschau zich hadden geopenbaard, besloot de KNSB zich aan te bieden als alternatief met het gere noveerde Thialf als locatie. - TENNIS Tennisser Andy Murray heeft gisteren het Masters- toernooi van Shanghai ge wonnen. De Schot, als tweede geplaatst in de Chi nese stad, was in de finale te sterk voor de Spanjaard Roberto Bautista. Murray had niet meer dan twee sets nodig: 7-6 (1) 6-1. Murray verkleinde daar mee de afstand op de we reldranglijst tot nummer één Novak Djokovic, die za terdag in de halve finales verrassend onderuit ging tegen Bautista. Vorige week won hij ook al het toernooi van Peking, de tel ler staat inmiddels op zes toernooizeges dit jaar. Daniel Wanjiru (24) wint de Amsterdam Marathon in een toptijd. FOTO ANP Dankzij de falende concurrentie verzekerde Mare Marquez (23) zich in Japan van zijn derde Mo- toGP-titel. Emiel Poeiert Marquez' 'Maneki Neko'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38